Գիշերն անցել է հանգիստ, որևէ արտառոց դեպք տեղի չի ունեցել. այսօր շարունակում ենք մեր իրազեկման անժամկետ ակցիան. Ազատության հրապարակում լինելու են տարբեր քննարկումներ, դասախոսություններ: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 21-ին, Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը՝ հավելելով, որ օրվա ավարտին, ըստ անհրաժեշտության, կիրականացնեն այս կամ այն ակցիան:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին, Արթուր Վանեցյանը նախ հիշեցրեց թուրքական իշխանությունների հայտարարությունները, ըստ որի, եթե հայերն ուզում են կարգավորել հարաբերությունները, պետք է հրաժարվեն  Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից, պահանջատիրությունից։
«Առհասարակ խոսվում է այն մասին, ոչ ուղիղ տեքստով, որ մեր Սահմանադրութունը պետք է փոփոխվի։ Սահմանադրության հիմքը Անկախության հռչակագիրն է, որի մեջ հստակ գրված է, որ Հայաստանը պահանջատեր է ու անելու է ամեն ինչ Ցեղասպանությունը ճանաչելու համար։ Այս իշխանությունները որևէ կերպ չեն արձագանքում Թուրքիայի այդ հայտարարություններին, ընդհակառակը՝ նախաձեռնել են սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց, եթե չընդվզենք, եթե չպայքարենք, իրենք անպայման այդ  փոփոխությունը կանեն»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Նրա խոսքով, այս իշխանությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ որևէ քայլ չի արել. «Արված է մեկ քայլ, որ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը հայտարարում է, որ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը Սփյուռքի հարցն է։  Դա հերթական անհեթեթ հայտարարությունն է, որն ուղղակի անթույլատրելի է։  Ֆանտաստիկայի ժանրից է, որ կարող է Հայաստանի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը նման հայտարարություն անել»,- ասաց Վանեցյանը:
Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը նշեց, որ կարևորում է հասնել նրան, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվի ողջ  աշխարհի կողմից, հատկապես  Թուրքիան ընդունի իր մեղքն ու ներողություն խնդրի հայ ժողովրդից։

Ночь прошла спокойно, не было никаких происшествий. Сегодня мы продолжаем нашу бессрочную акцию. На площади Свободы состоятся различные обсуждения. Об этом сегодня, 21 апреля, в беседе с журналистами на площади Свободы заявил председатель партии «Родина», руководитель парламентской фракции «Честь имею» Артур Ванецян, добавив, что в конце дня, по необходимости, будет проведена та или иная акция.
Говоря об армяно-турецких отношениях, Артур Ванецян напомнил заявления турецких властей, согласно которым, если армяне хотят урегулировать отношения, они должны отказаться от международного признания Геноцида армян.
«Вообще говорится, не прямым текстом, о том, что наша Конституция должна быть изменена. Основа Конституции - Декларация о независимости, в которой четко написано, что Армения сделает все, чтобы мир признал Геноцид армян. Эти власти никоим образом не реагируют на эти заявления Турции, наоборот, инициировали процесс конституционных реформ. Если мы не станем протестовать, если не будем бороться, они обязательно внесут это изменение», - сказал оппозиционный депутат.
По его словам, эти власти не сделали никаких шагов в направлении международного признания Геноцида армян. «Сделан шаг, он сводится к тому, что занимающее кресло премьер-министра лицо заявляет, что вопрос признания Геноцида - вопрос диаспоры. Это очередное нелепое заявление, которое просто недопустимо. Это из жанра фантастики, что человек, занимающий пост главы Армении, может сделать подобное заявление», - сказал Ванецян.
Оппозиционный политик отметил, что важно добиться международного признания Геноцида армян, особенно чтобы Турции признала свою вину и попросила прощения у армянского народа.