Փետրվար-ապրիլ ժամանակահատվածի համեմատ՝ իրավիճակը բավականին կայուն է Արցախում։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
Ըստ Արտակ Բեգլարյանի՝ դա պայմանավորված է Պաշտպանության բանակի, ռուս խաղաղապահների կանխարգելիչ ու զսպիչ գործողություններով, աշխարհաքաղաքական լրացուցիչ երաշխիքներով՝ հիմնականում Ռուսաստանի Դաշնության կողմից.
«Սակայն, մյուս կողմից Ադրբեջանը որեւէ կերպ զերծ չի մնում կամ չի հրաժարվել հակահայ ու հայատյաց քաղաքականությունից եւ Ալիեւը չի թաքցնում, որ ըստ կարիքի ոչ միայն Արցախի, այլ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ կարող է նոր ագրեսիա սկսել։ Սա նշանակում է, որ իրավիճակը չի կարող երկարաժամկետ անվտանգ կամ կայուն համարվել»։
Անդրադառնալով խաղաղության դարաշրջանն օրակարգ բերելուն՝ Արտակ Բեգլարյանն ասաց.
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների դիրքորոշումն այն է, որ, այո, մենք ցանկանում ենք խաղաղություն ամբողջ տարածաշրջանում։ Բայց այդ խաղաղությունը պետք է լինի մեր իրավունքների, մեր ազատությունների, այդ թվում՝ մեր ինքնորոշման իրավունքի անսահմանափակ, անվերապահ իրացման ու հարգման միջոցով, իսկ խաղաղությունը Արցախի եւ Հայաստանի հայերի նվաստացման եւ մեր կենսական շահերին հարված հասցնելու միջոցով չի կարող պարզապես լինել։ Այս տեսանկյունից ես դեռեւս դրական նախադրյալներ չեմ տեսնում, որ Ադրբեջանը պատրաստ է արժանապատիվ խաղաղության»։
Անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն պնդմանը, որ Արցախի պետբյուջեն վերջին երկու տարիներին աննախադեպ թվով աճել է, որն էլ պայմանավորված է ՀՀ կառավարության կողմից ուղղված ֆինանսական աջակցություններով՝ Արտակ Բեգլարյանն ասաց. «Հրապարակված հստակ թվեր կան եւ՛ ՀՀ կառավարության կողմից, եւ՛ Արցախի կառավարության կողմից։ 2021 թվականին Արցախին ցուցաբերված աջակցությունը երկու մասի էր բաժանվում՝ եւ՛ ուղիղ միջպետական վարկի տեսքով Արցխաի պետբյուջե փոխանցված գումարները, եւ՛ ՀՀ կառավարության կողմից Արցախի բնակիչների համար իրականացված ուղիղ սոցիալական աջակցության ծրագրերը։ Այսինքն՝ այս առումով Հայաստանի Հանրապետությունը բավականին մեծ աջակցություն է ցուցաբերել հետպատերազմյան Արցախի վերականգնման եւ սոցիալական կայությունյան ապահովման հարցում»։

The situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) is quite stable compared to February-April. Artsakh Minister of State Artak Beglaryan told about this to Armenian News-NEWS.am.
According to Beglaryan, the aforesaid is thanks to the preventive and restraining actions of the Artsakh Defense Army and the Russian peacekeepers, as well as the additional geopolitical guarantees—mainly by Russia.
"However, on the other hand, Azerbaijan does not refrain from nor has abandoned in any way its anti-Armenian and Armenophobic policy. And [Azerbaijani president] Aliyev does not hide that he can launch a new aggression, not only against Artsakh, but also against the Republic of Armenia, as needed. This means that the situation cannot be considered long-term safe or stable,” the Artsakh official added.
Referring to bringing the "era of peace" to the agenda, Artak Beglaryan said. "The position of the authorities of the Artsakh Republic is that, yes, we want peace in the whole region. But that peace must be through the unlimited, unconditional exercise and respect of our rights, our freedoms, including our right to self-determination. And there can be no peace simply by debasing the Armenians of Artsakh and Armenia and striking at our vital interests. From this point of view, I still do not see any positive preconditions that Azerbaijan is ready for a dignified peace."
And referring to the statement by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that the state budget of Artsakh has increased by an unprecedented amount in the last two years, and this is because of the financial assistance provided by the government of Armenia, the Artsakh Minister of State said, in particular: "The Republic of Armenia has provided quite considerable assistance in the restoration of post-war Artsakh and the ensuring of social stability."