Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում սահմանազատման գծի մոտ գյուղատնտեսական տարբեր մշակաբույսերի ցանքի անվտանգ իրականացումը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Շաբաթվա ընթացքում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների աջակցությամբ աշխատավորները ավելի քան 40 հա ցանքատարածությունում ցանել են տարբեր սորտերի սերմեր։
«Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնը միջոցներ է ձեռնարկում Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքների անվտանգությունն ապահովելու համար։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ գյուղատնտեսական նշանակության հողերը գտնվում են կողմերի սահմանազատման գծի մոտ, շրջանի վարչակազմը խնդրել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությանը ապահովել աշխատանքների անվտանգությունը։ Այս պահին արդեն մշակվել է 40 հեկտար տարածք»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Սերգեյ Գապեեւը։
Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր շրջաններում անվտանգության ապահովման խնդիրներն իրականացնելու համար կազմվում է ժամանակացույց, ըստ որի՝ խաղաղապահները մշակում են Ստեփանակերտ քաղաքում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հանրային ընդունելության միջոցով ստացված հարցումները։
«Մենք շատ շնորհակալ ենք ռուս խաղաղապահներին օգնելու, մեզ պաշտպանելու համար։ Մենք անհամբեր սպասում ենք լավ ապագայի, շատ շնորհակալ ենք»,-ասել է տրակտորիստ Էրիկ Գեւորգյանը։
Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ռուս մասնագետները կատարում են տարբեր խնդիրներ՝ ապահովելու տարածաշրջանի անվտանգությունը, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց գյուղատնտեսական, ինժեներական եւ պրոֆիլակտիկ աշխատանքների ժամանակ, ինչպես նաեւ ուխտավորների՝ սահմանազատման գծի մոտ գտնվող վանական համալիրներ այցելելիս։

Военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили безопасность высева разных сельскохозяйственных культур вблизи линии разграничения сторон в селе Мачкалашен Мартунинского района Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РФ.
В течение недели при содействии военнослужащих российского миротворческого контингента рабочие засеяли более 40 га посевной площади семенами разных сортов.
«Центром гуманитарного реагирования выполняются мероприятия по обеспечению безопасности сельскохозяйственных работ в селе Мачкалашен Мартунинского района. В связи с тем, что сельскохозяйственные угодья расположены вблизи линии разграничения сторон администрация района обратилась с просьбой обеспечения безопасности работ к командованию российского миротворческого контингента. В настоящий момент обработано уже 40 гектар территории» - сказал представитель российского миротворческого контингента Сергей Гапеев.
Для выполнения задач по обеспечению безопасности в отдаленных районах Нагорного Карабаха составляется график, согласно которому миротворцы отрабатывают запросы, поступившие через общественную приемную российского миротворческого контингента в г. Степанакерт.
«Большое спасибо российским миротворцам, что они помогают, охраняют нас, помогают делать посев. Ждем хорошее будущее, большое спасибо» - сказал тракторист Эрик Геворкян.
Специалисты российского центра гуманитарного реагирования выполняют различные задачи по обеспечению безопасности в регионе, в том числе гражданских лиц при проведении сельскохозяйственных, инженерных и профилактических работ, а также при посещении паломниками монастырских комплексов, находящихся вблизи линии разграничения сторон в Нагорном Карабахе.