Հայաստանի կողմից ճիշտ չէր լինի չընդունել «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի նիստը միայն այն պատճառով, որ դրան պետք է մասնակցեին նաեւ ադրբեջանցի պատգամավորները։
Այս մասին փետրվարի 22-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց կառավարող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարիա Կարապետյանը։
Որպես փաստարկ պատգամավորը նշեց այն փաստը, որ Հայաստանի բոլոր ղեկավարները նաեւ խորհրդային շրջանում բանակցությունների սեղանի շուրջ նստել են Ադրբեջանի հետ։ Նա համաձայն չէ այն կարծիքին, որ պատերազմի արդյունքներից է կախված հակառակ կողմի հետ երկխոսություն վարելու պատրաստակամությունը։ «Երբ ես մեկնում եմ արտասահման՝ Խորհրդարանական վեհաժողովի այլ նիստերի, հանդիպում եմ բոլոր պատվիրակների, այդ թվում ադրբեջանցիների հետ»,- նշեց Կարապետյանը։
Նրա խոսքով՝ հանուն խաղաղության, անվտանգության եւ բարեկեցության ինքը պետք է դիմի այդ քայլերին։ «Անազնիվ եւ անարժանապատիվ մոտեցում է, որպեսզի ես՝ որպես կառավարող խմբակցության պատգամավոր, թաքնվեմ 18-ամյա զինվորի թիկունքում, որպեսզի նա լուծի խնդիրը, կատարի ինչ-որ գործողություններ մեր անվտանգության շուրջ»,- ամփոփեց պատգամավորը։

Со стороны Армении было бы неправильно не принять заседание Парламентской ассамблеи «Евронест» только из-за того, чтобы в нем должны участвовать и азербайджанские депутаты. Об этом в беседе с журналистами 22 февраля заявила депутат от правящей в Армении партии «Гражданский договор» Мария Карапетян.
В качестве аргумента депутат привела тот факт, что все руководители Армении садились за стол переговоров с Азербайджаном. Она не разделила мнение, что от итогов войны зависит готовность вести диалог с противоположной стороной. «Когда я отправляюсь за границу на заседания Парламентской ассамблеи, встречаюсь со всеми делегациями, в том числе  азербайджанскими», – отметила Карапетян.
По ее словам, во имя мира, безопасности и благополучия она должны идти на эти шаги. «Это нечестная и недостойная позиция, чтобы я как депутат от правящей партии скрывалась за спиной 18-летнего солдата, чтобы он решал проблему, он совершал какие-либо действия вокруг нашей безопасности», – заключила депутат.