Արցախցի ռեփեր Վալերի Ղազարյանը, որն առավել հայտնի է Լյոկա կեղծանվամբ, արցախյան առաջին պատերազմում կորցրել էր Մարտակերտի շրջանում գտնվող Լենինավան գյուղի իրենց տունը։ 44-օրյա պատերազմում Լյոկան կորցրեց նաեւ իր երկրորդ տունը՝ արդեն Նոր Մարաղայում։
Լյոկային կհիշեք Արտեմ Վալտերի հետ կատարած «Տուն տարեք» երգով, որի պրեմիերան 2019 թվականին էր։
Լենինավանից հետո Լյոկայի ընտանիքը մինչ Նոր Մարաղա տեղափոխվելն ապրել է տարբեր տեղեր, օրինակ՝ անտառներում, դպրոցում։
«Ինձ համար երազանքի նման մի բան էր տուն ունենալը ու էդ գաղափարից էլ ծնվեց «Տուն տարեք» երգը, որ երազում եմ ունենալ սեփական անկյուն, որտեղ քնեմ հանգիստ, անունը դնեմ տուն։ Երգում ասվում է՝ սարեր հով արեք, հոգուս ճար արեք, ինձ իմ տուն տարեք։  Սարերը հով արեցին, բայց տուն տանելու փոխարեն եղածն էլ ձեռքիցս տարան…. Անկեղծ ասած՝ հիմա էդ երգն էդքան էլ չեմ սիրում, պահ կար, որ նույնիսկ ուզում էի էդ երգը ջնջել, որովհետեւ ոնց որ ամեն անգամ մարդկանց ցավացնեի։ Էն ժամանակ ես երբեք չէի պատկերացնի, որ սենց օր կգա։ Գիտեինք, որ մի օր պատերազմ է լինելու, բայց որ սենց՝ չէինք պատկերացնում, հիմա ժողովրդից շատերը էդ կարգավիճակում են, տուն չունեն»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասում  է Լյոկան։
Պատերազմից ամիսներ անց՝ 2021 թվականի ամռանը, տեղի է ունեցել Լյոկայի՝   «Ես դեռ կամ» երգի պրեմիերան։ Իր նման տուն կորցրած մարդկանց համար նա եւ Արտեմ Վալտերը հեղինակել են «Ես դեռ կամ» երգը, որը չհանձնվելու մասին է։
«Եթե ողջ ես, ուրեմն կարող ես ունենալ ամեն ինչ։ Եթե մարդու մտքին տեղ լինի, ցանկացած բան կարող է անել։ «Ես դեռ կամը» ուղերձ է ինձ լսողներին, հարազատներին,  ընկերներին, հայրենակիցներին, որ մենք դեռ կանք։ Այո, մենք հայրենիք ենք կորցրել, բայց քանի դեռ մենք կանք, կարող ենք հետ բերել կորցրածը.… «Ես դեռ կամը» Արցախի, հայի, չկոտրվող, պայքարող մարդու մասին է»,- նշում է Լյոկան։
Լյոկան հարցազրույցում պատմում է, թե ինչպես արցախյան առաջին պատերազմից մի քանի տարի անց բնակություն հաստատեցին Նոր Մարաղա գյուղում։ Այստեղ են մնացել նրա մոր եւ եղբոր գերեզմանները։ Նա անդրադառնում է նաեւ  2018 թ․-ի գարնանը տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձություններին, 44-օրյա պատերազմին, որոշ մանրամասներ պատմում պատերազմից հետո Խծաբերդի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցնելու վերաբերյալ։
Լյոկայի ընտանիքի մի մասն այժմ ապրում է Արցախում, մյուսն էլ՝ Հայաստանում։ Ինքը հաճախ է լինում Արցախում, բայց պատերազմից հետո տեղափոխվել է Երեւան, որտեղ ընկերների խորհրդով սկսել է սպորտային հագուստ արտադրել՝ Արցախի թեմատիկայով։
Հագուստի արտադրությունից ամիսներ անց, երբ նկատել են, որ հասույթը մեծ է, որոշել են արտադրություն բացել նաեւ Արցախում։ Արտադրամասի բացումը նախատեսվում է փետրվարին։

Арцахский рэпер Валерий Казарян, более известный под псевдонимом Лёка, потерял свой дом в селе Ленинаван Мартакертского района во время первой арцахской войны. Во время 44-дневной войны Лёка также потерял свой второй дом в Нор Мараге.
Премьера песни Лёки «Отведите домой», которую он исполнил с Артемом Вальтером, состоялась в 2019 году.
После Ленинавана семья Лёки жила в разных местах, например, в лесу, в школе, до переезда в Нор Марагу.
«Для меня иметь дом было чем-то вроде мечты, и из этой идеи и родилась песня «Отведите домой», в  которой я рассказываю о мечте иметь свой собственный уголок, где я могу спокойно спать, назовите его домом. Честно говоря, сейчас мне эта песня не очень нравится, был момент, когда я даже хотел удалить эту песню, потому что каждый раз я будто причинял людям боль. В то время я даже представить себе не мог, что наступит такой день. Мы знали, что однажды будет война, но не представляли, что сейчас большинство людей находятся в таком статусе, у них нет дома», - рассказал Лёка Новости Армении -NEWS.am.
Спустя несколько месяцев после войны, летом 2021 года, состоялась премьера песни Лёки «Я все еще есть». Они с Артемом Вальтером написали эту песню для людей, потерявших свои дома так же, как и он сам. Эта песня о том, что нельзя сдаваться.
«Если ты жив, то можешь иметь все. Если человек захочет, он сможет сделать все, что угодно. «Я все еще есть» - это сообщение тем, кто меня слушает, родственникам, друзьям, соотечественникам, что мы все еще существуем. Да, мы потеряли свою родину, но пока мы есть, мы можем вернуть то, что мы потеряли», - отметил рэпер.
В интервью Лёка рассказывает, как через несколько лет после первой арцахской войны они поселились в селе Нор Марага. Там остались могилы его матери и брата. Он также вспоминает политические события, произошедшие весной 2018 года, 44-дневную войну, и рассказывает некоторые подробности о передаче Хцаберда под контроль Азербайджана после войны.
Часть семьи Лёки сейчас живет в Арцахе, другая - в Армении. Он часто бывает в Арцахе, но после войны переехал в Ереван, где по совету друзей начал производить спортивную одежду с тематикой Арцаха.
Спустя несколько месяцев после производства одежды, когда они заметили, что доход большой, они решили открыть производство и в Арцахе. Открытие производства запланировано на февраль.