Կառավարությունը պարտավոր է հրապարակավ բացատրել, թե ինչ է նշանակում առաջարկվող զորքերի հայելային դուրսբերման տարբերակը։ Այս մասին փետրվարի 23-ին ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ հայեցակարգը չափազանց անորոշ է եւ բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում։ Քննադատելով իշխանությունների քայլերն ու հայտարարությունները՝ Թաթոյանը կրկին շեշտեց, որ պետք է առաջնորդվել մարդու իրավունքներով։
«Շատ պատասխանատու մի պաշտոնյա ասում է, որ հարցը լուծվել է առանց սահմանազատման։ Ո՞վ է քեզ տվել նման իրավունք։ Կառուցվող ճանապարհը նույնպես դիտարկվում է։ Ուժերի դուրսբերումը միայն բանակը չէ, դա սահմանապահներն են եւ նույնիսկ, հնարավոր է, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը։ Թիկունքային ամրություն գրեթե չկա։ Ադրբեջանը ոչ մի գրամ չի նվազեցրել ագրեսիան. Ի՞նչ եք անելու դիվերսիայի դեպքում։ Ո՞վ է ապահովելու միջազգային դիտորդների անվտանգությունը։ Իսկ ինչպե՞ս կարելի է զիջել տարածքային իրավասությունը։ Ճշմարտությունը մեր կողմում է, ինչպե՞ս կարելի է հրաժարվել դրանից»,- վրդովվեց Թաթոյանը։
Խոսելով այդ հարցով իշխանությունների հայտարարությունների մասին՝ Թաթոյանը հիշեցրեց, որ ՄԻԵԴ-ը կամ այլ կառույցներ կարող են հեշտությամբ վկայակոչել, որ հայկական կողմն ինքն է ընդունում, որ դա «ադրբեջանական տարածք է»։ «Չի կարելի խնդիրը դիտարկել միայն ռազմական կամ քաղաքական հարթության վրա։ Պետք է հարցը դիտարկել մարդու իրավունքների տեսանկյունից»,- ասաց Թաթոյանը։ Նրա խոսքով՝ հայկական գյուղերին կից տեղակայված ադրբեջանցի զինվորականները վերահսկում են գյուղացիների մասնավոր կյանքը, ինչը նույնպես նրանց իրավունքների ոտնահարում է։
«Մարդիկ չգիտեն՝ ուր գնալ, որ ադրբեջանցի զինվորներ չհայտնվեն։ Գեղարքունիքում գրավել են աղբյուրների մեծ մասը։ Առանց ջրի գյուղեր կան։ Մարդիկ դույլերով ջուր են տանում հարեւան գյուղերից։ Ինչո՞ւ պետք է մարդիկ տուժեն, եթե հարցը հնարավոր է լուծել։ Մարդիկ պետք է նորմալ ապրեն։ Քարտեզնրի մասին խոսելիս մեխանիկական մոտեցումն անընդունելի է։ Սա լուրջ մոտեցո՞ւմ է։ Պետք է հաշվի առնել ջրային, կադաստրային, անտառային, հողային քարտեզները։ Սա միջազգային մոտեցում է»,- հիշեցրեց Թաթոյանը։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի իշխանություններն ասում են, թե «ամեն ինչ լավ է, մենք գնում ենք դեպի խաղաղություն»։ Նա հավելեց, որ Ադրբեջանի իշխանություններին պետք է հայատյացությունը՝ սեփական հասարակությանը խնդիրներից շեղելու համար։

Правительство  обязано публично разъяснить, что означает предложенный им вариант зеркального отвода войск. Об этом заявил омбудсмен Армении Арман Татоян 23 февраля на пресс-конференции.
По его оценке, концепция крайне неопределенная и вызывает множество вопросов. Раскритиковав шаги и заявления властей, Татоян вновь подчеркнул, что руководствоваться необходимо правами человека.
«Очень ответственный чиновник говорит, что и без делимитации вопрос решен. Да кто тебе дал такие права? Хвалят альтернативные дороги. Строящаяся дорога тоже просматривается. Отвод сил это не только армия – это пограничники и даже возможно МЧС. Тыловых укреплений практически нет. Азербайджан ни на грамм не сократил агрессию. Что будете делать в случае диверсии? Международные наблюдатели, кто обеспечит их безопасность? И как можно уступать территориальную юрисдикцию? Правда на нашей стороне, как можно от нее отказываться», - возмутился Татоян.
Говоря о заявлениях властей по этому вопросу, Татоян не в первый раз напомнил, что ЕСПЧ или другие структуры запросто могут сослаться на то, что армянская сторона сама признает, будто это «азербайджанская территория». «Нельзя рассматривать вопрос только в военной или политической плоскости. Надо рассматривать вопрос с точки зрения прав человека», - вновь подчеркнул Татоян. По его словам, разместившиеся на сопредельных с армянскими селами азербайджанские военные наблюдают за частной жизнью сельчан, что также является нарушением их прав.
«Люде не знают, где могут  пройти, откуда азербайджанские солдаты появятся. В Гегаркунике они захватили большую часть родников. Есть села без воды. Люди ведрами возят воду из соседних сел. Почему люди должны мучаться, если вопрос можно решить? Я не говорю о принадлежности территории, но до определения принадлежности, люди должны нормально жить. Механический подход при разговорах о картах недопустим. Разве это серьезный подход? Должны учитываться водные, кадастровые, лесные, земельные карты. Это международный подход», - напомнил Татоян.
По его словам, азербайджанские власти говорят «все прекрасно, идем к миру». Заявления армянской стороны призваны  смягчить недовольство. Это классический случай, когда заявления наносят ущерб безопасности, правам человека, интересам государства, констатировал омбудсмен. Он отметил, что для властей Азербайджана армянофобия нужна, чтобы отвлекать общество от собственных проблем.