Մարտի 18-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում 136 ահազանգ է ստացվել ճանապարհներին ձյան մեջ ավտոմեքենաների արգելափակման մասին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնի պետ, գնդապետ Արսեն Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ հանրապետության ողջ տարածքում տեղացած առատ ձյան պատճառով նման ահազանգեր ստացվել են բոլոր մարզերում, սակայն դրանց մեծ մասը եղել է Սյունիքում, Վայոց ձորում եւ Արագածոտնում։
Ընդհանուր առմամբ առատ ձյան մեջ արգելափակումից դուրս է բերվել 520 մեքենա՝ 1309 ուղեւորով։ Սյունիքում՝ 203 մեքենա եւ 551 քաղաքացի, Արագածոտնում՝ 115 մեքենա եւ 363 քաղաքացի։ Բարեբախտաբար, զոհեր եւ վիրավորներ չկան, եւ ոչ ոք բուժօգնության կարիք չի ունեցել։
Ձյան տեղումների հետեւանքով արձանագրվել է անասնագոմի տանիքի փլուզման մեկ դեպք, մյուս դեպքում՝ տան տանիքի փլուզման վտանգ։
Ընդհանուր առմամբ արձանագրվել է խցանված մեքենաների հետ կապված 654 արտակարգ դեպք։ Անցած տարի գրանցվել է նման 428 դեպք։
Գնդապետ Մկրտչյանը հատուկ նշեց, որ ամեն տարի ճանապարհների խնդրային հատվածներում հենակետեր են ստեղծվում։ «Կան հենակետեր, բավարար մարդկային ռեսուրսներ»,- հայտարարեց կենտրոնի պետը։
Գնդապետը հիշեցրեց աքսիոմը՝ ձմռանը պետք է ձմեռային անվադողերով քշել։  «Եղել են դեպքեր, երբ ձյան մեջ արգելափակումից փրկել ենք մարդկանց, որոնք ռիսկային ճանապարհորդություն են կատարել՝ մատուռ այցելելու համար։ Ամեն դեպքում, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը միշտ պատրաստ է օգնել։ Անհրաժեշտության դեպքում զանգահարեք 911»,- հիշեցրեց Մկրտչյանը։

С 18 по 21 марта в МЧС поступило 136 сигналов о застрявших в снегу на дорогах машинах. Об этом сообщил начальник национального центра кризисного управления МЧС Армении, полковник Арсен Мкртчян на пресс-конференции.
По его словам, из-за обильного снегопада на всей территории республики такие сигналы поступали во всех областях, но больше всего их пришлось на Сюник, Вайоц дзор и Арагацотн.
Всего из снежного плена вызволены 520 транспортных средств с 1309 пассажирами. В Сюнике - 203 машины и 551 гражданин, Арагацотне - 115 машин и 363 гражданина. К счастью, обошлось без пострадавших, врачебная помощь никому не понадобилась.
Из-за снегопада зарегистрирован один случай обрушения крыши хлева и еще в одном случае угроза обрушения крыши дома.
Всего за зиму зарегистрировано 654 ЧП, связанных с застрявшими машинами. В прошлом году таких случаев было 428 в прошлом. «Освобожденных» граждан тоже значительно больше - 2712 напротив 1520 в прошлом году.
Полковник Мкртчян особо отметил, что ежегодно на проблемных участках дорог создаются опорные пункты. «Опорные пункты есть, человеческих ресурсов хватает», - констатировал начальник центра.
Полковник напомнил аксиому – зимой нужно ездить на зимних покрышках. В то е время, он призвал следить за сводками погоды и не пускаться в путь без крайней нужды. «Были случаи, когда приходилось освобождать из снежного плена людей, решившихся на рискованную поездку, чтобы посетить часовню. В любом случае, МЧС всегда готов прийти на помощь. В случае необходимости звонить по номеру 911», - напомнил Мкртчян.