Իրենք շուտվանից են մնացել իրենց «պրիոմի» տակ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն՝ արձագանքելով ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, թե «ընդդիմությունը ծանր կացության մեջ է, այլ կերպ ասած ՝ իրենք մնացել են իրենց «պրիոմի» տակ»։
«2018–ին գալով իշխանության՝ ամեն ինչ սկսելով իրենց սեփական կետից, իրարամերժ արտահայտություններով եւ գործողություններով, իշխանությունները ձախողել են բանակցային գործընթացը եւ երկիրը տարել պատերազմի։ Պատերազմի ընթացքում ոչ մի ջանք չեն թափել, որ մարդկային եւ մնացած բոլոր գործիքակազմերը օգտագործեն պաշտպանություն իրականացնելու համար։ Հակառակը՝ պարտության ճանապարհը խրախուսել են ու պատերազմի ժամանակ տարբեր կոչումներ, շքանշաններ, մեդալներ շնորհել։ Խրախուսել են նաեւ պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանը ներխուժել է մեր սահմաններից ներս։ Վերջին խրախուսումն էլ տեղի ունեցավ մայիսի 28–ին, երբ հատուկ բանակային կորպուսի հրամանատարին խրախուսեցին, ինչի՞ համար, թող հրապարակային ասեն, իսկ հիմա էլ խաղաղության քողի, սահմանազատման, սահմանագծման ներքո երկիրը տանում են մի գործողության, որտեղ վտանգ է սպառնում Արցախի հայությանը։ Փաշինյանն էլ վերջերս հայտարարեց, որ միջազգային հանրությունը պահանջում է իջեցնել Արցախի կարգավիճակի նշաձողը։ Այս ամեն ինչը խոսում է այն մասին, որ իրենք են մնացել իրենց «պրիոմի» տակ»,– մեկնաբանեց Սեյրան Օհանյանը։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը հիշեցրեց, որ ամիսներ շարունակ ընդդիմությունը խորհրդարանում փորձում էր անդրադառնալ անվտանգային խնդիրներին, սահմանային վիճակին, սակայն այդ նախաձեռնություններին իշխանությունները ադեկվատ չեն արձագանքել եւ անգամ դեմ են արտահայտվել դրանց։
«Հակառակ դեպքում իրենք սահմանը կամրապնդեին, պաշտպանությունը կուժեղացնեին, կհետեւեին, որ Ադրբեջանը պարբերաբար չմխրճվի ՀՀ սահմաններ եւ ոչ թե իրենց աթոռները կպահեին»,– ասաց Օհանյանը։
Ըստ նրա՝ ընդդիմությանը ձայն տված մարդիկ պահանջում են պաշտպանել Արցախը եւ չթույլատրել, որ Հայաստանը գնա թուրք–ադրբեջանական տանդեմի տակ մտնի։
«Հանրային պահանջն այսօր փողոցն է, եւ մենք փողոցում ենք։ Այն ուժը, որը չի պատկերացնում, թե ինչ աղետ է բերել Հայաստանի ու Արցախի գլխին, այսօր փորձում է պիտակներ կպցնել ընդդիմության վրա։ Մեր համակիրները մեզ մանդատ են տվել, որ իշխանություններին հեռացնենք, ու մենք այդ ճանապարհին ենք։ Մեր աշխատանքները հարաճուն ընթացք են ստացել։ Ինչ վերաբերում է մանդատներին, ապա մենք մանդատից կառչած չենք, այդ անձեռնմխելիության խնդիրը մեզնից ոչ մեկը չունի, իրենք ունեն այդ խնդիրը, որովհետեւ շրջապատված են ոստիկանական ուժերով, «ախրանաներով» եւ կալոնաներով։
Մենք ենք որոշում՝ որտեղ է մեր գործունեությունը, եթե մենք լինենք Ազգային ժողովում, կլինենք մեր օրակարգով, եթե մենք դրսում ենք, ապա մեր օրակարգը դրսում է։ Հունիսի 3–ին հրավիրված ԱԺ նիստի նախագծում մեր կողմից նշված են կարմիր գծերը, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանի եւ Արցախի ինքնորշումն ու անվտանգությունը ապահովելու համար։ Եթե իրենք դրան կողմ են, թող միանան, եթե դեմ են, թող գան ու քննարկումներով հիմնավորեն իրենց տեսակետները, բայց իրենք չունեն համարձակություն, որ ասեն՝ պայքարելու են Արցախի ինքնորոշման համար, կամ որ իրենք ամեն ինչ անելու են, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չլինի»,– շեշտեց Սեյրան Օհանյանը։
Նրա խոսքով՝ հունիսի 3–ի ԱԺ նիստին պարզ կլինի, թե ովքեր են մտածում Հայաստանի ու Արցախի ապագայի մասին, իսկ եթե այդ քննարկումները տեղի չունենան, ապա ըստ Օհանյանի՝ հունիսի 3–ից հետո պարզ կլինի, թե ինչպես են շարունակելու իրենց պայքարը փողոցում։
Հարցին, թե ի՞նչ մտավախություններ ունեն նախարարները, որոնք այս օրերին հրաժարվում են հանդիպել ընդդիմադիր պատգամավորների հետ եւ դիրքորոշում հայտնել Արցախի հարցով, Սեյրան Օհանյանն արձագանքեց.
«Գտնվելով Նիկոլ Փաշինյանի ազդեցության ներքո, նրանք մտածում են իրենց աթոռների ու ապագայի մասին, այսինքն՝ կզրկվեն իրենց աթոռներից հակառակ դեպքում։ Բայց պահը օրհասական է. յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է գիտակցի, որ մեր պայքարի նպատակը հայ ժողովրդի ողնաշարն ուղղելն է, ծնկի չիջնելը թշնամիների առաջ։ Պաշտոնյաներն էլ պետք է գիտակցեն, որ մնալով իշխանության մեջ, նրանք մաս են կազմում այն գործընթացներին, որը «Դիմադրություն» շարժումն անվանել է՝ «ոչ Հայաստանի թրքացմանը, ո՛չ Արցախի հայաթափմանը»։
«Հայաստան» խմբակցության ղեկավարի գնահատմամբ՝ վարչապետի հրաժարականի պահանջով անհնազանդության ակցիաների ընթացքում ոստիկաններ կողմից կիրառվող բիրտ ուժը Նիկոլ Փաշինյանի վախերի արդյունքն է։
«Իրենք վախենում են պաշտոնը կորցնել, իսկ դրանից հետո պատասխանատվության ենթարկվել այն իրավիճակի համար, որն այսօր կա Հայաստանում ու Արցախում։ Երկրորդ պատճառն այն է, որ ոստիկանները դրա համար խրախուսվում են պարգեւավճարների տեսքով, մինչդեռ խելացի իշխանությունները երիտասարդությանը կտանեն նրանց իրավագիտակցությունը եւ կրթության որակը բարձրացնելու ուղով»,– հավելեց Սեյրան Օհանյանը։

3 июня будет ясно, кто думает о будущем Армении и Арцаха. Об этом в беседе с Новости Армении - NEWS.am заявил глава фракции «Армения» Сейран Оганян, отвечая на заявление спикера НС Алена Симоняна о том, что «оппозиция находится в тяжелом положении».
«Придя к власти в 2018 году, начав с собственной точки, с противоречивыми заявлениями и действиями, власти провалили переговорный процесс и привели страну к войне. Во время войны не было предпринято никаких усилий, чтобы использовать человеческие ресурсы и другие средства для обеспечения защиты. Наоборот, во время войны поощрялся путь поражения... Они поощряли это и после войны, когда Азербайджан вторгся в наши границы...Сейчас под прикрытием мира, демаркации, который угрожает армянам Арцаха», - отметил Оганян.
Он напомнил, что оппозиция месяцами пыталась урегулировать вопросы безопасности и пограничной ситуации в парламенте, но власти не реагировали должным образом на эти инициативы и даже выступали против них.
«В противном случае они бы укрепили границу, усилили оборону, следили за тем, чтобы Азербайджан регулярно не вторгался в границы Армении», — сказал Оганян.
По его словам, люди, проголосовавшие за оппозицию, требуют защитить Арцах и не допустить присоединения Армении к турецко-азербайджанскому тандему.
«Общественный спрос сегодня – это улица, и мы на улице. Сила, которая не представляет, какое бедствие постигло сегодня Армению и Арцах, пытается навесить ярлыки на оппозицию. Наши сторонники дали нам мандат на отстранение от власти, и мы на этом пути. Что касается мандатов, то мы не цепляемся за мандат, ни у кого из нас нет проблемы иммунитета, это у них такая проблема, потому что они окружены полицией, охраной и колонами.
В проекте заседания НС, созванного 3 июня, мы отметили красные линии, которые необходимы для обеспечения самоопределения и безопасности Армении и Арцаха. Если они за, пусть присоединяются, если против, пусть придут и обоснуют свои взгляды, но у них нет смелости сказать, что они будут бороться за самоопределение Арцаха или сделают все, чтобы Арцах не был в составе Азербайджана», - подчеркнул Сейран Оганян.
По его словам, на заседании 3 июня будет ясно, кто думает о будущем Армении и Арцаха, и если эти обсуждения не состоятся, то после этого будет ясно, как они продолжат свою борьбу на улице.
На вопрос, чего опасаются министры, которые в эти дни отказываются встречаться с оппозиционными депутатами и высказывать свою позицию по арцахскому вопросу, Оганян ответил: «Находясь под влиянием Никола Пашиняна, они думают о своих креслах и будущем. Но жто момент роковой. Каждый гражданин должен осознать, что цель нашей борьбы – выпрямить хребет армянского народа, а не преклонить колени перед врагами».
По его мнению, применение полицией грубой силы во время акций протеста с требованием отставки премьер-министра является следствием страхов Никола Пашиняна.
«Они боятся потерять свою должность, а после этого нести ответственность за ситуацию, в которой оказались Армения и Арцах. Вторая причина в том, что полицию поощряют премиями», - добавил Сейран Оганян.