Արդեն որոշակի պայմանավորվածություններ կան առեւտրատնտեսական կապերի, տրանսպորտային հաղորդակցության զարգացման ուղղությամբ։ Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին։
«Կան վեճեր, աշխատելու բան կա, սակայն կանենք ամեն ինչ, որպեսզի գործընթացը խաղաղ ճանապարհով ընթանա»,- նշել է Պուտինը։
Իր հերթին, Ալիեւը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շատ կարեւոր դեր է ունեցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատերազմը կանգնեցնելու գործում։ «Ռուսաստանն առաջատար դեր է ունեցել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատերազմը կանգնեցնելու, նորմալ հարեւանական հարաբերություններ հաստատելու գործում»,- ասել է Ալիեւը։

Есть уже определенные договоренности по развитию торгово-экономических связей, транспортных коммуникаций. Об этом на втрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил президент РФ Владимир Путин, говоря о Нагорном Карабахе.
«Есть споры, есть над чем работать, но будем делать все, чтобы процесс шел мирным путем»,- отмеил Путин.
В свою очередь Алиев заявил, что РФ сыграла очень важную роль в прекращении войны между Азербайджаном и Арменией: «Россия играет главенствующую роль в нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, установлении нормальных соседских отношений».