Մեկ անգամ տեղահանվել եմ 1991-ին հայտնի «օղակ» օպերացիայի ժամանակ, կորցրել ենք ամեն ինչ, 1993-ին ազատագրվեց մեր գյուղը. 30 տարի մոռացել էինք Արցախի կարգավիճակի մասին ու արարում էինք, տոն-տեղ դրեցինք, եւ 2020-ին մենք նորից զրկվեցինք ամեն ինչից: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 18-ին, Հանրապետության հրապարակում տեղահանված արցախցիների բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց ակցիայի մասնակիցներից Արեւիկ Համբարձումյանը:
Նա նշեց, որ այսօր իրենց առաջին պահանջը փախստականի կարգավիճակ ստանալն է. «Մեզ պետք է տան փախստականի կարգավիճակ, բայց ոչ թե նրա համար, որ մենք հնարավորություն ունենանք ինչ-որ տեղ մեկնելու, մեր կյանքը շարունակելու: Այսօր փախստականի կարգավիճակ ստանալով հադրութեցին ի ցույց կդնի աշխարհին, որ ահա տեղի է ունեցել նման դեպք, մեր տարածքներն օկուպացվել են Ադրբեջանի կողմից:
Մենք պատրասդտ ենք վերադառնալ Արցախ, բայց Արցախի կարգավիճակն էլ պետք է որոշվի, անվտանգության խնդիրն էլ պետք է որոշվի, որպեսզի մենք ստիպված չլինենք երրորդ անգամ լքելու մեր տները»,-ասադ հադրութցի կինը՝ հավելելով, այս պահին ինքը չի աշխատում, եթե կարողանում է օրավարձով աշխատանք գտնել, աշխատում է:
«Չկարողանալով տան վարձը վճարել, տեղափոխվել են Արարատի մարզի Եղեգնավան գյուղ:
Հադրութցի կինը տեղեկացրեց, որ ՄԱԿ-ից ստացել են 15-հազարական դրամ աջակցություն, իսկ կառվարության կողմից 20-հազարական դրամ աջակցությունը հունվար-փետրվարի համար դեռ չեն ստացել:
Նշենք, որ Արցախից տեղահանված բնակիչներն այսօր՝ փետրվարի 18-ին, բողոքի ակցիա են իրականացրել Երևանի Հանրապետության հրապարակում և արտաքին գործերի նախարարության մոտ։ Նրանք պահանջում են իրենց վերջապես փախստականի կարգավիճակ տալ, քանի որ այլևս այլ ելք չեն տեսնում։
Արցախցիները բողոքում են ՀՀ կառավարության օրեր առաջ կայացրած որոշման դեմ, որով նախատեսվում էր 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Արցախի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքներին Հայաստանից պետական աջակցություն տալ հիփոթեքով անշարժ գույք ձեռք բերելու կամ մասնավոր բնակելի շենք կառուցելու համար, քանի որ վարկը տալիս են 12 տոկոսով, այն էլ առանձին շրջանների բնակիչների:

Меня один раз уже выселили во время известной операции «Кольцо» в 1991 году, мы потеряли все. В 1993 году нашу деревню освободили. На 30 лет мы забыли о статусе Арцаха и творили, благоустраивали свои дома, а в 2020 году вновь всего лишились. Об этом заявила в беседе с журналистами во время акции протеста переселенцев из Арцаха на площади Республики в Ереване 18 февраля одна из ее участниц Аревик Амбарцумян.
По ее словам, сегодня их самое главное требование – предоставление статуса беженца. «Нам надо дать статус беженцев, но не для того, чтобы у нас была возможность куда-то уехать, продолжить свою жизнь. Получив сегодня статус беженцев, жители Гадрута покажут всему миру, что вот такой случай произошел, наши территории оккупированы Азербайджаном.
Мы готовы вернуться в Арцах, но должен быть определен его статус, а также решен вопрос безопасности, чтобы нам не пришлось в третий раз покидать свои дома», - заявила женщина, переселившаяся в Армению из Гадрута, добавив при этом, что она в данный момент не работает, но если удается найти работу с посуточной оплатой, то выходит на работу.
«Не имея возможности платить за квартиру, переехали в село Ехегнаван Араратской области», - сообщила участница акции.
Женщина из Гадрута сообщила и о том, что они получили по 15 000 драмов в качестве помощи от ООН, но еще не получили по 20 000 драмов правительственной поддержки за январь-февраль.
Напомним, что переселенцы из Арцаха 18 февраля провели акцию протеста на ереванской площади Республики и у здания МИД Армении. Они требуют предоставления им статуса беженца, поскольку они не видят больше иного выхода. Арцахцы протестуют против принятого на днях решения, которым планируется оказать государственную поддержку со стороны Армении семьям, переселенным из разных районов Карабаха после 44-дневной войны, для приобретения недвижимости в ипотеку или строительства частного жилого дома.