«Սիլվայի գործով» դատական նիստը հետաձգվեց մինչեւ 16:00-ն։ Այս օրիգինալ որոշումը կայացրեց դատավոր Աննա Դանիբեկյանը՝ նիստին Արմեն Գեւորգյանի բացակայության հետ կապված։
Հիշեցնենք, որ դեռեւս մարտի 1-ի նիստին Գեւորգյանը հայտարարեց, որ մարտի 14-ին եւ 15-ին տեղի է ունենալու ԵԽԽՎ-ի՝ Ուկրաինայի հարցով արտահերթ նիստը, որին ինքը պետք է մասնակցի հեռակա կարգով։
Այնուամենայնիվ, դատավոր Դանիբեկյանը դատական ​​նիստը նշանակեց մարտի 15-ին եւ սկսեց Գեւորգյանի բացակայության պատճառը ճշտելուց:
Արմեն Գեւորգյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը դատավորին հիշեցրեց, որ գիտի, թե ինչու է իր պաշտպանյալը բացակայում։ Նիստը հետաձգելու միջնորդությունը դատարան էր ներկայացրել ինքը՝ Գեւորգյանը։
Այդ ժամանակ դատավորը պահանջեց, որպեսզի Գեւորգյանը ներկայանա առաջին նիստից հետո։ Փաստաբանի փորձերը՝ բացատրելու, որ պատգամավորներին ԵԽԽՎ նիստերի միջեւ ընդմիջում է անհրաժեշտ՝ հանգստանալու եւ երկրորդ մասին նախապատրաստվելու համար, արդյունք չտվեցին, դատարանը նույն կերպ արձագանքեց նաեւ այն փաստարկներին, որ եթե նիստն ավարտվում է ժամը 16:00-ին, ապա Գեւորգյանը կարող է դատարան գալ 16:30-ից ոչ շուտ։ Ընդ որում, ընդմիջումը տեւում է մեկ ժամ։
Նույնիսկ դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը չառարկեց նիստի հետաձգմանը։ Նա դատավորին հարցրեց, թե ինչո՞ւմն է խնդիրը, կարո՞ղ է Գեւորգյանը ժամը 16:00-ին գալ։ «Նիստը հնարավոր չէ շարունակվել: Եւ մենք դեռ վերջին նիստին դա հասկացանք: ԵԽԽՎ նիստն ընթանում է հենց այս պահին, եւ ոչինչ չեմ կարող ասել»,- ասաց դատախազը։
Չնայած վերը նշվածին՝ Աննա Դանիբեկյանը նիստը հետաձգեց մինչեւ ժամը 16:00-ն, որպեսզի մինչ այդ Գեւորգյանը դատարան գա:

Заседание по «делу Сильвы» отложено до 16 часов. Это оригинальное решение приняла судья Анна Данибекян в связи с отсутствием на заседании Армена Геворкяна.
Напомним, что еще на заседании 1 марта Геворкян сообщил, что 14 и 15 марта предстоит внеочередное заседание ПАСЕ по вопросу Украины, и он должен дистанционно на нем присутствовать.
Тем не менее, судья Данибекян назначила заседание на 15 марта и начала с выяснения причины отсутствия Геворкяна.
Адвокат Армена Геворкяна, Лусине Саакян напомнила судье, что ей известно, почему ее подзащитный отсутствует. Сам Геворкян передал суду просьбу перенести заседание.
Анна Данибекян стала выяснять график заседания ПАСЕ, причем временную разницу трактовала в пользу Страсбурга. Получалось, что если по страсбургскому времени заседание должно начаться в 10 часов, то по ереванскому это 7. Судье пояснили, что по ереванскому это как раз 13 часов. Все же Саакян уточнила и подтвердила, что заседание идет. Первое заседание продлится 3 часа.
Тогда судья потребовала, чтобы Геворкян явился после первого заседания. Попытки адвоката объяснить, что перерыв между заседаниями ПАСЕ нужен депутатам, чтобы отдохнуть и подготовиться ко второй части, эффекта не возымели, аналогично суд отнесся к доводам о том, что если заседание заканчивается в 16, то Геворкян в суд может приехать не раньше, чем в 16.30. При этом перерыв длится час.
Даже прокурор Геворк Багдасарян не стал возражать против переноса заседания. Он поинтересовался у судьи, в чем вопрос - может ли Геворкян приехать в 16 часов? «Заседание невозможно продолжить. И мы еще на прошлом заседании поняли. Заседание ПАСЕ идет сейчас и сказать ничего не могу», - заметил прокурор.
Несмотря на все перечисленное, судя Анна Данибекян отложила заседание до 16 часов, с тем, чтобы к этому времени Геворкян приехал в суд.