Վարդենիսում ոստիկանները չեն թույլատրում ընտրված ավագանու անդամներին եւ նորընտիր քաղաքապետին մուտք գործել համայնքապետարան:
Ոստիկանները համայնքապետարանի մոտ  նախ պահանջեցին ընտրված ավագանու անդամների եւ քաղաքապետի մանդատները, ապա տեղեկացրեցին, որ վարչական դատարան հայց է ներկայացվել, հայցն ընդունվել է եւ ավագանու անդամները չեն կարող բարձրանալ համայնքապետարանի շենք:
Ընտրված համայնքապետ Ահարոն Խաչատրյանն ասաց, որ   միջնորդություն է ներկայացվել, որ միջանկյալ որոշում կայացվի, սակայն այդ միջնորդությունն այս պահին բավարարված չէ, ուստի իրենք կարող են մուտք գործել համայանքապետարանի շենք:
Ընտրված համայնքապետի փաստաբանն էլ ասաց, որ եթե հայցի ապահովման որեւէ միջոց չի ընտրել դատարանը, ինչպես նաեւ չկա դատարանի կողմից կայացված օրինական որոշում, որ ավագանու նիստի որոշումն անվավեր է, ապա ավագանին այսօր կարող է մուտք գործել շենք եւ իրականացնի աշխատանքներ:
«Հարգելի ոստիկաններ, երդմնակալության համար հրավիրված նիստը ոչ թե ինչ-որ մեկի քմահաճույքն է, այլ  ավագանու աշխատանքային պարտականություններն են, ըստ այդ մենք խնդրում եւ պահանջում ենք ավագանու անդամների մուտքը համայնքապետարան եւ ապահովել ավագանու բնականոն  աշխատանքը»,- ասաց նա:
Ոստիկանության ներկայացուցիչը ասաց, որ իրենք թույլ չեն տալու ավագանու  մուտքը համայնքապետարանի շենք, եւ ավագանու անդամները կարող են երդմնակալության արարողությունը կատարել մեկ այլ վայրում:
Նշենք, որ ոստիկանները որեւէ փաստաթուղթ չներկայացրեցին, թե ինչ որոշման հիման վրա են արգելել ավագանու անդամների մուտքը համայնքապետարանի շենք:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 5-ին կայացած ՏԻՄ ընտրություններում այս համայնքում «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը ստացել էր 13 մանդատ, «Ահարոն Խաչատրյան» դաշինքը՝ 10, «Միասնական Վարդենիս»-ը՝ 4 մանդատ։ Ընդդիմադիր ուժերն ընտրություններից հետո կոալիցիա կազմելու հուշագիր էին ստորագրել, եւ մանդատների քանակն արդեն բավարարում էր համայնքապետ ընտրելու համար։
Դրանից հետո «Միասնական Վարդենիս»-ի առաջին համար, Վարդենիսի նախկին քաղաքապետ Արամ Հարությունյանին հարուցված քրեական գործի շրջանակում մեղադրանք առաջադրվեց, եւ նա կալանավորվեց։
Դեկտեմբերի 30-ին տեղի է ունեցել ավագանու անդրանիկ նիստը: Մինչեւ նիստի սկսելը ոստիկանությունը փորձել էր բերման ենթարկել ավագանու ընդդիմադիր մեկ այլ անդամի՝ Ահարոն Խաչատրյանին, որը համայնքապետի ընդդիմադիր թեկնածուն է։ 3 ժամ անց ընդդիմությանը ի վերջո հաջողվել էր նիստ հրավիրել եւ համայնքապետ ընտրել Ահարոն Խաչատրյանին: ՔՊ-ականները նիստին չեն մասնակցել:

В Варденисе полицейские не разрешают новоизбранным членам Совета старейшин и градоначальнику войти в здание мэрии.
Сперва полицейские потребовали мандаты членов Совета старейшин и мэра города. Затем они сообщили о том, что в Административный суд подан иск, он принят, в связи с чем члены совета не могут войти в здание муниципалитета.
Избранный мэр Агарон Хачатрян заявил, что он представил ходатайство о принятии промежуточного решения, но на данный момент оно не удовлетворено, добавив, что из-за этого они не могут войти в здание муниципалитета.
В свою очередь адвокат избранного градоначальника сказал, что если суд не выбрал никакого средства обеспечения иска, а также нет принятого судом законного решения о недействительности решения заседания Совета старейшин, то его члены сегодня могут войти в здание и начать работать. «Уважаемые полицейские, заседание, созванное для проведения церемонии присяги, - это не чья-то прихоть, а рабочие обязанности Совета старейшин, поэтому мы просим и требуем свободного входа его членов в здание муниципалитета и обеспечения нормальной работы совета», - сказал он.
В ответ представитель полиции отметил, что они не позволят им войти в здание муниципалитета, а члены совета могут провести церемонию присяги в ином месте. При этом стражи порядка не представили никаких документов относительно того, на каком основании запрещен вход последних в здание мэрии.
Отметим, что кандидат в мэры Вардениса от партии «Гражданский договор» Арам Мелконян предложил оппозиционерам сложить мандаты и провести новые выборы. По его словам, процесс избрания оппозиционера Агарона Хачатряна градоначальником, который состоялся 30 декабря, ничего не значит с правовой точки зрения.
Напомним, что, по итогам выборов в ОМС в Варденисе, состоявшихся 5 декабря, «ГД» получил 13, блок «Агарон Хачатрян» - 10, «Единый Варденис» - 4 мандата. После выборов оппозиционные силы подписали меморандум о формировании коалиции. Сразу же после этого экс-мэр Вардениса Арам Арутюнян, который возглавлял список «Единого Вардениса» на выборах в ОМС, был арестован.
30 декабря состоялось первое заседание Совета старейшин Вардениса. До его начала полицейские пытались подвергнуть приводу Агарона Хачатряна, являющегося кандидатом в мэры города от оппозиции. Спустя три часа оппозиционерам все же удалось созвать заседание и избрать его мэром города. Представители правящей партии «Гражданский договор» не приняли участия в заседании.