Արցախում վիճակն այնպիսին է, ինչպիսին կա՝ ծանր, բայց, այնուամենայնիվ, մենք հաստատակամ ենք: Ղարաբաղի մարմինը վիրավոր է, բայց ոգին կոտրված չէ. Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
«Թող բոլորն իմանան դա։ Չնայած տարբեր սադրանքներին, չնայած Ադրբեջանի ճնշումներին՝ մենք չենք շեղվի մեր ընտրած ճանապարհից։ Իսկ կրակոցներ, սադրանքներ միշտ էլ եղել են ու, ցավոք, կլինեն, քանի որ դա թշնամու ոճն է»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
Պատասխանելով Բրյուսել կատարած այցի մասին հարցին՝ նախարարը նշեց, որ մի շարք հանդիպումներ են կայացել։ «Եվրոպայում կան առողջ ուժեր, որոնք մտահոգված են ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական դաշինքի հանցավոր գործողություններով ստեղծված իրավիճակով, որը վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Արցախի եւ Հայաստանի, այլ ողջ քաղաքակիրթ աշխարհի համար։ Դա ժամանակի խնդիր է։ Պարզապես մենք առաջինն էինք, հերթը մյուսներինն է։ Ժամանակը ցույց կտա: Եթե ​​քաղաքակիրթ աշխարհն աչք փակի տեղի ունեցողի, մշակութային արժեքների ոչնչացման, Ադրբեջանի կողմից օկուպացված ղարաբաղյան տարածքներում տեղի ունեցող մշակութային ցեղասպանության, Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականության, ահաբեկչության վրա, ժամանակի գործոնն էլ ավելի վաղ կազդի: Իրականում քաղաքակիրթ աշխարհի վրա հարձակումները վաղուց են սկսվել։ Հիշենք, թե ինչ բառապաշար էր օգտագործում Էրդողանը Ֆրանսիայի նախագահին դիմելիս»,- հիշեցրեց Բաբայանը։
Նա հավելեց, որ բոլոր հանդիպումները կարեւոր էին, քննարկվել են հումանիտար հարցեր, գերիների եւ պատանդների ազատ արձակման անհրաժեշտությունը, Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշակութային ցեղասպանությունը, բարձր է գնահատվել Ռուսաստանի դերը՝ որպես խաղաղության եւ կայունության պահպանման առանցքային ուժերից մեկը։

Ситуация в Арцахе такая, какая есть – сложная, но тем не менее мы тверды. Тело Карабаха изранено, но дух не сломлен. Об этом заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян в беседе с журналистами.
«Пусть все это знают. Несмотря на различные провокации, несмотря на давление со стороны Азербайджана, мы не свернем с избранного нами пути. А стрельба и провокации всегда были и к сожалению будут, потому что таков стиль врага», - отметил Давид Бабаян.
Отвечая на вопрос о визите в Брюссель, министр отметил, что состоялся ряд встреч. «В Европе есть здоровые силы, обеспокоенные ситуацией, созданной преступной деятельностью азербайджано-турецко-террористического союза, несущей угрозу не только Арцаху и Армении, но всему цивилизованному миру. Это вопрос времени. Просто мы были первыми, очередь за другими. Время это покажет. Если цивилизованный мир будет закрывать глаза на происходящее, на уничтожение культурных ценностей, на культурный геноцид, происходящий на оккупированных Азербайджаном карабахских территориях, антиармянскую политику Азербайджана, терроризм, фактор времени скажется еще раньше. В действительности нападки на цивилизованный мир начались давно. Вспомним, какой лексикон использвал Эрдоган, обращаясь к президенту Франции», - напомнил Бабаян.
Он добавил, что все встречи были важны, обсуждались вопросы гуманитарного характера, необходимость освобождения пленных и заложников, проводимый Азербайджаном культурный геноцид, высоко оценили роль России как одну из ключевых сил для сохранения мира и стабильности.