Մեզ նոր ցեղասպանություն է սպասվում, եւ մենք պարտավոր ենք ներկա լինել հանրահավաքին, որպեսզի առաջ քաշենք մեր պայմանները: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնել է «Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սերյան Օհանյանը:
«Այսօր մենք տեղեկացման գործընթաց ենք իրականացնելու, որը կշարունակվի նաև վաղը եւ վաղը չէ մյուս օրը, որպեսզի ամսի 5-ին 18:30-ին մեր ժողովուրդը մեզ հետ լինի. ոչ միայն մեր կողմնակիցները, այլեւ մեր ժողովրդի մեծ մասը, որն այս մեկ տարի երեք ամսում համոզվել , որ ներկայիս իրավիճակը լուրջ է, եւ ներկայիս իշխանությունների առկայության պարագայում մենք Հայաստանն ու Արցախն անկման ենք տանում, կարելի է ասել, ընդհանուր առմամբ, ինքնիշխանության կորստի»,- ասել է նա:
Օհանյանի խոսքով՝ 2020թ. պատերազմը, պատերզմում հաջողության հասնելու անհնարինությունը, Արցախում անդադար պարտությունների շարքը, ցավ են պատճառում:
«Դուք ինքներդ էլ տեսնում եք՝ ինչպես է հակառակորդն ամեն օր շարունակում իր ճնշումները Հայաստանի եւ Արցախի նկտամամբ, եւ սադրանքներ է իրականացնում սահմանին, իսկ այժմ նաեւ Արցախում, եւ այդ պատճառով է, որ 6-7 ամիս առաջ շարժում սկսեցինք, որն անվանեցինք «Դիմակայության շարժում». ոչ Հայաստանի թրքացմանը, ոչ Արցախում հայերի բնաջնջմանը:
Եվ ամենակարեւորը. ցավ է պատճառում այն, որ այս պայմաններում, երբ չկան համապատասխան նախադրյալներ, Ադրբեջանը չի ցանկանում հայ ժողովրդի հետ ապրել խաղաղությամբ, այլ միակողմանի կարգով փորձում է պարտադրել Հայաստանի իշխանություններին, իսկ Հայաստանի իշխանությունները կուրորեն ենթարկվում են այդ հայ-թուրքական խաբեությանը:
Մեր հանրահավաքն իրականացվում է ի պաշտպանություն Արցախի: Այսինքն՝ պաշտպանելով Արցախը, մենք պաշտպանում ենք Հայաստանը»,- ընդգծել է նա:
Օհանյանի խոսքով՝ մեզ նոր ցեղասպանություն է սպասվում, եւ մենք պարտավոր ենք համախմբված ներկա լինել հանրահավաքին, որպեսզի ներկայացնենք մեր պահանջները:
«Պայմանը մեկն է. պետք չէ կուրորեն ենթարկվել այդ խաբեությանը: Պետք է ամուր կանգնել ոտքերի վրա, դուրս գալ այս հոգեբանական ճգնաժամից, քանի որ մեր ողջ պատմությունը ցույց է տվել, որ մեզ հարվածներ են հասցնում, սակայն մեքն միշտ պատվով ենք հաղթահարում: Եվ մենք ցանկանում ենք հիմա էլ պատվով դուրս գալ այս իրավիճակից եւ հաջողության հասնել»,- ընդգծել է նա:

Нас ожидает новый геноцид, и мы обязаны сплоченно присутствовать на митинге, чтобы выдвинуть свои условия. Об этом Новости Армении-NEWS.am заявил секретарь парламентской фракции «Армения», бывший министр обороны республики Сейран Оганян.
«Сегодня мы будем проводить процесс информирования, который продолжится и завтра, и послезавтра, чтобы пятого числа, в 18:30, наш народ присутствовал вместе с нами: не только наши соратники, но и также значительная часть нашего народа, которая за этот год и три месяца убедилась, что нынешняя ситуация крайне серьезная, и в условиях присутствия нынешних властей мы ведем Армению и Арцах не к падению, а, можно сказать, в целом, к потере суверенитета», - отметил он.
По словам Оганяна, война, произошедшая в 2020 году, невозможность достичь успехов в этой войне, череда беспрерывных поражений в Арцахе, вызывают боль.
«Вы сами видите, как каждый день противник продолжает свои давления на Армению и Арцах, реализовывает провокации на границах, а сейчас также Арцах, и это является причиной того, что 6-7 месяцев назад мы начали движение, которое мы назвали «Движением сопротивления»: нет отуречиванию Армении и нет искоренению армян в Арцахе.
И самое важное: боль причиняет то, что в этих условиях, когда нет соответствующих предпосылок, Азербайджан сам не хочет жить в мире с армянским народом, но  в  одностороннем порядке пытается принудить власти Республики Армения, а власти Армении слепо поддаются этому армяно-турецкому обману.
Наш митинг проводится в защиту Арцаха. То есть защищая Арцах, мы защищаем Армению», - подчеркнул он.
«Вы знаете, что много лет назад, когда Армения и Арцах были вместе, представляли собой мощную, крепкую систему,  когда было и единство, и развивалась экономика, и инфраструктуры поддерживали связь друг с другом, но сегодня мы оказались в иной ситуации. И сегодня мы не должны позволять этого отуречивания Армении и искоренения армян в Арцахе», - подчеркнул он.
По словам Оганяна, нас ожидает новый геноцид, и мы обязаны сплоченно присутствовать на митинге, чтобы выдвинуть свои условия.
«Условие одно: не нужно слепо поддаваться этому обману. Нужно твердо стоять на ногах, выйти из этого психологического кризиса,  потому что вся наша история показывала, что по нам наносят удары, но мы всегда с честью справлялись. И мы хотим того, чтобы и сейчас выйти с честью из этого положения и добиться успехов», - отметил он.