Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո լրատվամիջոցներին տված հայտարարության մեջ ասել է, որ հայկական Զինված ուժերի դուրսբերումը Ղարաբաղից եւ հաղորդակցությունների բացումը «Հայաստանի իրավական պարտավորությունն է»։
«Այսօր մենք մանրամասն քննարկեցինք հետկոնֆլիկտային իրավիճակը տարածաշրջանում։ Մենք երախտապարտ ենք Ռուսաստանին եւ անձամբ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինին՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ պատերազմի դադարեցման գործում ունեցած դերի եւ հետկոնֆլիկտային կարգավորմանն ուղղված ջանքերի համար։ Կարծում եմ, որ նման երկարաժամկետ դիմակայության համար՝ մոտ 30 տարի, եւ այնպիսի ահռելի կորուստների, որոնց բախվեց Ադրբեջանը, այն, որ մոտ մեկ տարի անց Ադրբեջանը եւ Հայաստանը արդեն ներգրավված են առնվազն երկու միջազգային ձևաչափերում, այն է՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խումբը, ինչպես նաեւ՝  3+3 հարթակը, որը ներառում է Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանը, Ադրբեջանը եւ Հայաստանը, դա արդեն մեր մտադրությունների վկայությունն է։ Եվ, իհարկե, մենք ակնկալում ենք, որ հայկական կողմը լիովին կկատարի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-10-ի հռչակագրի բոլոր դրույթները՝ Ղարաբաղի տարածքից հայկական զինված ուժերի դուրսբերման, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ հաղորդակցությունների բացման հետ կապված, ինչը հայկական կողմի իրավական պարտավորությունն է, բայց, ցավոք, այս ուղղությամբ աշխատանքները շատ դանդաղ են ընթանում։
Ինչպես արդեն նշեցի, նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինը կարեւոր դեր խաղաց պատերազմի ավարտի հարցում՝ կարգավորումը թեժ փուլից տեղափոխելով քաղաքական կարգավորման փուլ, եւ այսօր Ռուսաստանը մեր հիմնական գործընկերն է Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհ գտնելու հարցում։ Դրա համար հնարավորություններ կան: Ադրբեջանը բազմիցս հայտարարել է խաղաղության պայմանագրի վրա աշխատանքը սկսելու  իր պատրաստակամությունը, որը նաեւ սահմանների հստակեցման, սահմանազատման եւ այլ հարցեր կներառի, որոնք անհրաժեշտ են ցանկացած երկրների համար, որոնք ցանկանում են կարգավորել իրենց հարաբերությունները։ Տարածաշրջանում նոր իրողությունները, վստահ եմ, նոր հնարավորություններ կբերեն։ Ադրբեջանը պատրաստ է խաղաղ ապագայի: Մեզ պատերազմ պետք չէ: Այն մեզ երբեք պետք չի եղել: Ադրբեջանական տարածքի ազատագրումը, տարածքային ամբողջականության վերականգնումը ռազմական ճանապարհով հարկադրված միջոց էր, եւ հետպատերազմյան փուլում այս հարցը քաղաքական մեթոդներով լուծելու մեր պատրաստակամությունը մեր մտադրությունների եւս մի հաստատումն է։ Համոզված եմ, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը համատեղ ջանքերով կշարունակեն զգալի, ես կասեի, վճռական ներդրում ունենալ Կովկասում խաղաղության ամրապնդման, Կասպյան տարածաշրջանում եւ Եվրասիական տարածքում համագործակցության ամրապնդման գործում»,- ասել է Ալիեւը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе заявления для СМИ по итогам переговоров с президентом России Владимиром Путиным заявил, что вывод всех армянских ВС из Карабаха и открытие коммуникаций являются «юридическим обязательством Армении».
«Сегодня мы подробно обсудили постконфликтную ситуации в регионе. Мы благодарны России и лично Владимиру Владимировичу Путину за роль в окончании войны между Азербайджаном и Арменией и усилиях по постконфликтному урегулированию. Считаю, что для такого многолетнего противостояния, около 30 лет, и таких огромных потерях с которыми столкнулся Азербайджан, то , что по прошествию чуть более года Аз. И Армения. уже задействованы в двух, как минимум, международных форматах, а именно рабочая группа на уровне вице-премьеров России, Азербайджана и Армении, а также платформа «3+3», куда входят Россия, Турция, Иран, Азербайджан и Армения – это уже показатель наших намерений. И, конечно же, мы ожидаем, что армянская сторона будет полностью выполнять все пункты декларации от 9-10 ноября 2020 года касаемо вывода всех армянских вооруженных сил с территории Карабаха, а также открытия коммуникаций между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой, что является юридическим обязательством армянской стороны, но, к сожалению, в этом направлении работа идет очень медленно.
Как я уж отметил, президент Владимир Владимирович Путин сыграл важную роль в окончании войны, переводе урегулирования с горячей фазы в фазу политического урегулирования, и сегодня Россия является нашим главным партнером в деле поиска пути для нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией. Возможности для этого есть. Аз. неоднократно заявлял готовность начать работу над мирным договором, который также будет охватывать вопросы уточнения границ, делимитации и прочих вопросов, которые необходимы для любых стран, которые хотят урегулировать отношения между собой. Новые реалии в регионе, я уверен, принесут новые возможности. Азербайджан настроен на мирное будущее. Нам не нужна война. Она нам не нужна была никогда. Освобождение азербайджанской территории, восстановление территориальной целостности военным путем была вынужденная мера, и наша готовность решать этот вопрос в послевоенной стадии политическими методами – еще одно подтверждение наших намерений. Я уверен, что совместными усилиями Россия и Азербайджан будут и дальше вносить существенный, я бы сказал, решающий вклад в дело укрепления мира на Кавказе, дело укрепления сотрудничества в Каспийском регионе и на пространстве Евразии», - сказал Алиев.