Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին տարեվերջյան ուղերձ է հղել:
Ժամանակն է հրաժեշտ տալ 2021 թվականին և ողջունել 2022-ը: Այս նաև լավ առիթ է խորհել և վերհիշել, թե ինչ ծրագրեր ենք իրականացրել, և ինչ նպատակներ ենք սահմանում ապագայի համար:
2021 թվականը հեշտ տարի չէր։ Այն նոր մարտահրավերներ է առաջ բերել, սակայն նաև ընձեռել է նոր հնարավորություններ։ Անկախ նրանից, թե հարցը վերաբերում էր կորոնավիրուսային համավարակին, թե նախորդ տարվա զինված հակամարտությունից վերականգնմանը, սոցիալ-տնտեսական խոչընդոտների լուծմանը կամ կլիմայի փոփոխության հետևանքների նվազեցմանը, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը կանգնած է եղել հայ ժողովրդի կողքին:
Մենք միասին ունեցել ենք շատ նվաճումներ՝
Կրկնակի ճգնաժամի պայմաններում նպաստել ենք Հայաստանում մոտ 30,000 մարդու դիմականության բարձրացմանը և կենսապայմանների բարելավմանը։ Այն ներառում է հարյուրավոր աշխատատեղեր, հազարավոր մարդկանց համար զգալի եկամուտ, ինչպես նաև հանրային ծառայություններից օգտվելու հնարավորություն Հայաստանի հեռավոր, սահմանամերձ և հակամարտություններից տուժած բնակավայրերում:
Մենք աջակցել ենք հունիսին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին` ապահովելով քվեարկելու իրավունք ունեցող ավելի քան երկու միլիոն քաղաքացու ընտրական իրավունքի արդյունավետ իրացումը։
Մենք աջակցել ենք կլիմայի փոփոխությանը հակազդելու Հայաստանի ձգտումներին, այդ թվում՝ իրականացնելով կանաչ էներգիայի լուծումներ, որոնք տարեկան ավելի քան վեց հազար տոննայով նվազեցնում են ջերմոցային գազերի արտանետումները։
Մենք նպաստել ենք Հայաստանի կանանց և տղամարդկանց համար հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, այդ թվում՝ կանանց տնտեսական հզորացման արագացմանը, ինչպես նաև աջակցել ենք համայնքային մակարդակում կանանց ներկայացվածությունը քաղաքականության մեջ՝ այն բարձրացնելով և հասցնելով առնվազն 30 տոկոսի։
Այնուամենայնիվ, մենք նաև գիտենք, որ դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու Հայաստանում կայուն զարգացմանը նպաստելու համար: Քանի դեռ երկրում առկա է 27 տոկոս աղքատություն, չափահաս բնակչության 18 տոկոսը գործազուրկ է, դեռևս պահպանվում են մարզային անհահամաչափ զարգացումը կամ գենդերային անհավասարությունը, ապա ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը դեռևս անելիք ունի Հայաստանում։
Մենք մեր առջև դրել ենք հավակնոտ նպատակ և պատրաստ ենք համատեղ աշխատել՝ դրան հասնելու համար։ Մեզանից յուրաքանչյուրը կարևոր դերակատարում ունի այս խնդիրների լուծման գործում: Եվ ես ոգևորված եմ աշխատել բոլորիդ հետ՝ ի նպաստ այս նպատակի իրագործման:

Natia Natsvlishvili, Resident Representative of the United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia, has issued an end of year video message. She stated as follows in this message:
It is time to bid farewell to 2021 and welcome 2022. This is the moment to reflect back, take stock where we are, and make goals for the future.
The year 2021 was not easy. It has brought new challenges, but it has also opened new opportunities. Whether it was dealing with the coronavirus pandemic or recovering from the armed conflict of the previous year, addressing socio-economic obstacles or reducing the consequences of climate change, the United Nations Development Programme has been there for the Armenian people.
And together, we have achieved a lot:
We have strengthened resilience and livelihood of nearly 30,000 people in Armenia in the face of the compound crisis. It includes hundreds of jobs, greater income of thousands of people, access to public services in remote, bordering and conflict-affected settlements of Armenia.
We supported the June parliamentary elections, making sure that over 2 million eligible voters effectively exercise their electoral rights.
We supported Armenia’s aspirations countering the climate change, including through demonstrating green energy solutions which reduce greenhouse gas emissions by over 6 thousand tons annually.
We promoted equal opportunities for women and men of Armenia, including acceleration of women’s economic empowerment, as well as contribution to increase of women’s representation in local politics to 30 percent.
Yet, we also know that we still have a long way to go to foster sustainable development in Armenia. As long as there is 27 percent poverty, if 18 percent of the adult population is unemployed, if regional disparities or gender inequality still persists, it means that UNDP’s mission is not accomplished.
We set an ambitious goal ahead of us and are ready for the tireless efforts to achieve it. Each of us plays an important role in accomplishing these objectives. And I am excited to work with all of you to make it a reality.