Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Վազգեն Ռշտունին կարծում է՝ շատ չեն լինի այն դատավորները, ովքեր կցանկանան բոյկոտել այսօր նախատեսված Դատավորների միության նախագահի ընտրությունը: Այս մասին նա նշեց այսօր՝ հունվարի 14-ին, Դատավորների ընդհանուր ժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում:
«Ես չեմ հասկանում, թե որն է բոյկոտելու իմաստը, պատճառը, քանի որ տարիներ շարունակ մենք չունենք միության նախագահ»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում Դատավորների արտահերթ ընդհանուր ժողովը։ Ժողովի օրակարգում ընդգրկված է Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի դատավոր անդամների ընտրության հարցը (2 անդամների՝ քաղաքացիական և քրեական մասնագիտացմամբ): Ժողովից հետո կկայանա նաև Դատավորների միության նախագահի ընտրություն:
Միության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել են Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանն ու ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի դատավոր Ելիզավետա Դանիելյանը։
Խոսելով կոնկրետ Ալեքսանդր Ազարյանի թեկնածության մասին, Ռշտունին նշեց, որ նախքան ինքնաառաջադրվելը, Ա. Ազարյանը խորհրդակցել է իր կոլեգաների հետ, մի շարք կոլեգաներ հենց նրան են առաջարկել ինքնաառաջադրվել, քանի որ նա հանդիսանում է դատական իշխանության, դատական համակարգի գոնե քրեական արդարադատության ոլորտում առաջամարտիկներից մեկը, հետևաբար տրամաբանական է, որ նրան առաջարկել են ինքնաառաջադրվել՝ հույս ունենալով, որ լավագույն ձևով կներկայացնի դատավորի շահերը հանրային հարաբերություններում որպես հասարակական կազմակերպության ղեկավար:

Судей, которые захотят бойкотировать намеченные на сегодня выборы председателя Союза судей, думаю, будет немного. Об этом заявил в беседе с журналистами до начала Общего собрания судей 14 января судья Апелляционного уголовного суда Вазген Рштуни.
«Я не понимаю смысл бойкота, поскольку годами у нас нет главы союза», - заявил Рштуни.
Напомним, что в СКК имени Карена Демирчяна в Ереване проходит внеочередное Общее собрание судей. В его повестку включен вопрос об избрании судей-членов Совета правления Академии юстиции (2 членов - с гражданской и уголовной специализациями). После собрания состоятся также выборы председателя Союза судей.
На должность руководителя союза выдвинуты кандидатуры судьи Апелляционного уголовного суда Александра Азаряна и судьи Уголовной палаты Кассационного суда Елизаветы Даниелян.
Говоря конкретно о кандидатуре Александра Азаряна, Рштуни отметил, что до самовыдвижения последний посоветовался с коллегами, многие из которых и предложил ему этот вариант, поскольку он является одним из передовиков судебной власти, по крайней мере, в сфере уголовного правосудия.