Այս իշխանությունների դիրքորոշումը Արցախի խնդրի վերաբերյալ բոլորի համար պարզ է. Հիմա արժի փորձել չեզոքացնել այդ վտանգը և մեկ այլ ճանապարհով գնալ, թե՝ ոչ: Թե պարզապես այսպես հոսանքի մեջ մտնենք ու ասենք, էս մարդիկ սա են ուզում գնանք անենք:
Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Արցախի վիճակի վերաբերյալ գոնե մոտավոր լուծում ունի թե չէ, եթե մի պահ պատկերացնենք, որ ներկայիս իշխանությունը ինչ-որ հրաշքով այլևս չղեկավարի երկիրը:
«Երկընտրանքը սրա մեջ է. Մի կողմից արդեն պարզ է սրանք ինչ են ուզում և ուր են ուզում մեզ տանել, մյուս կողմից ասում ենք, կան ուրիշ ուժեր, որոնք փորձելու են փոխել այս վտանգավոր ճանապարհը: Հիմա անենք, թե չանե՞նք: Ես եմ, ես չեմ, մեկ ուրիշն է: Դա արդեն կարևոր չէ: Մեր ելակետը դա պետք է լինի: Մենք թույլ ենք տալիս սա անել, թե թույլ չենք տալիս: Այո, ես տեսնում եմ հնարավորություն ակտիվ դիվանագիտական աշխատանքի շնորհիվ ինչ-որ բան այս իրավիճակում փրկելու, տեսնում եմ այդ ճանապարհը: Այս իշխանությունը չի էլ փորձելու դա անել, որովհետև այս մարդիկ իրենց ամբողջ գիտակից կյանքը մտածել են այնպես, ինչ այսօր իրենք անում են: Իրենցից սպասելիքը զրոական է: Հիմա իմ առաջարկը փոխենք, տանք հնարավորություն այն մարդկանց, ովքեր ամբողջ իրենց կյանքով ցույց են տվել, որ այլ կերպ են մտածում: Այո, ես տեսնում եմ այդ ճանապարը: Շատ բարդ է լինելու, առանց կորստի չենք ստանալու այն, ինչ հնարավորություն մենք կորցրել ենք: Բայց այո, որոշ ուղղություններով մենք ի վիճակի ենք ինչ-որ բան շտկել նաև Արցախի կարգավիճակի մասով»,- նշեց Քոչարյանը:
Երկրորդ նախագահը նաև պատմական անդրադարձ կատարեց Արցախի հարցի կարգավորման վերաբերյալ. «Եթե համամատենք, թե ինչ ենք ստացել 1998թ. բանակցային ժառանգություն և 2008թ. ինչ  ունեինք, ապա կտեսնենք, որ այդ ընթացքում հետևողական աշխատանքի շնորհիվ հասել էինք լուրջ հաջողությունների: Նույնը հիմա, ես հասկանում եմ ինչ է պետք անել: Չեմ կարող հարյուր տոկոսանոց այսպես ասել, որ, այո, սրան հասնելու եմ, բայց ես տեսնում եմ քայլերի հերթականությունը, որով կարելի է ինչ-որ բան փրկել: Այս իշխանությունը չի էլ փորձելու, որովհետև իրենք այդպես են մտածում, սա իրենց համոզմունքն է: Բացի իրենց համոզմունքից եւս ում շահերն են սպասարկում, ես ենթադրում եմ, որ որոշակի շահերի սպասարկման խնդիր անկասկած կա: Ուղղակի համոզված եմ»:

The position of these authorities on the Artsakh issue is clear to everyone. Now it's worth trying to neutralize that danger and go another way or not. Or should we just go into the current and say, this is what these people want us to go and do. The second president of Armenia, leader of the opposition "Armenia" Bloc Robert Kocharyan stated this during his year-end press conference Monday—and when asked whether he has at least an approximate solution to the situation of Artsakh (Nagorno-Karabakh) if we imagine for a moment that the current Armenian authorities will no longer miraculously rule the country.
"The dilemma is in this. On the one hand, it is already clear what they [i.e., the incumbent Armenian authorities] want and where they want to take us. On the other hand, we say that there are other forces that will try to change this dangerous path. Should we now do [it] or not? It’s me, it’s not me, it’s someone else. It does not matter anymore. That should be our starting point. Whether we allow do to it or not. Yes, I see an opportunity to save something in this situation thanks to active diplomatic work, I see that path. These authorities will not even try to do that because these people have thought all their conscious lives the way they do today. Expectations from them are zero. Now let's change my proposal, give a chance to those people who have shown all their lives that they think differently. Yes, I see that path. It will be very difficult, we will not get what opportunity we missed without losing. But yes, in some domains we are able to correct something about the status of Artsakh, too," Kocharyan said.
Also, the second president made a historical reference to the settlement of the Artsakh issue.
"If we compare what we got [when Kocharyan to power in Armenia] in 1998 with the legacy of negotiations and what we had [when Kocharyan ended his presidential tenure] in 2008, we will see that we had achieved serious success thanks to our consistent work during that time. Same thing now; I realize what needs to be done. I cannot say one hundred percent that yes, I will achieve this; but I see a sequence of steps whereby something can be saved. These authorities will not even try because that’s how they think; this is their conviction. Apart from their conviction, whose interests they serve. I assume there is certainly a task of serving certain interests. I'm just convinced," Kocharyan said.