«Հայաստան» դաշինքը դեմ չէ ոչ խաղաղությանը, ոչ սահմանազատման ու սահմանագծման խնդիրներին, ոչ էլ հարևանների հետ համապատասխան հարաբերություններ ձևավորելուն: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը:
«Բայց յուրաքանչյուր գործընթաց իր ընթացակարգերն ունի ու այդ գործընթացի իրականացման իր պայմաններն ունի: Ես տեսնում եմ, որ այսօր Հայաստանի նկատմամբ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը՝ արտահայտված հռետորաբանությամբ, իրենց երկրի ներսում հայատյացությամբ, ճնշումներով եւ գործնական քայլերով, որնո ւղղված է ՀՀ տարածք մտնելուն, մարտական գործողությունների սանձազերծելուն, սահմանամերձ բնակչության բնակչության նկատմամբ ահաբեկչություններով, իրենք պատրաստ են գնալ այսպիսի քայլերի:
Իհարկե, պետք չէ վախենալ ոչ Թուրքիայից, ոչ Ադրբեջանից, եթե Ժիրայր Լիպարիտյանն ասում է, որ պետք չէ վախենալ, մենք վաղուց արդեն չենք վախենում ու նախորդ պատերազմի ժամանակ էլ չենք վախեցել, բայց ռիսկեր ու վտանգներ կան: Նախկին իշխանությունների ժամանակ էլ դիվանագիտական հարաբերությունների, սահմանների հետ կապված խնդիրները կարող էին լուծվել առանց նախապայմանների: Իսկ այսպես առանց պայմանավորվածության գնալ նրանց հետ հարաբերությունների, նշանակում է քար նետել այն ողջ գործընթացի վրա, որ նախկինում իրականացվել է Հայաստանի կողմից Թուրքիայի հետ ունեցած խնդիրների հետ կապված», - ասաց նա:

“Armenia” Alliance is against neither peace, nor demarcation and delimitation, nor the establishment of relations with neighbors. This is what head of the opposition “Armenia” Faction of the National Assembly of Armenia Seyran Ohanyan told reporters in parliament today.
“However, there are procedures and conditions for all processes. Taking a look at Turkey’s and Azerbaijan’s policy on Armenia, with marked rhetoric, Armenophobia in their respective countries, repressions and practical steps aimed at invading the territory of Armenia, unleashing military operations and terrorizing the people living on the border, I see that the countries are ready to take such actions.
Of course, there is no need to be afraid of Turkey and Azerbaijan. Armenia hasn’t been afraid for a long time and wasn’t afraid during the previous war, but there are risks and dangers. Even during the administration of the former authorities, the problems with diplomatic relations and borders could have been resolved without preconditions. However, to establish relations with them without agreements means to hurt the whole process that Armenia carried out with regard to its problems with Turkey,” he said.