ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահին
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունել է ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նիստի շրջանակում Հայաստանում գտնվող ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կռանձնազրույցից հետո նրանք միացել են ընդլայնված կազմով հանդիպմանը: Կողմերը միմյանց շնորհավորել են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի եւ Բարեկամության, համագործակցության ու փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակի առթիվ:
Երկուստեք արձանագրվել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին համապատասխանող պատշաճ մակարդակով նախատեսված միջոցառումների անցկացման անհրաժեշտությունը:
Մտքեր են փոխանակվել անցած տարիների ընթացքում հայ-ռուսական միջպետական, դաշնակցային փոխգործակցության շուրջ: Հատկապես կարեւորվել են ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական ոլորտներում փոխգործակցությունը, իրավապայմանագրային լայն բազայի հետեւողական կատարելագործումը, առեւտրատնտեսական, միջտարածաշրջանային եւ հումանիտար ոլորտներում հաջող գործընկերությունը:
Զրույցի ընթացքում ռազմավարական հարաբերությունների շատ կարեւոր բաղադրիչ է դիտվել խորհրդարանական երկկողմ ձեւաչափը, ինչը նպաստում է համատեղ ակտիվ եւ կառուցողական աշխատանքին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը գործընկերոջը հիշեցրել է, որ հայկական կողմը նախատեսում է հրատարակել «Հայաստան-Ռուսաստան միջխորհրդարանական համագործակցություն 1992-2021 թթ.» փաստաթղթերի ժողովածուն:
Վյաչեսլավ Վոլոդինի համոզմամբ՝ միջխորհրդարանական ձեւաչափը լավագույն հարթակն է մի շարք ոլորտների համատեղ օրենսդրական կարգավորման, այդ թվում` ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերում: ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահը գոհունակություն է հայտնել, որ համավարակից հետո հնարավորություն է ընձեռվել հրաժեշտ տալ առցանց շփումներին եւ հանդիպել ավանդական եղանակով ու քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Երկուստեք գոհունակություն է արտահայտվել  ԱՊՀ միջխորհրդարանական, ՀԱՊԿ եւ ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովների եւ այլ միջազգային հարթակներում հայ-ռուսական փոխգործակցության մակարդակի վերաբերյալ:
Կարեւորվել է  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պրոֆիլային մշտական հանձնաժողովների եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի եւ Դաշնության խորհրդի մշտական հանձնաժողովների պարբերական համատեղ նիստերի անցկացման արդեն ավանդական դարձած պրակտիկան:
Գործընկերները քննարկել են այսօր տեղի ունենալիք ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստի որոշ մանրամասներ՝ հույս հայտնելով, որ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստն իր ներդրումը կունենա եւ նոր լիցք կհաղորդի խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Վյաչեսլավ Վոլոդինին պաշտոնական այցով սպասում է Հայաստանում:

Председатель НС Армении Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем Государственной Думы ФС РФ В.Володиным, находящуюся в Армении в рамках заседания Совета ПА ОДКБ. После личной беседы они присоединились к встрече в расширенном составе. Стороны поздравили друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Российской Федерацией и 25-летием подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи.
Как сообщает пресс-служба НС, обоюдно отмечена необходимость проведения мероприятий на уровне, соответствующем союзническому характеру армяно-российских отношений.
Стороны обменялись мнениями об армяно-российском межгосударственном, союзническом сотрудничестве за истекшие годы. Особый акцент сделан на взаимодействии в военно-политической и военно-технической сферах, последовательном совершенствовании широкой договорно-правовой базы, успешном партнерстве в торгово-экономической, межрегиональной и гуманитарной сферах.
В ходе беседы двусторонний парламентский формат признан важнейшей составляющей стратегических отношений, способствующей активной и конструктивной совместной работе.
Председатель НС проинформировал коллегу о намерении армянской стороны издать сборник документов «Междупарламентское сотрудничество Армения-Россия. 1992-2021 гг».
По мнению В.Володина, межпарламентский формат является наилучшей площадкой для совместного законодательного регулирования по ряду направлений, в том числе в борьбе с терроризмом. Спикер Госдумы РФ выразил удовлетворение тем, что после пандемии появилась возможность распрощаться с онлайн-контактами и встретиться в традиционной форме, обсудить представляющие взаимный интерес вопросы.
Обоюдно выражено удовлетворение уровнем армяно-российского взаимодействия в МПА СНГ, ПА ОДКБ и ОЧЭС, на других международных платформах.
Отмечена важность ставшей традиционной практики проведения регулярных совместных заседаний профильных постоянных комиссий НС РА, Госдумы и Совета Федерации РФ.
Партнеры обсудили некоторые детали сегодняшнего заседания Совета ПА ОДКБ, выразив надежду, что встреча внесет вклад и придаст новый импульс перспективам расширения сотрудничества в рамках ПА.