Իրանը վերջին ժամանակներս ընդհանրապես դիզվառելիք եւ բենզին չի վաճառում արտաքին շուկաներում, ուստի դիզվառելիքի եւ բենզինի մեծ մասը Հայաստան է գալիս Ռուսաստանից։ Այս մասին հունիսի 23-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գեւորգյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ պարբերաբար փոխվում է Իրանից Հայաստան մատակարարվող դիզվառելիքի քանակությունը։
Դիզվառելիքի գների վրա, նրա խոսքով, ազդում է ոչ միայն դոլարի փոխարժեքը, դիզվառելիքի բորսայական արժեքն ամբողջ աշխարհում էապես բարձրացել է։
«Ներկա պահին այդ ոլորտում մեր մասով խնդիրներ չեմ տեսնում։ Եթե մենք դրանք տեսնեինք, գործ կհարուցեինք»,- ընդգծել է Գեւորգյանը։

В последнее время Иран вообще не продает дизтопливо и бензин на внешние рынки, поэтому большая часть дизтоплива и бензина в Армению поступает из России. Об этом в беседе с журналистами 23 июня заявил председатель Комиссии по защите конкуренции Армении Гегам Геворкян.
Он сообщил, что периодически меняется количество поставщиков дизтоплива из Ирана в Армению.
На цены на дизтопливо, по его словам, влияет не только курс доллара, биржевая стоимость дизтоплива во всем мире существенно выросла.
«На данный момент в этой сфере не вижу проблем по нашей части. Если бы мы их видели, возбудили бы дело», – подчеркнул Геворкян.