Ռուսաստանը Ուկրաինայում պատերազմում է անգլո-սաքսոնական աշխարհի հետ, եւ այս իրավիճակում Ֆինլանդիան ու Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին հայտ են ներկայացրել, ինչը հետեւանքներ կունենա եւ՛ Ֆինլանդիայի, եւ՛ Շվեդիայի, եւ՛ Ռուսաստանի Դաշնության համար։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքական վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանը։ Նա հիշեցրեց, որ Շվեդիան 200 տարի չեզոքություն է պահպանել։ Նույն ճանապարհով երկար ժամանակ Ֆինլանդիան է գնացել։
«Հենց չեզոքությունն էր, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ-ի ժամանակաշրջանում, Ֆինլանդիայի անկախության երաշխիքը։ Դա Մոսկվայի կողմից ընկալվում էր որպես անվտանգության գոտի, եւ Ֆինլանդիայի անկախությունն ավելի շահավետ էր, քան եթե նա ներառված լիներ ԽՍՀՄ-ի կազմում։ ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի միանալու դեպքում այս ամբողջ կառույցը կփլուզվի, իսկ Ռուսաստանի սահմանները Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ կավելանան 1200 կիլոմետրով։ Դա հասկանում են եւ՛ Ռուսաստանը, եւ՛ Ֆինլանդիան, որը հույս ունի, որ ուկրաինական հակամարտությամբ զբաղված Մոսկվան ռեսուրսներ չի ունենա, որ զբաղվի իր հարցերով։
Սակայն Մոսկվան հասկացրեց, որ 1944 թվականի պայմանավորվածությունը, ըստ որի Ֆինլանդիան պահպանել է իր անկախությունը, այլեւս չի գործի: Ուստի, եթե Ռուսաստանը հաջողությամբ ավարտի իր ծրագրերն Ուկրաինայում, կզբաղվի Ֆինլանդիայով»,- հավելեց Կիվիրյանը։ Թուրքիան, նրա գնահատմամբ, չէր կարող չմիջամտել այս հարցին, որպեսզի արտաքին քաղաքականության մեջ առեւտրի ռեսուրս ստանա։
«Նա կարող է այս թեման վաճառել եւ՛ Ռուսաստանին՝ անհրաժեշտության դեպքում վետո դնելով, եւ՛ Արեւմուտքին։ Ամեն ինչ կախված կլինի նրանից, թե որ կողմն ավելի շատ կառաջարկի։ Սա որոշ չափով կանդրադառնա նաեւ Հայաստանի շահերի վրա, քանի որ ռուս-թուրքական առեւտրում միշտ հայկական բաղադրիչ կա»,- եզրափակեց փորձագետը։

Россия в Украине воюет с англосаксонским миром, и в этой ситуации Финляндия и Швеция подали заявки в НАТО, что будет иметь последствия и для Финляндии, и для Швеции, и для РФ. Об этом в интервью Новости Армении – NEWS.am заявил политический аналитик Аргишти Кивирян. Он напомнил, что Швеция в течение 200 лет сохраняла нейтралитет. По тому же пути долгое время шла и Финляндия.
«Именно нейтралитет, в том числе в период СССР, был гарантией независимости Финляндии. Это Москвой воспринималось как зона безопасности, и независимость Финляндии была выгоднее, чем, если бы она была включена в состав СССР. В случае же вступления Финляндии в НАТО вся эта конструкция рухнет, а границы России с Североатлантическим альянсом увеличатся на 1200 км. Это понимает и Россия, и Финляндия, которая рассчитывает на то, что Москва, занятая украинским конфликтом, не будет иметь ресурсов, чтобы заняться ее вопросами.
Однако Москва дала понять о том, что договоренность 1944 года, согласно которой Финляндия сохранила свою независимость, больше не будет действовать. Поэтому если Россия успешно завершит на Украине свои программы, то займется Финляндией», – добавил Кивирян. Турция, по его оценке, не могла не вмешаться в этот вопрос, чтобы заполучить ресурс для торговли во внешней политике.
«Она эту тему может продать и России, наложив при необходимости вето, и Западу. Все будет зависеть от того, какая сторона больше предложит. Это в определенной степени скажется и на интересах Армении, поскольку в российско-турецкой торговле всегда есть армянский компонент», – заключил эксперт.