Փաշինյանի հայտարարությունները կարող են նոր աղետների հանգեցնել Արցախի հարցում եւ ոչ միայն, դրանք հիմա էլ լուրջ հետեւանքներ են առաջացնում Հայաստանի համար։ Այս մասին, հյուրընկալվելով NEWS.am-ի TALK TIME հաղորդաշարին, ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Փաշինյանը ո՛չ հայամետ, ո՛չ հակահայկական, ո՛չ թուրքամետ, ոչ հակաթուրքական մոտեցումներ ունի, նա ամեն ինչ իրավիճակից ելնելով է անում։
«Եթե երեք տարի առաջ նա հայտարարում էր, որ Արցախը Հայաստան է եւ վերջ, ապա այժմ նա փաստացի ասում է. «Արցախը Ադրբեջան է եւ վերջ»։
Արցախյան երկրորդ պատերազմից եւ նոյեմբերի 9-ին ու դրանից հետո ստորագրված հայտարարություններից հետո Հայաստանը դադարել է լինել Արցախի անվտանգության երաշխավորը՝ այն հանձնելով Ռուսաստանին։ Հիմա հենց Մոսկվայի ձեռքում է Արցախի անվտանգության մանդատը։ Բացառված չէ, որ Փաշինյանը փորձում է խորացնել այս գործընթացները։ Միգուցե նա դա անում է իր անգրագիտության հետեւանքով կամ նախապես ծրագրված սցենարով, որը համաձայնեցված է Արցախի իշխանությունների հետ (Արայիկ Հարությունյանը շարունակում է մնալ Փաշինյանի ազդեցության տակ)։ Արցախն իր անվտանգությունը կապահովի ռուսական զորախմբի ու Կրեմլի օգնությամբ։ Երեւանն էլ ավելի կմեկուսանա Արցախից, որի ճակատագիրը կորոշի Ռուսաստանի Դաշնությունը։ Հայաստանի սուբյեկտայնությունը շարունակում է նվազել, եւ նրա կախվածությունը Մոսկվայից մեծանում է։ Կլինի այնպես, ինչպես կորոշի Ռուսաստանը»,- նշեց վերլուծաբանը:
Խնդիրը միշտ եղել է այն, որ Արցախի հարցում հայկական կողմը, Կիվիրյանի գնահատմամբ, աղոտ պատկերացումներ է ունեցել, ինչից հիմա էլ օգտվում է Փաշինյանը՝ ժամանակ առ ժամանակ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման փաթեթային տարբերակից տեղեկատվական արտահոսք կազմակերպելով։
Նա չբացառեց, որ Փաշինյանը ամեն ինչ տանում է դեպի այս 30 տարիների ընթացքում ձեւավորված փաթեթի մասին տեղեկատվության ամբողջական բացահայտում։
«Սա կփակի բանակցությունների էջը։ Փաշինյանն ունակ է դրան եւ, հնարավոր է, դա անի հակառակ կողմի պահանջով»,- ասաց վերլուծաբանը։
Նրա կարծիքով, դեռ 1990-ականներին պետք էր հասկանալ, որ աշխարհը չի ճանաչի Արցախի անկախությունը, քանի որ դրա համար համաշխարհային մասշտաբի շատ լուրջ տեղաշարժեր պետք է կատարվեին։
«Հետեւաբար, հատուկ դեպքի ակնկալիքով, հայկական կողմին պետք էր թույլ չտալ Ադրբեջանի հետ ռազմաքաղաքական ուժերի հավասարակշռության փոփոխություն։ Այս հավասարակշռության կտրուկ փոփոխությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների անհեռատես քաղաքականությունը հանգեցրեցին նրան, ինչ կա այսօր։
Դրա վառ օրինակը Անկարայի համար Կիպրոսի հարցն է։ 1974 թվականից Թուրքիան գրավել է Կիպրոսը եւ պահպանում է ստատուս-քվոն, քանի որ Հունաստանը ռազմաքաղաքական տեսանկյունից ավելի թույլ է։ Այսինքն՝ նույնիսկ բազմամիլիոնանոց բնակչությամբ Թուրքիան, որն ունի գործընկերներ՝ ի դեմս թյուրքալեզու երկրների եւ դաշնակիցների, առաջնորդվում է այս բանաձեւով»,- ասաց վերլուծաբանը։
Կիվիրյանը վստահ է, որ կոնկրետ այս մոդելը միակն էր, որ կարող էր արցախյան խնդրին հայանպաստ լուծում տալ։
«30 տարվա ընթացքում պետք էր երկիրը զարգացնել՝ հենվելով պետականաշինության բոլորովին այլ մոդելի վրա, որտեղ յուրաքանչյուր լումա կուղղվեր անվտանգության ոլորտին։ Պետք էր ձեւավորել մի մթնոլորտ, որի դեպքում քաղաքացին իրեն երկրի մաս կզգար։ Պետք էր ձեւավորել բոլորովին այլ տնտեսական մոդել՝ նուրբ դիվանագիտական աշխատանքի զուգորդմամբ»,- եզրափակեց նա։

Заявления Пашиняна могут привести к новым катастрофам по вопросу Арцаха и не только, они и сейчас вызывают серьезные последствия для Армении. Об этом в гостях у Новости Армении – NEWS.am на передаче «TALK TIME» заявил политический аналитик Аргишти Кивирян.
По его оценке, у Пашиняна нет ни проармянских, ни антиармянских, ни протурецких, ни антитурецких подходов, он все делает ситуативно.
«Если три года назад он заявлял, что Арцах – это Армения и все, то сейчас он фактически говорит: «Арцах – это Азербайджан и все».
После второй арцахской войны и подписанных 9 ноября и в последующий период заявлений Армения перестала быть гарантом безопасности Арцаха, сдав его России. Сейчас именно в руках Москвы находится мандат безопасности Арцаха. Не исключено, что Пашинян пытается углубить данные процессы. Возможно, он делает это вследствие своей безграмотности или же по заранее спланированному сценарию, согласованному с властями Арцаха (Араик Арутюнян продолжает находиться под влиянием Пашиняна). Арцах свою безопасность будет обеспечивать с помощью российского контингента и Кремля. Ереван еще больше обособится от Арцаха, судьбу которого решит РФ. Субъектность Армении продолжает снижаться, и повышается ее зависимость от Москвы. Будет так, как решит Россия», - отметил эксперт.
Проблема всегда была в том, что армянская сторона в вопросе Арцаха, по оценке Кивиряна, имела туманные представления, чем сейчас и пользуется Пашинян, время от времени организовывая утечку информации из пакетного варианта урегулирования карабахской проблемы.
Он не исключил, что Пашинян все ведет к полному обнародованию информации того пакета, который был сформирован за эти 30 лет.
«Это закроет страницу переговоров. На это Пашинян способен и, возможно, сделает по требованию противоположной стороны», - считает эксперт.
По его мнению, еще в 1990-х годах нужно было понимать, что мир не признает независимость Арцаха, поскольку для этого должны были произойти очень серьезные сдвиги мирового масштаба.
«Поэтому в ожидании особого случая армянской стороне нужно было не допустить изменения баланса военно-политических сил с Азербайджаном. Именно резкое изменение этого баланса, а также недальновидная политика нынешних властей Армении привели к тому, что есть сегодня.
Ярким примером может служить кипрский вопрос для Анкары. С 1974 года Турция захватила Кипр и удерживает статус-кво, поскольку Греция с военно-политической точки зрения слабее. То есть даже Турция с многомиллионным населением, имеющая партнеров в лице тюркоязычных стран и союзников, руководствуется этой формулой», - отметил аналитик.
Кивирян уверен, что именно эта модель была единственной, которая могла бы обеспечить проармянское решение арцахской проблемы.
«В течение 30 лет нужно было развивать страну, опираясь на совершенно иную модель государственного строительства, в которой каждая копейка шла бы на сферу безопасности. Должна была быть сформована такая атмосфера, при которой гражданин чувствовал бы себя частичкой страны. Необходимо было сформировать совершенно иную экономическую модель, совмещенную с тонкой дипломатической работой», - заключил он.