Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Փարիզում` կառավարության նախարարական համաժողովների կենտրոնում մասնակցել են «Հավակնություններ` Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագրով համաժողովի ամփոփիչ պլենար նիստին:
Համաժողովին մասնակցել են Հայաստանի և Ֆրանսիայի կառավարությունների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տեղի հայ համայնքի մի շարք ներկայացուցիչներ, Ֆրանսիայի գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ:
Վարչապետ Փաշինյանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել,
Ֆրանսիայի և Հայաստանի կառավարությունների հարգարժան անդամներ,
Մեծ պատիվ է այսօր ներկա գտնվել այստեղ՝ Փարիզում, և եզրափակել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև նշվող դիվանագիտական հարաբերություն-ների հաստատման 30-ամյակին նվիրված «Հավակնություններ` Հայաստան-Ֆրանսիա» համաժողովը, որը կազմակերպվել է բարեկամ Ֆրանսիայի կառավարության կողմից՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի բարձր հովանու ներքո։
Այս կարևոր հոբելյանի առիթով կցանկանայի վերահաստատել, որ մեր պետությունների միջև հարաբերությունները գտնվել և գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, իսկ այս ժամանակահատվածը բնութագրվում է որպես շարունակական վերելքի, առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարեկամության ու սերտ համագործակցության երեսնամյակ։
Այսօր Փարիզում, Ֆրանսիայի նախագահի, հայ համայնքի ներկայացուցիչների ներկայությամբ, Հայաստանի ու հայ ժողովրդի անունից երախտագիտություն եմ հայտնում այս տարիների՝ բացառիկ ջերմությամբ լի հարաբերությունների ու բարեկամության համար։
Այո՛, մենք՝ հայերս, երախտապարտ ենք եղբայրական Ֆրանսիային` անցած երեսուն տարիների ընթացքում մեր հանրապետությանը ցուցաբերած անկեղծ ու անշահախնդիր աջակցության և հայ ժողովրդին ու նրա արդարացի ձգտումներին ականջալուր լինելու համար: Մենք չենք մոռանում Ֆրանսիայի` որպես առաջին երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանությունն օրենքի ուժով ճանաչելը ու վերջին չորս տարիների ընթացքում Հայաստանի հետ ապրիլի 24-ը պետականորեն ոգեկոչող միակ երկիր լինելու հանգամանքը։
Նախորդ երեսուն տարիների ամենակարևոր ձեռքբերումներից է նաև Հայաստանի ու Ֆրանսիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև ձևավորված սերտ և անմիջական կապերի հաստատումն ու նորանոր ծրագրերի կյանքի կոչումը։
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների կարևոր սյուներից է կրթական համագործակցությունը, որը նպաստում է նաև մեր երկրում ֆրանկոֆոնիայի տարածմանը: Դրա մասին են վկայում Ժան Մուլեն Լիոն 3 համալսարանի հետ սերտ համագործակցությամբ Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի, Ֆրանս-հայկական մասնագիտացված ուսումնական կենտրոնի, Անատոլ Ֆրանսի անվան ֆրանսիական լիցեյի, ինչպես նաև մի շարք ուսումնական հաստատությունների միջև դինամիկ գործակցությունը: Այս հաստատություններին է միանում նաև Հայաստանում Ֆրանսիական ինստիտուտը, որի վերաբերյալ որոշման ընդունման համար բարձր ենք գնահատում պարոն նախագահ, Ձեր ակտիվ ներգրավվածությունը: Այս ինստիտուտը, տեղակայված լինելով Ազնավուր կենտրոնում, հայ երիտասարդությանը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում կրթվել ու դաստիարակվել Մեծ հայի, Մեծ ֆրանսիացու ու հայ-ֆրանսիական բարեկամության խորհրդանիշ` Ազնավուրի ոգով:
Ուրախ ենք Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի զարգացման հավակնոտ ծրագրի գաղափարով, և կցանկանայի հաստատել, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է նպաստելու այդ կարևոր նախաձեռնության իրականացմանը:
Շնորհակալ ենք Ֆրանսիային նաև հայկական հաջողությունները կիսելու համար. նորարարական կրթության ոլորտում համագործակցության փայլուն օրինակ ու Հայաստանի համար ոգևորիչ են Փարիզում և վերջերս Լիոնում բացված Թումո կենտրոնները:
Առողջապահության ոլորտում արդեն իսկ առկա Փարիզի և Լիոնի հիվանդանոցների ցանցի, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության և հայկական բժշկական հաստատությունների միջև շատ ակտիվ համագործակցությամբ հանդերձ, նախանշվում են նոր ծրագրեր: Այս ոլորտում համագործակցությունը լավագույնս դրսևորվեց Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո, երբ մի քանի տասնյակ բժիշկներ այցելեցին Հայաստան` հայ վիրավորներին օգնություն ցուցաբերելու համար:
Միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցության առումով չէի կարող չնշել 2018թ. Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը, որը Հայաստանի անկախությունից ի վեր` միջազգային մասշտաբով անցկացվող առաջին ամենամեծ միջոցառումն էր մեր երկրում:
Հարգելի պարոն նախագահ
Հարգելի ներկաներ,
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո, ինչպես նաև ներկայումս առկա գլոբալ մարտահրավերների համատեքստում Հայաստանն այսօր կենսական կարիք ունի ամրապնդելու իր տնտեսությունը, նոր շունչ հաղորդելու տնտեսական քաղաքականությանը, այդ թվում՝ ներգրավելով նոր ներդրումային ծրագրեր։
Ուրախ ենք, որ Ֆրանսիան պատերազմից հետո քաղաքական կամք է հայտնել՝ տնտեսապես աջակցելու Հայաստանին և նորովի խթանելու հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը։
Ունենալով ֆրանսիական կապիտալով Հայաստանում ներկայացվածության հաջողված օրինակներ՝ «Ամունդի-Ակբա», «Վեոլիա», «Պեռնո Ռիկար», «Քարֆուր», ինչպես նաև Զարգացման ֆրանսիական գործակալության կողմից իրականացված մի շարք ծրագրեր, նախորդ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության հնգամյա ճանապարհային քարտեզն ընձեռում է լայն հնարավորություններ և հանդիսանում է կարևոր հիմք` ուղղված ենթակառուցվածքների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում հավակնոտ գործակցության խթանմանը:
Այսօրվա համաժողովը և դրա հարուստ ու տպավորիչ ծրագիրը, անկասկած, վերջին ամիսներին իրականացված հետևողական քայլերի տրամաբանական շարունակությունն է և ստորագրված ճանապարհային քարտեզի կյանքի կոչմանն ուղղված առաջին քայլերից մեկը։ Ուստի, թույլ տվեք համոզմունք հայտնել, որ համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցած քննարկումները, հայ ու ֆրանսիացի գործընկերների միջև շփումներն իսկապես արդյունավետ կլինեն՝ սկիզբ դնելով բեղուն աշխատանքային համագործակցությանը և նոր ու հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը։ Հայաստանի կառավարության անունից կարող եմ հավաստիացնել, որ մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայի համատեղ ծրագրերի արդյունավետ իրագործման համար։
Նշելով հանդերձ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա հոբելյանը՝ չմոռանանք նաև, որ այս երեք տասնամյակը միայն մի կտորն է հայ-ֆրանսիական շփումների ու հարաբերությունների հարուստ խճանկարում։ Սկսած միջնադարից՝ հայ-ֆրանսիական շփումները եղել են մշտական ու բազմաշերտ։ Բավարար է միայն հիշատակել միջնադարում Ֆրանսիական ու Կիլիկիան Հայկական թագավորությունների միջև սերտ հարաբերությունները և մշակութային առնչությունները։ Դրա ամենամեծ խորհրդանիշերից մեկը Հայոց Կիլիկիան վերջին արքա Լևոն 6-րդ Լուսինյանն է, ում մասունքներն ամփոփված են Սեն-Դընի բազիլիկում՝ Ֆրանսիայի նշանավոր արքաների կողքին։
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մերօրյա կենդանի խորհրդանիշը Ֆրանսիայում, իհարկե, 700 հազարանոց հայկական աշխույժ համայնքի առկայությունն է, որը մեր արդյունավետ համագործակցության կարևոր շարժիչ ուժերից է և մեր ժողովուրդների միջև անխոչընդոտ համագործակցության ու հարատև եղբայրության առհավատչյան։
Չեմ կարող չանդրադառնալ 44-օրյա պատերազմին և այդ օրերին Ֆրանսիայի դրսևորած համերաշխությանը հայ ժողովրդի հետ։ Մասնավորապես՝ կցանկանայի հիշեցնել, որ նախագահ Մակրոնը համաշխարհային առաջնորդներից առաջինն էր, ով հստակ ու անկողմնակալ գնահատական տվեց տեղի ունեցած իրադարձություններին։ Նույն կերպ ֆրանսիական հասարակությունը նեցուկ կանգնեց Հայաստանին ամենադժվար պահին, ինչն արտահայտվեց նաև Ֆրանսիայի Սենատի և Ազգային ժողովի՝ ի պաշտպանություն արցախահայության իրավունքների ընդունված բանաձևերում։
Այս համատեքստում կցանկանայի վերահաստատել Հայաստանի բարձր գնահատականը Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի կարևոր դերակատարությանը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում և հույս հայտնել, որ մյուս համանախագահների հետ համատեղ միջնորդական ջանքերը թույլ կտան խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում և նպաստել հաղորդակցության ուղիների բացմանն ու տնտեսական համագործակցության խթանմանը։
Անդրադառնալով այս կարևոր միջոցառմանը՝ կրկին կցանկանայի գնահատանքի խոսք ուղղել ֆրանսիական կառավարությանը և, մասնավորապես, նախագահ Մակրոնին, այս համաժողովի նախաձեռնության և մեկ տանիքի տակ հայ-ֆրանսիական համագործակցության բոլոր դերակատարներին հավաքելու համար։ Ուրախ եմ այստեղ ողջունել Ֆրանսիայի կառավարության անդամներին, ֆրանսիական հանրային ինստիտուտների ղեկավարներին, ֆրանսիական շրջանների, դեպարտամենտների ու քաղաքների ներկայացուցիչներին, ֆրանսահայ կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ շնորհակալություն հայտնելով նրանց արժեքավոր ներդրման և հայ-ֆրանսիական բարեկամությանը նվիրվածության համար։
Մեծարգո պարոն նախագահ,
Եզրափակելով խոսքս՝ կցանկանայի հույս հայտնել, որ, չնայած Հայաստանի կրած կորուստներին, ինչպես նաև այսօր առկա բոլոր այն մարտահրավերներին, որոնց բախվել է Եվրոպան՝ ի դեմս Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների, մենք կհաղթահարենք բոլոր խնդիրները և հաջողությամբ կշարունակենք ամրապնդել մեր ժողովուրդների միջև բարեկամությունը՝ միասին շարժվելով դեպի նոր նվաճումներ՝ ի նպաստ խաղաղության և մեր ժողովուրդների բարօրության։

Премьер-министр Никол Пашинян и президент Франции Эммануэль Макрон в Париже приняли участие в заключительном пленарном заседании форума «Амбиции: Армения-Франция».
Как сообщает пресс-служба премьер-министра, в форуме приняли участие ряд представителей правительств и органов местного самоуправления Армении и Франции, местной армянской общины и бизнес-сообщества Франции.
В своей речи премьер-министр Пашинян, в частности, отметил:
«Уважаемый господин президент, дорогой Эммануэль,
Уважаемые члены правительств Франции и Армении,
Для меня большая честь присутствовать сегодня здесь, в Париже, заключительном заседании посвященного 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Францией форума «Амбиции: Армения-Франция», который организован правительством дружественной Франции под высокой эгидой президента Эммануэля Макрон.
По случаю этой важной годовщины хотел бы подтвердить, что отношения между нашими странами находились и находятся на самом высоком уровне, а этот период характеризуется как тридцатилетний период непрерывного роста, привилегированных дружественных отношений и тесного сотрудничества.
Сегодня в Париже в присутствии президента Франции, представителей армянской общины от имени Армении и армянского народа выражаю признательность за полные исключительной теплоты отношения и дружбу за эти годы.
Да, мы, армяне, благодарны братской Франции за ту искреннюю и бескорыстную поддержку, которую она оказывала нашей республике на протяжении последних тридцати лет, а также за то, что прислушивались к армянскому народу и его справедливым чаяниям. Мы не забываем тот факт, что Франция была первой страной, официально признавшей Геноцид армян силой права, и единственной страной, которая в последние четыре года вместе с Арменией на государственном уровне отмечает 24 апреля как день памяти жертв Геноцида армян.
Одним из важнейших достижений последних тридцати лет является установление тесных и прямых контактов между органами местного самоуправления Армении и Франции и реализация новых программ.
Одним из важных опор армяно-французских отношений является образовательное сотрудничество, которое также способствует распространению франкофонии в нашей стране. Об этом свидетельствует динамичное сотрудничество между Университетом Лион-3 имени Жана Мулена, Французским университетом в Армении, Французско-армянским специализированным образовательным центром, Французским лицеем имени Анатоля Франса, а также рядом учебных заведений.
К этим учреждениям присоединился также Французский институт в Армении, и мы высоко ценим Ваше, господин президент, активное участие в принятии решения о его создании. Расположенный в Центре Азнавура, этот институт предоставляет армянской молодежи уникальную возможность получить образование и воспитание в духе Великого армянина, Великого француза и символа армяно-французской дружбы - Шарля Азнавура.
Мы рады идее амбициозной программы развития Французского университета в Армении, и я хотел бы подтвердить, что правительство Армении готово поддержать реализацию этой важной инициативы.
Мы также благодарим Францию за то, что она разделяет армянский успех: ярким примером сотрудничества в сфере инновационного образования и вдохновляющим для Армении являются центры «Тумо» в Париже и Лионе.
Налажено активное сотрудничество с сетью больниц Парижа и Лиона, организацией “Врачи без границ” и медицинскими учреждениями Армении, а также намечаются новые программы. Лучше всего сотрудничество в этой сфере было продемонстрировано во время и после недавней Арцахской войны, когда несколько десятков врачей посетили Армению для оказания помощи раненым армянам.
В плане сотрудничества в рамках международных структур не могу не отметить состоявшийся в Ереване в 2018 году Саммит Франкофонии, который стал самым крупным международным мероприятием в нашей стране после обретения Арменией независимости.
Уважаемый господин президент,
Уважаемые присутствующие,
После 44-дневной войны 2020 года, а также в контексте нынешних глобальных вызовов, Армении сегодня жизненно необходимо укрепить свою экономику, вдохнуть новую жизнь в экономическую политику, в том числе за счет привлечения новых инвестиционных программ.
Мы рады, что после войны Франция выразила политическую волю экономически поддержать Армению и по-новому стимулировать армяно-французское экономическое сотрудничество.
Имея успешные примеры представительства французского капитала в Армении – «Амунди-Акба», «Веолия», «Перно Рикар», «Карфур», а также ряд программ, реализованных Французским агентством развития, подписанная между Арменией и Францией в декабрь прошлого года Пятилетняя дорожная карта сотрудничества предоставляет широкий спектр возможностей и является важной основой для стимуляции амбициозного сотрудничества в сферах инфраструктуры, сельского хозяйства, здравоохранения и высоких технологий.
Сегодняшний форум и его насыщенная и впечатляющая программа, несомненно, является логическим продолжением предпринятых в последние месяцы последовательных шагов и одним из первых шагов на пути реализации подписанной дорожной карты. Следовательно, позвольте выразить уверенность в том, что состоявшиеся в рамках форума дискуссии, контакты между армянскими и французскими партнерами будут действительно эффективными, положив начало плодотворному рабочему сотрудничеству и реализации новых и перспективных программ. От имени правительства Армении могу заверить, что мы не пожалеем сил и энергии для эффективной реализации совместных программ.
Отмечая 30-летие установления дипломатических отношений, не будем забывать, что эти три десятилетия – лишь кусочек в богатой мозаике армяно-французских контактов и отношений. Со времен средневековья армяно-французские контакты были постоянными и многоплановыми. Достаточно упомянуть тесные отношения и культурные связи между Францией и Киликийским Армянским государством в средние века. Одним из важнейших символов этого является последний король Киликийского Армянского государства Левон VI Лузиньян, мощи которого покоятся в базилике Сен-Дени, рядом со знаменитыми королями Франции.
Живым символом армяно-французских отношений сегодня, безусловно, является наличие во Франции активной 700-тысячной армянской общины, которая является одной из важных движущих сил нашего эффективного сотрудничества и гарантом беспрепятственного сотрудничества и прочного братства между нашими народами.
Не могу не коснуться 44-дневной войны и проявленной в те дни Францией солидарности с армянским народом. В частности, хотел бы напомнить, что президент Макрон был первым мировым лидером, давшим четкую и беспристрастную оценку произошедшим событиям. Точно так же французское общество поддержало Армению в самый трудный момент, что выразилось и в резолюциях, принятых Сенатом и Национальным Собранием Франции в защиту прав армян Арцаха.
В этом контексте хотел бы подтвердить высокую оценку Арменией важной роли Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, а также выразить надежду, что совместные с другими сопредседателями посреднические усилия позволят установить мир в регионе, способствовать открытию коммуникаций и развитию экономического сотрудничества
Касаясь этого важного мероприятия, хочу еще раз выразить слова благодарности правительству Франции и, в частности, президенту Макрону за организацию этого форума, который собрал под одной крышей всех акторов армяно-французского сотрудничества. Рад приветствовать членов правительства Франции, руководителей французских общественных институтов, представителей французских регионов, департаментов и коммун, представителей французско-армянских организаций и гражданского общества, и хочу поблагодарить их за ценный вклад и приверженность армяно-французской дружбе.
Многоуважаемый господин президент,
Дорогой друг,
В заключение хотел бы выразить надежду, что, несмотря на понесенные Арменией потери, а также все вызовы, с которыми сегодня столкнулась Европа в связи с событиями на Украине, мы преодолеем все проблемы и продолжим успешно укреплять дружбу между нашими народами, вместе двигаясь к новым достижениям во имя мира и благополучия наших народов.