Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը քննում է անցյալ տարվա ղարաբաղյան պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության հայցը։ Այս մասին դեկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստին հայտարարեց ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա, մասնավորապես, ներկայացրեց որոշման նախագիծ, որով նախատեսվում է ընդլայնել ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի ներկայացուցչի լիազորությունները, քանի որ նա երկրի շահերը պաշտպանում է նաեւ միջազգային այլ ատյաններում։ «Մենք այս տարվա մայիսի 9-ին Թուրքիայի դեմ ՄԻԵԴ ներկայացված բողոք ունենք։ Խոսքը 44-օրյա պատերազմին, ինչպես նաեւ վարձկանների հավաքագրմանը, ֆինանսավորմանը եւ տեղափոխմանը Թուրքիայի անմիջական մասնակցության մասին է։ Այսինքն՝ մենք ներկայացրել ենք բոլոր անհրաժեշտ փաստերը»,- ասաց Կիրակոսյանը։
Բողոքը, նրա խոսքով, այժմ դատարանում է։ Այս պահին քննարկվում է, թե որ պալատ է փոխանցվելու հայկական կողմի ներկայացրած պահանջը։

The European Court of Human Rights (ECHR) is considering the lawsuit against Turkey's participation in last year's Karabakh war. Yeghishe Kirakosyan, the representative of Armenia before the ECHR, stated about this at Thursday’ special sitting of the National Assembly of Armenia.
He presented a draft decision which envisages expanding the powers of Armenia’s representative before the ECHR, as he defends the country's interests in some other international instances as well.
"We [i.e., Armenia] have an appeal filed with the ECHR against Turkey on May 9 this year. It is about Turkey's direct participation in the 44-day war, as well as [its] recruitment, funding, and transfer of mercenaries; that is, we have submitted all the necessary facts," Kirakosyan said.
According to him, this appeal is at the ECHR, and at the moment it is being discussed which ECHR chamber the demand submitted by the Armenian side will be transferred to.