Ֆրանսիայի հրապարակում տեղի է ունենում քաղաքացիների հետ աշխատանքային զրույց։ «Դիմադրություն» շարժման անդամներն ամփոփում են այսօր տեղի ունեցած իրադարձությունները։
Նշենք, որ այսօր «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները Ֆրանսիայի հրապարակից երթով շարժվեցին դեպի Կառավարության 3 շենք, պարզելու՝ Արցախի կարգավիճակի հարցով նախարարների դիրքորոշումները։   Երթի մեկնարկին ԱԺ փոխխոսնակ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ շարժումն այսօրվանից սկսում է այցերը տարբեր պետական, գիտական, կրթական հաստատություններ՝ հստակ պահանջով, գնահատական տալ ընդդիմության հայտարարությանը, որը Ազգային ժողովում քննարկվելու է հունիսի 3-ին ընդդիմության նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նիստում: Հիշեցնենք, որ ընդդիմության մշակած հայտարարությունով ամրագրվում է, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ իրենք չեն մասնակցելու ԱԺ արտահերթ նիստին։
«Սա լավ հնարավորություն է շատ քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց համար տարանջատվելու Նիկոլից եւ չկրելու երկրի կործանման պատասխանատվությունը»,– հայտարարել էր Իշխան Սաղաթելյանը։
Պատգամավորներին ոստիկանները թույլ չեն տվել մտնել շենք, ուժեղ հրմշտոց է սկսվել: Ոստիկանները բիրտ ուժի կիրառմամբ բազմաթիվ ցուցարարների բերման են ենթարկել։ Մի քանի քաղաքացի տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Ոստիկանության տվյալով՝ 111 քաղաքացի բերման է ենթարկվել, Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարել է հարյուրավոր քաղաքացիների ոստիկանական բաժանմունքներ տանելու մասին։  Ոստիկանները բիրտ ուժ են գործադրել նաեւ պատգամավորների նկատմամբ։
Կառավարության 3-րդ մասնաշենքի մոտ ոստիկանների եւ «Դիմադրության» շարժման մասնակիցների միջեւ տեղի ունեցած  բախումից հետո ցուցարարները երթ սկսեցին «Նիկոլ դավաճան» վանկարկումներով: Նրանք վերադարձան Ֆրանսիայի հրապարակ։
Նշենք, որ վաղը՝ մայիսի 31–ին, «Դիմադրություն» շարժման մասնակիցները վերսկսելու են անհնազանդության ակցիաները, իսկ երեկոյան հավաք ու երթ կլինի։

A working conversation with citizens is taking place on France Square in Yerevan. Members of the Resistance Movement sum up the events that took place today.
Since the morning of May 30, representatives of the Resistance Movement gathered at the French Square in Yerevan, from where they started the procession.
At the beginning of the procession, parliament Vice Speaker, deputy from the Armenia faction Ishkhan Saghatelyan stated that today the Movement begins to visit various state, scientific and educational institutions with a clear demand to evaluate the opposition’s statement, which will be discussed in the National Assembly on June 3. Recall, the statement says that Artsakh will not be part of Azerbaijan.
The Civil Contract faction has already stated that it will not participate in the extraordinary session of the National Assembly.
“This is a good opportunity for people holding many political positions to separate from Nikola and not be responsible for the destruction of the country,” Ishkhan Saghatelyan said.
The participants went to the 3rd building of the complex of government buildings in Yerevan to find out the position of the ministers regarding the status of Artsakh. Deputies from the opposition blocs tried to enter the building and meet with the ministers. As a result, there was a clash between the police and supporters of the Resistance Movement. After that, several citizens were taken to hospitals. And 111 people were brought to police stations on suspicion of committing hooliganism. Law enforcement officers used brute force against protesters, including deputies.
Supporters of the Resistance Movement are going to organize protest actions tomorrow, and a rally and a procession will take place in the evening.