Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Կատարի Պետության էմիր, շեյխ Թամիմ Բին Համադ Ալ Թանիի հետ:
Ողջունելով վարչապետ Փաշինյանին` Կատարի էմիրը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Կատարի միջև ձևավորված բարիդրացիական հարաբերություններն ու փոխվստահությունը` ընդգծելով, որ կատարական կողմը շահագրգիռ է զարգացնել ու ամրապնդել երկկողմ փոխգործակցությունը տարբեր ոլորտներում:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վստահություն հայտնել, որ այս այցը նոր ազդակ կհաղորդի հայ-կատարական համագործակցությանը, այդ թվում` տնտեսության և հումանիտար ոլորտներում:
Հայաստանի վարչապետն ու Կատարի էմիրն ընդգծել են երկու բարեկամ երկրների միջև փոխգործակցության մեծ ներուժը, հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման երկուստեք պատրաստակամությունը:
Կողմերը կարևորել են հարաբերությունների զարգացումը հատկապես տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գիտության, ավիահաղորդակցության, զբոսաշրջության, մշակույթի ոլորտներում։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մեր երկրում ձևավորված գործարար միջավայրին և նշել, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում նպաստել Կատարի ընկերությունների կողմից հնարավոր ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը:
Զրուցակիցները վստահություն են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցն ու օրակարգով նախատեսված հանդիպումները կնպաստեն ներդրումների և առևտրաշրջանառության ոլորտներում կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is on an official visit to Qatar, on Monday met with the latter’s Emir, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani.
Welcoming Prime Minister Pashinyan, the Emir of Qatar praised the good-neighborly relations and mutual trust between Armenia and Qatar, emphasizing that Qatar is interested in developing and strengthening bilateral cooperation in various fields.
Nikol Pashinyan thanked for the warm reception and expressed confidence that this visit will give a new impetus to the cooperation between Armenia and Qatar, including in the economy and humanitarian spheres.
The Prime Minister of Armenia and the Emir of Qatar stressed the great potential of cooperation between the two friendly countries, the mutual readiness to expand and strengthen relations.
The parties attached importance to the development of relations especially in the spheres of economy, information technologies, science, air communication, tourism, culture.
Nikol Pashinyan referred to the business environment in our country, noting that within the framework of its tools the Armenian Government is ready to support the implementation of possible investment programs by Qatari companies.
The interlocutors expressed confidence that the official visit of the Prime Minister of Armenia and the meetings envisaged by the agenda will contribute to the expansion and deepening of ties in the spheres of investments and trade.
The Prime Minister invited the Emir of Qatar to pay an official visit to Armenia, which was gladly accepted.