Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում` կառավարության նախարարական համաժողովների կենտրոնում մասնակցել են «Հավակնություններ` Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համաժողովի ամփոփիչ պլենար նիստին:
Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տեղի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայի գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ֆրանսիայի և Հայաստանի կառավարությունների հարգարժան անդամներ,
Մեծ պատիվ է այսօր ներկա գտնվել այստեղ՝ Փարիզում, և եզրափակել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև նշվող դիվանագիտական հարաբերություն-ների հաստատման 30-ամյակին նվիրված «Հավակնություններ` Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովը, որը կազմակերպվել է բարեկամ Ֆրանսիայի կառավարության կողմից՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի բարձր հովանու ներքո։
Այս կարևոր հոբելյանի առիթով կցանկանայի վերահաստատել, որ մեր պետությունների միջև հարաբերությունները գտնվել և գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, իսկ այս ժամանակահատվածը բնութագրվում է որպես շարունակական վերելքի, առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարեկամության ու սերտ համագործակցության երեսնամյակ։
Այսօր Փարիզում, Ֆրանսիայի նախագահի, հայ համայնքի ներկայացուցիչների ներկայությամբ, Հայաստանի ու հայ ժողովրդի անունից երախտագիտություն եմ հայտնում այս տարիների՝ բացառիկ ջերմությամբ լի հարաբերությունների ու բարեկամության համար։
Այո՛, մենք՝ հայերս, երախտապարտ ենք եղբայրական Ֆրանսիային` անցած երեսուն տարիների ընթացքում մեր հանրապետությանը ցուցաբերած անկեղծ ու անշահախնդիր աջակցության և հայ ժողովրդին ու նրա արդարացի ձգտումներին ականջալուր լինելու համար: Մենք չենք մոռանում Ֆրանսիայի` որպես առաջին երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելը ու վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի հետ ապրիլի 24-ը պետականորեն ոգեկոչող միակ երկիր լինելու հանգամանքը։
Նախորդ երեսուն տարիների ամենակարևոր ձեռքբերումներից է նաև Հայաստանի ու Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև ձևավորված սերտ և անմիջական կապերի հաստատումն ու նորանոր ծրագրերի կյանքի կոչումը։
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների կարևոր սյուներից է կրթական համագործակցությունը, որը նպաստում է նաև մեր երկրում ֆրանկոֆոնիայի տարածմանը: Դրա մասին են վկայում Ժան Մուլեն Լիոն 3 համալսարանի հետ սերտ համագործակցությամբ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Ֆրանս-հայկական մասնագիտացված ուսումնական կենտրոնի, Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական լիցեյի, ինչպես նաև մի շարք ուսումնական հաստատությունների միջև դինամիկ գործակցությունը: Այս հաստատություններին է միանում նաև Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտը, որի վերաբերյալ որոշման ընդունման համար բարձր ենք գնահատում պարոն նախագահ, Ձեր ակտիվ ներգրավվածությունը: Այս ինստիտուտը, տեղակայված լինելով Ազնավուր կենտրոնում, հայ երիտասարդությանը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում կրթվել ու դաստիարակվել Մեծ հայի, Մեծ ֆրանսիացու ու հայ-ֆրանսիական բարեկամության խորհրդանիշ` Ազնավուրի ոգով:
Ուրախ ենք Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի զարգացման հավակնոտ ծրագրի գաղափարով, և կցանկանայի հաստատել, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է նպաստելու այդ կարևոր նախաձեռնության իրականացմանը:
Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային նաև հայկական հաջողությունները կիսելու համար. նորարարական կրթության ոլորտում համագործակցության փայլուն օրինակ ու Հայաստանի համար ոգևորիչ են Փարիզում և վերջերս Լիոնում բացված Թումո կենտրոնները:
Առողջապահության ոլորտում արդեն իսկ առկա Փարիզի և Լիոնի հիվանդանոցների ցանցի, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության և հայկական բժշկական հաստատությունների միջև շատ ակտիվ համագործակցությամբ հանդերձ, նախանշվում են նոր ծրագրեր: Այս ոլորտում համագործակցությունը լավագույնս դրսևորվեց Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո, երբ մի քանի տասնյակ բժիշկներ այցելեցին Հայաստան` հայ վիրավորներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցության առումով չէի կարող չնշել 2018թ. Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որը Հայաստանի անկախությունից ի վեր` միջազգային մասշտաբով անցկացվող առաջին ամենամեծ միջոցառումն էր մեր երկրում:
Հարգելի պարոն նախագահ
Հարգելի ներկաներ,
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո, ինչպես նաև ներկայումս առկա գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում Հայաստանն այսօր կենսական կարիք ունի ամրապնդելու իր տնտեսությունը, նոր շունչ հաղորդելու տնտեսական քաղաքականությանը, այդ թվում՝ ներգրավելով նոր ներդրումային ծրագրեր։
Ուրախ ենք, որ Ֆրանսիան պատերազմից հետո քաղաքական կամք է հայտնել՝ տնտեսապես աջակցելու Հայաստանին և նորովի խթանելու հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը։
Ունենալով ֆրանսիական կապիտալով Հայաստանում ներկայացվածության հաջողված օրինակներ՝ «Ամունդի-Ակբա», «Վեոլիա», «Պեռնո Ռիկար», «Քարֆուր», ինչպես նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության կողմից իրականացված մի շարք ծրագրեր, նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության հնգամյա ճանապարհային քարտեզն ընձեռում է լայն հնարավորություններ և հանդիսանում է կարևոր հիմք` ուղղված ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում հավակնոտ գործակցության խթանմանը:
Այսօրվա համաժողովը և դրա հարուստ ու տպավորիչ ծրագիրը, անկասկած, վերջին ամիսներին իրականացված հետևողական քայլերի տրամաբանական շարունակությունն է և ստորագրված ճանապարհային քարտեզի կյանքի կոչմանն ուղղված առաջին քայլերից մեկը։ Ուստի, թույլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումները, հայ ու ֆրանսիացի գործընկերների միջև շփումներն իսկապես արդյունավետ կլինեն՝ սկիզբ դնելով բեղուն աշխատանքային համագործակցությանը և նոր ու հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը։ Հայաստանի կառավարության անունից կարող եմ հավաստիացնել, որ մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրագործման համար։
Նշելով հանդերձ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա հոբելյանը՝ չմոռանանք նաև, որ այս երեք տասնամյակը միայն մի կտորն է հայ-ֆրանսիական շփումների ու հարաբերությունների հարուստ խճանկարում։ Սկսած միջնադարից՝ հայ-ֆրանսիական շփումները եղել են մշտական ու բազմաշերտ։ Բավարար է միայն հիշատակել միջնադարում Ֆրանսիական ու Կիլիկիան Հայկական թագավորությունների միջև սերտ հարաբերությունները և մշակութային առնչությունները։ Դրա ամենամեծ խորհրդանիշերից մեկը Հայոց Կիլիկիան վերջին արքա Լևոն 6-րդ Լուսինյանն է, ում մասունքներն ամփոփված են Սեն-Դընի բազիլիկում՝ Ֆրանսիայի նշանավոր արքաների կողքին։
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մերօրյա կենդանի խորհրդանիշը Ֆրանսիայում, իհարկե, 700 հազարանոց հայկական աշխույժ համայնքի առկայությունն է, որը մեր արդյունավետ համագործակցության կարևոր շարժիչ ուժերից է և մեր ժողովուրդների միջև անխոչընդոտ համագործակցության ու հարատև եղբայրության առհավատչյան։
Չեմ կարող չանդրադառնալ 44-օրյա պատերազմին և այդ օրերին Ֆրանսիայի դրսևորած համերաշխությանը հայ ժողովրդի հետ։ Մասնավորապես՝ կցանկանայի հիշեցնել, որ նախագահ Մակրոնը համաշխարհային առաջնորդներից առաջինն էր, ով հստակ ու անկողմնակալ գնահատական տվեց տեղի ունեցած իրադարձություններին։ Նույն կերպ ֆրանսիական հասարակությունը նեցուկ կանգնեց Հայաստանին ամենադժվար պահին, ինչն արտահայտվեց նաև Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի՝ ի պաշտպանություն արցախահայության իրավունքների ընդունված բանաձևերում։
Այս համատեքստում կցանկանայի վերահաստատել Հայաստանի բարձր գնահատականը Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարևոր դերակատարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում և հույս հայտնել, որ մյուս համանախագահների հետ համատեղ միջնորդական ջանքերը թույլ կտան խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում և նպաստել հաղորդակցության ուղիների բացմանն ու տնտեսական համագործակցության խթանմանը։
Անդրադառնալով այս կարևոր միջոցառմանը՝ կրկին կցանկանայի գնահատանքի խոսք ուղղել ֆրանսիական կառավարությանը և, մասնավորապես, նախագահ Մակրոնին, այս համաժողովի նախաձեռնության և մեկ տանիքի տակ հայ-ֆրանսիական համագործակցության բոլոր դերակատարներին հավաքելու համար։ Ուրախ եմ այստեղ ողջունել Ֆրանսիայի կառավարության անդամներին, ֆրանսիական հանրային ինստիտուտների ղեկավարներին, ֆրանսիական շրջանների, դեպարտամենտների ու քաղաքների ներկայացուցիչներին, ֆրանսահայ կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ շնորհակալություն հայտնելով նրանց արժեքավոր ներդրման և հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը նվիրվածության համար։
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Եզրափակելով խոսքս՝ կցանկանայի հույս հայտնել, որ, չնայած Հայաստանի կրած կորուստներին, ինչպես նաև այսօր առկա բոլոր այն մարտահրավերներին, որոնց բախվել է Եվրոպան՝ ի դեմս Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների, մենք կհաղթահարենք բոլոր խնդիրները և հաջողությամբ կշարունակենք ամրապնդել մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը՝ միասին շարժվելով դեպի նոր նվաճումներ՝ ի նպաստ խաղաղության և մեր ժողովուրդների բարօրության։

Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia and President Emmanuel Macron of France took part in the final plenary session of the conference entitled "Ambitions: Armenia-France" in Paris.
The forum was attended by a number of representatives of the governments and local governments of Armenia and France, the local Armenian community and the French business community.
In his speech, Prime Minister Pashinyan particularly said:
“Honorable Mr. President, Dear Emmanuel,
Distinguished Members of the Government of France and Armenia,
It is a great honor to be here today, in Paris, at the final meeting of the "Ambitions: Armenia-France" conference dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and France, organized by the friendly French government under the auspices of President Emmanuel Macron.
On the occasion of this important anniversary, I would like to confirm that relations between our countries have been and are at the highest level, and this period is characterized as a thirty-year period of continuous growth, unique relations of friendship and close cooperation.
Today in Paris, in the presence of the President of France, representatives of the Armenian community, on behalf of Armenia and the Armenian people, I express my gratitude for the exceptionally warm relations and friendship over these years.
Yes, we, the Armenians, are grateful to brotherly France for the sincere and unselfish support that it has provided to our republic over the past thirty years, as well as for listening to the Armenian people and their just aspirations. We do not forget the fact that France is the first country to officially recognize the Armenian Genocide by law, and the only country that, together with Armenia, has been commemorating April 24 at the state level during the past four years.
One of the most important achievements of the last thirty years is the establishment of close and direct contacts between the local governments of Armenia and France and the implementation of new programs.
One of the important pillars of the Armenian-French relations is educational cooperation, which also contributes to the spread of Francophonie in our country. This is evidenced by the dynamic cooperation between the French University in Armenia, the French-Armenian Professional Educational Center, the French Lyceum named after Anatole France, as well as a number of educational institutions through the close cooperation with the Jean Moulin University Lyon 3. The French Institute in Armenia has also joined these institutions, and we highly appreciate your active participation, Mr. President, in the decision to establish it. Located in the Aznavour Center, this institute provides Armenian youth with a unique opportunity to receive education and upbringing in the spirit of the Great Armenian, the Great Frenchman and the symbol of Armenian-French friendship - Charles Aznavour.
We welcome the idea of an ambitious development program for the French University in Armenia, and I would like to confirm that the Armenian government is ready to support the implementation of this important initiative.
We also thank France for sharing the Armenian success: Tumo centers in Paris and Lyon are a prime example of cooperation in the field of innovative education and an inspiration for Armenia.
We are thankful to France for sharing Armenia's success. The opening of TUMO centers in Paris, and recently in Lyon is a shining example of cooperation in the field of innovative education and it was inspiring for Armenia.
New programs are being outlined in addition to the existing cooperation with Paris and Lyon Hospital Network, Doctors Without Borders, and Armenian medical institutions. Cooperation in this area was best demonstrated during and after the recent Artsakh war, when several dozen doctors arrived in Armenia to treat the wounded Armenians.
As for cooperation within international organizations, I could not fail to mention the Francophonie Summit held in Armenia in 2018, which was the largest international event in our country since Armenia's independence.
Honorable Mr. President,
Dear attendees,
Following the 44-day war in 2020, as well as in the context of the current global challenges, Armenia today has a vital need to strengthen its economy, to bring new breath to its economic policy, including by attracting new investment programs.
We are glad that after the war France expressed political will to support Armenia economically, to foster the Armenian-French economic cooperation in a new way.
Having successful examples of the presence of the French capital in Armenia- "Amundi-Acba", "Veolia", "Pernod Ricard", "Carrefour", as well as a number of programs implemented by the French Development Agency, the five-year roadmap for cooperation signed between Armenia and France in December last year provides a wide range of opportunities and is a strong basis for promoting ambitious cooperation in the fields of infrastructure, agriculture, healthcare and high technology.
Today's conference, its rich and impressive agenda, is the logical continuation of the consistent steps taken in recent months, and one of the first steps towards the implementation of the signed roadmap. Therefore, let me express conviction that the discussions that took place during the conference and the contacts between the Armenian and French partners will be really effective, leading to the launch of a fruitful working cooperation and the implementation of new and promising programs. On behalf of the Armenian government, I can assure you that we will spare no effort and energy for the effective implementation of joint programs.
Celebrating the 30th anniversary of diplomatic relations, let us not forget that these three decades are only a piece in the rich mosaic of Armenian-French interactions and relations. Since the Middle Ages, the Armenian-French contacts have been permanent and multi-layered. It is enough to mention the close relations and cultural interactions between the French Kingdom and the Armenian Kingdom of Cilicia in the Middle Ages. One of its greatest symbols is the last king of Armenian Cilicia, Levon VI Lusinyan, whose relics are buried in the Basilica of Saint-Denis, next to the famous kings of France.
The living symbol of modern Armenian-French relations is the presence of a vibrant Armenian community of 700,000 in France, which is one of the strong driving forces of our effective cooperation, the guarantor of unhindered cooperation and perpetual brotherhood between our peoples.
I cannot but refer to the 44-day war, the solidarity shown by France in those days with the Armenian people. In particular, I would like to remind that President Macron was the first world leader who gave a clear and impartial assessment of the events that were taking place. In the same way, the French society stood with Armenia in the most difficult moment, which was also expressed in the resolutions adopted by the French Senate and the National Assembly in defense of the rights of the Artsakh Armenians.
In this context, I would like to reaffirm Armenia's high appreciation of the important role of France as the OSCE Minsk Group Co-Chair in the process of the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] conflict, as well as express the hope that joint mediation efforts with other Co-chairs will help establish peace in the region, foster the opening of communication routes and the development of economic cooperation.
As for this important event, I would like to once again address a word of appreciation to the French Government, in particular, to President Macron, for initiating this conference and bringing together all the actors of the Armenian-French cooperation under one roof. I am glad to welcome the members of the French government, the heads of French public institutions, representatives of French regions, departments and cities, representatives of French-Armenian organizations and civil society, thanking them for their valuable contribution and commitment to the Armenian-French friendship.
In conclusion, I would like to express hope that, despite the losses suffered by Armenia, as well as all the challenges that Europe has faced today in the face of the events in Ukraine, we will overcome all problems and continue to successfully strengthen the friendship between our peoples, together heading to new achievements for the sake of peace and the well-being of our peoples.