Իսրայելցի լուսանկարիչ Ալբերտ Քեշետը թռչունների երամի զարմանալի պատկեր է նկարահանել, որը նման է շաքարով լի թեքված գդալի ուրվագծի։
Պատրանքն առաջացել է բզզոցի պահին, երբ հազարավոր սարյակներ թռչում եւ երամ էին կազմում՝ ձեւավորելով զարմանալի ուրվագծեր։
Այդ լուսանկարները գրավել են իսրայելցի հայտնի աճպարար, իլյուզիոնիստ Ուրի Գելլերի ուշադրությունը, որը պատկերը տեղադրել է շրջանակի մեջ եւ կախել իր թանգարանում։
Քեշետը այդ լուսանկարներն արել է առավոտյան էքսկուրսիայի ժամանակ Հորդանան գետի հյուսիսային հատվածում, ուր գնացել էր, որպեսզի լուսանկարեր բույսեր եւ թռչուններ։
«Երբ հովտում թռչուններ էի փնտրում, հայդիպեցի սարյակներ երամի։ Այնտեղ մնացի մոտ հինգ կամ վեց ժամ՝ հետեւելով նրանց, որպեսզի մի քանի հիասքանչ լուսանկարներ անեմ»,- ասել է նա BBC-ին։

An Israeli wildlife photographer has captured a remarkable momentary image of a flock of birds forming the shape of a spoon with a heap of sugar, BBC News reported.
The illusion happened during what is known as a murmuration, where thousands of starlings fly and swoop in clusters.
Albert Keshet also snapped what appeared to be the spoon bending, posting it on social media.
The images caught the attention of famed Israeli spoon bender Uri Geller, who has framed them in his museum.
Keshet took the images when he went on an early morning excursion to a spot in the northern Jordan Valley to photograph wild plants and birds.
"When I was in the valley looking for birds, I met the flocks of starlings. I stayed there for about five or six hours, watching and following them in order to capture some beautiful pictures," he told the BBC.