Ադրբեջանցի փախստականների՝ Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի երկու պայման կա: Այս մասին ՀՀ ԳԱԱ-ում կայացած հանդիպմանը հայտարարեց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ առաջին հերթին պետք է լուծվեն բոլոր քաղաքական խնդիրները: Դա Արցախի ճանաչումն է, առաջին հերթին՝ Ադրբեջանի կողմից։ Երկրորդ՝ հայ փախստականները եւս պետք է կարողանան վերադառնալ Բաքու եւ Ադրբեջանի այլ քաղաքներ, որտեղից նրանց բռնի տեղահանել են։ Այլ կերպ լինել չի կարող, շեշտեց Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ առաջին պատերազմից փախստականների խնդրին գումարվել են մարդիկ, ովքեր կորցրել են իրենց տունը 44-օրյա պատերազմում։
Պատասխանելով Շուշիի եւ Հադրութի ապաօկուպացման հնարավորության մասին հարցին՝ նախարարը նշեց, որ հարցը միշտ օրակարգում է։ «Ինչպես եւ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Շահումյանի, Գետաշենի, Մարտունու շրջանի հատվածների հարցը։ «Մենք հավատում ենք, որ վաղ թե ուշ դա տեղի կունենա։ Բայց պետք է աշխատել։ Մի բան կարող եմ ասել՝ մենք մեր հողից երբեք չենք հրաժարվի»,- շեշտեց Դավիթ Բաբայանը։

Для возвращения беженцев-азербайджанцев в Нагорный Карабах есть два условия. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян на встрече в НАН Армении.
По его словам, во-первых, должны быть решены все политические вопросы. Это признание Арцаха, и в первую очередь – Азербайджаном. Во-вторых, армяне-беженцы также должны иметь возможность вернуться в Баку и другие азербайджанские города, откуда были насильственно изгнаны. Иначе быть не может, подчеркнул Давид Бабаян, добавив, что к проблеме беженцев первой войны прибавились люди, лишившиеся домов в 44-дневной войне.
Отвечая на вопрос о возможности деоккупации Шуши и Гадрута, министр отметил, ч о вопрос всегда на повестке. «Как и вопрос оккупированных Азербайджаном ранее Шаумяна, Геташена, части Мартунинского района. «Мы верим, что это рано или поздно произойдет. Но необходимо работать. Могу сказать одно – мы никогда не откажемся от нашей земли», - подчеркнул Давид Бабаян.