Բրյուսելում Ալիեւը հստակ ներկայացրեց իր նախապայմանները, մասնավորապես հայտարարեց միջանցքի մասին, իսկ Հայաստանը հերթական անգամ չկարողացավ ամրագրել ռազմագերիների ամբողջական վերադարձի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ այդ դրույթը կյանքի կոչելու հարցը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, ԱԺ-ում NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը:
«Նաեւ Հայաստանը չկարողացավ ամրագրել անցնող մեկ տարվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքների օկուպացիայի հարցը: Նույն Միշելի հայտարարության մեջ այնքան լղոզված են արտահայտությունները, միակ արդյունքը եղավ այն, որ չգիտես ինչ նպատակով, ինչ արդյունքում իրար դեմ դիմաց նստեցին Ալիեւն ու Փաշինյանը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով նրան, որ Հայաստանն ու Թուրքիան երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու հարցով հատուկ ներկայացուցիչներ են նշանակելու, ՀՅԴ-ական գործիչն ասաց. «Հայաստանում միշտ էլ այդ թեզը եղել է՝ Թուրքիային ամեն ինչ զիջելով ստանանք Թուրքիայի բարիդրացիական  վերաբերմունքը: Այդ թեզը 1990-ականների սկզբին եղել է որպես քաղաքականություն: 1998-ին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանից հետո այլ քաղաքական ուղղություն ստացավ Հայաստանը եւ 20 տարի այդ ուղղությունն էր: Իհարկե, այդ 20 տարվա ընթացքում եղավ եւս մեկ փորձ՝ ֆուտբոլային դիվանագիտություն կոչվածը: Դա հանդիպեց ժողովրդի կտրուկ մերժմանը: Հիմա այդ թեզի լուռ կողմնակիցները այսօր հիմնականում իշխանության են եւ գլուխ են բարձրացնում: Բայց այդ բոլոր փորձերը ձախողվել են համաժողովրդական «ոչ»-ի պատճառով: Այսօր իշխանությունը ամիսներ շարունակ գաղտագողի շփումներ է ունեցել Թուրքիայի հետ, բազամթիվ են փաստերը: Այլեւս կան շատ վկայություններ, որ Բաքվի հետ էլ են ոչ պաշտոնական շփումներ եղել, եւ հիմա դա ավելի ամբողջանում է»,-ասաց պատգամավորը:

В Брюсселе Алиев четко сформулировал свои предусловия, в частности, заявил о коридоре, а Армения в очередной раз не смогла зафиксировать вопрос претворения в жизнь положения заявления от 9 ноября о полном возвращении военнопленных. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am в парламенте 15 декабря депутат от блока «Армения», член АРФ Дашнакцутюн Гегам Манукян.
«Армения также не смогла поднять вопрос оккупации суверенных территорий Армении Азербайджаном за последний год. В том же заявлении Мишеля формулировки настолько расплывчатые, что единственным итогом стало то, что с какой-то целью, в результате чего-то Алиев и Пашинян сели друг напротив друга», - заявил Манукян.
Касаясь того, что Армения и Турция назначат спецпредставителей по вопросу нормализации двусторонних отношений, член АРФД сказал: «В Армении всегда был тезис – уступив все Турции, получим ее добрососедское отношение. В начале 1990-х годов данный тезис был в качестве политики. В 1988 году, после президентства Левона Тер-Петросяна, у Армении появилось иное политическое направление, оно продлилось 20 лет. Правда, в течение этих самых 20 лет была предпринята одна подобная попытка, речь о так называемой футбольной дипломатии. Но народ это резко опроверг. Сейчас молчаливые сторонники этого тезиса пребывают, в основном, у власти, и они поднимают голову. Но все эти попытки провалились из-за всенародного «нет». Сегодняшняя власть месяцами поддерживала секретные контакты с Турцией, на то имеется множество фактов. Уже есть много свидетельств того, что были неофициальные контакты и с Баку, и сейчас все это становится более полным».