Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում  գտնվող Փառուխ գյուղ ներխուժելու պատմությունն ի ցույց դրեց, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում բավարարվել հոգեբանական ահաբեկչությամբ եւ զինված ահաբեկչության միջոցով Արցախի հայաթափումը նրա հիմնական ու առանցքային խնդիրներից է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 13-ին, ԱԺ-ում կառավարության 2021 թվականի ծրագրի կատարողականի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այստեղ նաև հարցեր են առաջանում խաղաղապահ զորախմբի գործունեության հետ կապված։ Բայց այս պահին կարևոր ենք համարում, որ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը միջոցներ ձեռնարկի իր պատասխանատվության գոտուց ադրբեջանական ստորաբաժանումները դուրս բերելու համար, սա նաև լրջագույն փորձություն է խաղաղապահների առաքելության համար։
Տարակուսանքի տեղիք է տալիս այն փաստը, որ երեկ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը չի թույլատրել ԱԺ մի խումբ պատգամավորների մուտքը Արցախ: Այդ գործելակերպը հակասում է նոյեմբերի 9-ի դրույթներին, որ Լաչինի միջանցքը հենց դրա համար է նախատեսված, որ ապահովվի ԼՂ-ի և ՀՀ-ի կապը։ Այդ միջանցքում որևէ կարգի ստուգման գործառույթ նախատեսված չէ, առավել ևս՝ ԱԺ պատգամավորների շարժը արգելելու համար»,- ասաց Փաշինյանը։

The story of the invasion of Parukh village, which is in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh (Artsakh), showed that Azerbaijan is not going to be satisfied with psychological terrorism, and the de-Armenianization Artsakh through armed terrorism is one of its main and key tasks. Prime Minister Nikol Pashinyan stated this Wednesday during the National Assembly debates on the execution of the 2021 program of the government of Armenia.
"Questions also arise here in connection with the activities of the peacekeeping contingent. But at the moment we consider it important that the Russian peacekeeping contingent take measures to remove the Azerbaijani units from its area of responsibility; this is also a serious test for the peacekeeping mission.
The fact that yesterday the Russian peacekeeping contingent did not allow a group of [Armenia National Assembly] NA MPs to enter Artsakh causes puzzlement. This practice contradicts the provisions of November 9, [2020] that the Lachin corridor is envisioned to ensure the connection between Nagorno-Karabakh and Armenia. No kind of inspection function is envisioned at that corridor, especially to ban the movement of NA MPs," Pashinyan said.