Հայաստանում «հոգատարության» քողի ներքո վարորդների ու հետիոտնի իրավունքների ու հարմարությունների կատարյալ անտեսումը շարունակվում է:
NEWS.am-ը բազմիցս գրել է Երեւանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում երթեւեկության հետ կապված ողբերգական իրավիճակի մասին։ Համառոտ հիշեցնենք, որ Անդրանիկի փողոցում մղձավանջը սկսվեց այն ժամանակ, երբ Հյուսիս-հարավ ճանապարհաշինական ծրագիրը հասավ թաղամաս։ Շուրջ մեկ տարի է, ինչ զուգահեռ փողոցով երթեւեկությունը փակ է, ինչի պատճառով զգալիորեն ավելացել է Անդրանիկի փողոցի ծանրաբեռնվածությունը, որը բնակելի թաղամասերը կապում է Իսակովի պողոտային, այնուհետեւ՝ Երևանի կենտրոնի հետ։ Ու թեեւ ի սկզբանե խոստացվել էր շինարարությունն ավարտել մի քանի ամսվա ընթացքում, այն դեռ շարունակվում է, ինչի մասին քաղաքապետարանում գերադասում են չհիշել։
Այդ մղձավանջին այս շաբաթվա սկզբից ավելացավ մի նոր հանգամանք՝ թարմացվում է ասֆալտապատ մակերեսը, թեեւ վերանորոգումը համեմատաբար վերջերս է իրականացվել։ Երկուշաբթի օրվանից ծածկույթը քանդվել է՝ մեծ կտորներով, մեջտեղում ցցված են սուր եզրերով լյուկերը, ճանապարհին քաոս է տիրում, ավտոմեքենաները շրջանցում են փոսերն ու լյուկերը եւ մյուս մեքենաներին, հանդիպակաց երթեւեկության գոտիները վաղուց խառնվել են, եւ միայն հրաշքով լուրջ ՃՏՊ տեղի չի ունեցել:
Ասֆալտի հեռացումն իրականացվել է կոպիտ խախտումներով. միջազգային բոլոր ստանդարտների համաձայն՝ անցուղու ծածկույթի հաջորդական նորոգում է իրականացվում, այլ ոչ թե՝ միաժամանակ։ Ոչ մի զգուշացնող նշան չկա, այդ թվում՝ վտանգավոր լյուկերի դիմաց:
Եւ այս ամենը` քաղաքացիների նկատմամբ «հոգատարության» քողի ներքո։ Իսկ իրականում քաղաքապետարանում կամ թաղապետարանում չեն բարեհաճել պարզել, թե ինչպես է աշխատում վերանորոգումն իրականացնող ընկերությունը, ինչպես են ծախսվում փողոցի վերանորոգման համար հատկացված պետական գումարները՝ ի դեպ, հարկատուների գումարները, ովքեր այսպիսի «վերանորոգումից» հետո ստիպված կլինեն վերանորոգել սեփական ավտոմեքենաները եւ կարկատել անվադողերը։

Под видом «заботы» в Армении продолжается полное игнорирование прав и удобств водителей и пешеходов.
О трагической ситуации с дорожным движением в ереванском районе Малатия-Себастия Новости Армении – NEWS.am писало,  и не раз. Вкратце напомним: кошмар на улице Андраника начался, когда проект строительства дороги Север-Юг добрался до района. Уже почти  год закрыто движение по параллельной улице, из-за чего загруженность улицы Андраника, связывающей жилые кварталы с проспектом Исакова и далее с центром Еревана увеличилась в разы. И хотя изначально было обещано завершить строительство в течение нескольких месяцев, оно все еще продолжается, о чем в мэрии предпочитают не вспоминать.
К этому кошмару с начала текущей недели прибавилось новое обстоятельство – обновляется асфальтовое покрытие, хотя ремонт проводился сравнительно недавно. С понедельника покрытие срыто, большими кусками, посреди торчат люки с острыми краями, на дороге царит форменный хаос, машины уворачиваются от ям и люков и других машин, полосы встречного движения давно перемешались, и только чудом не произошло тяжелое ДТП.
Само удаление асфальтового покрытия проведено с грубейшими нарушениями – по всем международным стандартам проводится последовательный ремонт покрытия полос, а не одновременный! Никаких предупреждающих знаков, в том числе перед опасными люками, даже близко нет.
И все это – под видом «заботы» о гражданах. На деле же никто ни в мэрии, ни в районной администрации не потрудился выяснить, как работает компания, которой был доверен ремонт, как тратятся государственные деньги, выделенные на ремонт улицы – между прочим, деньги налогоплательщиков, которым после такого «ремонта» придется чинить собственные машины и латать шины.