Հունիսի 3-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
ԱԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ և այս համատեքստում վերահաստատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքների վերականգնման կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է պայմանավորվածությունների կամայական, իրականությանը չհամապատասխանող մեկնաբանությունների անթույլատրելիությունը և կարևորել կառուցողական մթնոլորտի ապահովմանն ուղղված հռետորաբանության և գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հանձնաժողովի աշխատանքների, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման հետ կապված հարցերի շուրջ։
Նախարար Միրզոյանն անընդունելի է համարել ռազմատենչ հայտարարությունների և սահմանային սադրանքների միջոցով Հարավային Կովկասում իրավիճակը ապակայուցանցնելու Ադրբեջանի շարունակական փորձերը։

YEREVAN. – Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on Friday received Toivo Klaar, the European Union Special Representative for the South Caucasus and the Crisis in Georgia, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
Mirzoyan presented the position of Armenia on the establishment of regional peace and stability and the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh (Artsakh) conflict and, in this context, reaffirmed the importance of resumption of the works of the  OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The sides discussed the implementation process of the agreements reached as a result of the Brussels meetings. Minister Mirzoyan stressed the inadmissibility of arbitrary, false interpretations of the agreements, emphasized the need for rhetoric and practical steps aimed at ensuring a constructive atmosphere.
The interlocutors exchanged views on the works of the Demarcation and Border Security Commission, and the issues of unblocking regional economic and transport communications.
In the context of establishing security and stability in the South Caucasus, Minister Mirzoyan considered unacceptable the recent destructive, aggressive and belligerent statements by President Ilham Aliyev of Azerbaijan, as well as the gross violation of the ceasefire by the Azerbaijani armed forces in the southeastern direction of the Armenian border on May 28.