Այս տարածաշրջանում անվտանգության հիմնական, միգուցե միակ սպառնալիքը Թուքիան ու Ադրբեջանն են: Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 22-ին, Մարզահամերգային համալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Արթուր Խաչատրյանը:
«Եթե միջազգային հանրությունն իսկապես ուզում է, որ այս տարածաշրջանում տիրի երկարաժամկետ ու կայուն խաղաղություն, որը  պետք է հյիմնված լինի արդարության վրա, այլապես որեւէ խաղաղություն չի կարող լինել երկարաժամկետ, ուրեմն պետք է իրականության հետ հաշվի նստեն եւ նրանց, որոնք այս տարածաշրջանում փորձում են անվտանգությունը խաթարել, որոնք կարծում են, որ կարող են խնդիները լուծել ուժով՝ առաջնորդվելով ոչ թե միջազգային օրենքով, այլ  ջունգլիների օրենքով, պետք է ստանան միջազգային հանրության հստակ  ուղերձը»,-հայտարարեց Արթուր Խաչատրյանը:
Նա նկատեց, որ «Եվրանեսթի» պատվիրակներին այս իշխանությունները կարող էին տանել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր, սակայն դա չեն արել:

Основную, возможно, единственную угрозу безопасности в этом регионе представляют Турция и Азербайджан. Об этом заявил в беседе с журналистами в Спортивно-концертном комплексе им. Демирчяна в Ереване 22 февраля депутат от блока «Армения», член АРФ Дашнакцутюн Артур Хачатрян.
«Если международное сообщество действительно хочет долгосрочного и стабильного мира в этом регионе, который должен основываться на справедливости, иначе прочного мира быть не может, то нужно смириться с действительностью и с тем, что те, кто могут решать проблемы силой, руководствуются не международным правом, а законом джунглей. И последние должны получить четкий сигнал от международного сообщества», - сказал Хачатрян.
Он также заметил, что представители власти могли  сопроводить делегатов «Евронест» в мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване, но они этого не сделали.