Ցանկացած բանակցության գնալիս պետք է սահմանես քո օրակարգը, որը խստորեն պետք է հիմնված լինի ազգային, պետական շահերի վրա: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 9-ին, «Հայկական օրակարգ. Բանակցային կարմիր գծեր. պետական շահ և արժանապատվություն» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ԱԳՆ նախկին գլխավոր քարտուղար, արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վահագն Մելիքյանը:
«Ես ամեն գնով խաղաղության դարաշրջան բացելու եւ առաջ շարժվելու օրակարգի հետ որեւէ ձեւով համաձայն չեմ: Նախ, սա հայրենասիրության մրցավազք չէ, ոչ էլ պոպուլիզմի: Շատ հստակ, սառը դատողականության եւ զգացմունքներից զերծ գործընթաց պետք է լինի պարզ պատճառով, որովհետեւ 44-օրյա պատերազմից հետո մենք իսկապես հայտնվել ենք շատ ծանր իրավիճակում: Երբ սառը բանականությունը վերադառնում է, պետք է կարողանաս հստակ եւ թիրախային ֆիքսել այն հնարավոր պատուհանները, որոնց միջոցով կարող ես քո ազգային պետական շահերը պաշտպանելով առաջ շարժվել:
Այո, այսօր էլ մենք ունենք բավականին չսպառված զինանոց: 21020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո, երբ լռեցին թնդանոթները, պետք է սկսվեր դիվանագիտական աշխատանքը, սակայն մենք ցավալիորեն շեղվել ենք այդ ճանապարհից: Մասնագիտական հսկայական պոտենցիալն ու մուտեցումները, որ կային, եւ որոնք շատ հստակ ցույց էին տալիս այն ճանապարհը, որով պետք է Հայաստանը շարժվի, ցավոք, դա դրվեց մի կողմ եւ ընտրվեց լրիվ ուրիշ ճանապարհ եւ մոտեցումների, եւ մեկնաբանությունների իմաստով: Սկսվեց մի անհասկանալի մրցավազք, թե ով է ավելի հայրենասեր, ով է ավելի շատ մտածում Արցախի մասին եւ այսօր ունենք այն, ինչ ունենք»,ճ-հայտարարեց դիվանագետը:
Նա ընդգծեց, որ շատ նորմալ է, երբ կողմը հայտարարում է իր կարմիր գծերը եւ ասում, թե ինչ մոտեցումներով է գնում բանակցությունների. «Նույնիսկ պարտվելու դեպքում պետք է դու ունենանս պահեստային այն զինանոցը, որով կարող ես առաջնորդվել: Ես համոզված եմ, որ կա այդ հնարավորությունը եւ միջազգային գործընկերների, եւ մեր ռազմավարական դաշնակցի մասով»,-ընդգծեց Մելիքյանը:
«Ես չեմ կարծում, որ այն ճանապարհը, որ ընտրված է այսօրվա իշխանությունների կողմից, ճիշտ ճանապարհն է: Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը ես կբաժանեի երկու փուլի: Առաջին փուլ. հարաբերությունների կարգավորման համար նախ պետք է համաձայնեցնել հիմնական սկզբունքները: Այսինքն կողմերը պետռք է վերահաստատեն այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա ընթացել են բանակցությունները՝ ազգերի ինքնորոշում, տարածքային ամբողջականություն եւ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառում: Նաեւ պետք է վերահաստատեն իրենց պարտավորությունները Մինսկի խմբի շրջանակներում ստորագրված փաստաթղթերին եւ ընդունված հայտարարություններին»,-ասաց Մելիքյանը:
Անդրադառնալով սահմանազատման գործընթացին, նա նկատեց, որ նախ կարեւոր է հստակեցնել, թե որն է ելակետը. «Ըստ իս ելակետը 2021 թվականի մայիսի 22-ի ստատուս քվոն է: Որեւէ ձեւով առանձնանցել այս գործընթացը ընդհանուր համապարփակ խաղաղության պայմանագրից ուղղակի անթույլատրելի է:
Հաջորդը, պետք է անպայման հասցեագրվի Արցախի թե դեօկուպացիան, թե կարգավիճակի հարցը: Դա հնարավոր է բանակցությունների միջոցով համաձայնեցնել շահագրգիռ կողմերի, Ռուսաստանի հետ միասին»:

При любых переговорах надо определить свою повестку, которая должна основываться строго на национальных и государственных интересах. Об этом заявил во время обсуждения по теме «Армянская повестка, переговорные красные линии, государственный интерес и достоинство» 9 июня бывший генсекретарь МИД Армении, чрезвычайный и полномочный посол Ваагн Меликян.
«Я совершенно не согласен с повесткой открытия эры мира и продвижения вперед любой ценой. Это отнюдь не гонка патриотизма, и популизма тоже. Должен быть хладнокровный и неэмоциональный процесс, по одной простой причине - после 44-дневной войны мы, действительно, находимся в очень тяжелом состоянии. Когда холодный разум возвращается, ты должен суметь четко и целенаправленно зафиксировать те возможные окна, посредством которых можно двигаться вперед, защищая свои национально-государственные интересы.
Да, сегодня у нас все еще есть довольно неисчерпанный арсенал. После 9 ноября 2020 года, когда замолчали пушки, должна была начаться дипломатическая работа, но мы отклонились от этого пути. Огромный профессиональный потенциал и подходы, которые были и которые очень четко указывали дорогу, по которой должна двигаться Армения, к сожалению, были отложены в сторону и был выбран совершенно иной путь с точки зрения и подходов, и интерпретаций. Началась какая-то непонятная гонка по части того, кто более патриотичен, кто больше думает об Арцахе, и сегодня мы имеем то, что имеем», - заявил Меликян.
Он считает нормальным, когда какая-то сторона заявляет о своих красных линиях и говорит, с какими подходами идет на переговоры. «Даже в случае проигрыша у тебя должен быть запасной арсенал, которым можешь руководствоваться. Уверен, что такая возможность существует как по части международных партнеров, так и нашего стратегического союзника», - сказал дипломат.
Не думаю, что путь, выбранный сегодняшними властями, правильный, отмечает эксперт. «Я бы разделил процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений на два этапа. Для нормализации отношений, во-первых, сначала нужно согласовать основные принципы. Иными словами, сторонам необходимо подтвердить принципы, на основе которых велись переговоры - самоопределение наций, территориальная целостность и неприменение силы или угрозы силой. Нужно еще раз подтвердить свою приверженность подписанным в рамках Минской группы документам и принятым заявлениям», - сказал экс-представитель МИД РА.
Говоря о процессе демаркации, Меликян отметил, что прежде всего важно уточнить, что является отправной точкой. «На мой взгляд, отправной точкой является статус-кво на 22 мая 2021 года. Просто недопустимо как-либо отделять этот процесс от общего всеобъемлющего мирного договора. Далее необходимо адресовать вопросы деоккупации и статуса Арцаха. Это возможно согласовать посредством переговоров с заинтересованными сторонами, вместе с Россией», - заключил он.