Նյու Դելիի ոստիկանությունը շաբաթ օրը ձերբակալել է երկու մարդու, ովքեր կասկածվում են հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտման մեջ այն բանից հետո, երբ շենքում բռնկված հրդեհի հետեւանքով առնվազն 27 մարդ էր մահացել: Նշվում է, որ շենքում տեսահսկման համակարգերի արտադրություն էր տեղակայված, հայտնում է Reuters-ը:
Փրկարարներն աշխատում էին ամբողջ գիշեր՝ արեւմտյան արվարձանում երկաթուղային կայարանի կողքին գտնվող այրված չորսհարկանի շենքը մաքրելու համար:
Հրդեհի բռնկման պահին շենքում է ավելի քան 75 մարդ կար: Ականատեսների վկայությամբ՝ ոմանք փախչելու համար դուրս են նետվել պատուհաններից, իսկ հրշեջները կոտրել են ապակիները եւ ճոպաններով փրկել մարդկանց։
Իշխանությունները հայտնել են, որ հրդեհը սկսվել է առաջին հարկում գտնվող գրասենյակում եւ արագ տարածվել: Անվտանգության կանոնների խախտման կասկածանքով հետաքննության շրջանակներում ձերբակալվել են ընկերության երկու սեփականատերերը:
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին իր ցավակցությունն է հայտնել զոհվածների ընտանիքներին եւ նրանց 200 հազար ռուփիի (2580 դոլար) չափով փոխհատուցում խոստացել։

Полиция Нью-Дели арестовала двух человек, подозреваемых в нарушении правил пожарной безопасности, в субботу после того, как по меньшей мере 27 человек погибли в результате пожара в здании, где располагалось предприятие по производству камер наблюдения, сообщает Reuters.
Команды спасателей работали всю ночь, чтобы очистить сгоревшее четырехэтажное здание рядом с железнодорожной станцией в западном пригороде.
Более 75 человек находились в здании, когда вечером в пятницу вспыхнул пожар. По словам очевидцев, некоторые выпрыгивали из окон, чтобы спастись, а пожарные разбивали стекла и спасали людей с помощью веревок.
Власти сообщили, что пожар начался в офисе на первом этаже и быстро распространился. Два владельца компании были арестованы в рамках расследования по подозрению в нарушении техники безопасности.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди выразил свои соболезнования семьям погибших и пообещал им компенсации в размере 200 000 рупий ($2 580).