Այս պահի դրությամբ Բերձորի ու մյուս համայքների բնակիչների տարհանման ուղղությամբ աշխատանքներ չեն իրականացվում։ Այս մասին «Արցախի արդի մարտահրավերները․ Բերձորի հանձնում, նոր պատերա՞զմ» խորագրով հանրային-մասնագիտական քննարկման ժամանակ հայտարարել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ նախօրիեն կապ է հաստատել այդ համայնքների ներկայացուցիչների հետ և նրանց տեղահանվելու հետ կապված տեղեկություններ չկան։
«Առաջին հերթին հենց Արցախի իշխանությունները պետք է տեր կանգնեն իրենց բնակիչներին և հնարավոր չեմ համարում, որ լինի իրավիճակ, որ այդ մարդիկ պատանդառության մեջ հայտնվեն։ Այս առումով քայլեր ձեռնարկվում են»,-նշել է նա։
Ըստ Ստեփանյանի՝ թե՛ Բերձորի, թե՛ Աղավնոյի բնակիչներն այն նույն արտոնություններից են օգտվում, որոնք որ սահմանված են տեղահանվածների համար։
«Ես որոշակի տեղեկություններ ունեմ, որ հնարավոր տարբերակների մեջ քննարկվում է, եթե ի վերջո հարցը հասնի դրան, Աղավնոյի բնակիչներին տեղավորել Հին շեն և Մեծ շեն համայքներում, իսկ Բերձորի բնակիչների մասով գործելու են այն նույն ծրագրերը, որ գործում են մյուս տեղահանվածների մասով։
Հնարավոր է նրանց բնակարաններ հատկացվեն Հայաստանում։ Այս պահին հարցերը շատ են»,-նշեց արցախցի պաշտոնյան։

As of now, no work is being carried out to evacuate the residents of Berdzor and some other communities. This was announced by Artsakh (Nagorno-Karabakh) Human Rights Ombudsman Gegham Stepanyan, during a discussion.
Stepanyan noted that he had contacted the representatives of those communities Thursday, but there is no information regarding their being relocated.
"First of all, the Artsakh authorities themselves need to take care of their residents. And I don't consider it possible that there would be a situation where those people would be held hostage [by Azerbaijan]; steps are being taken in this regard," he said.
According to Stepanyan, the residents of both Berdzor (Lachin) town and Aghavno village benefit from the same privileges that are set for displaced persons.
"I have certain information that among the possible options—if the matter eventually comes to that—it is discussed that the residents of Aghavno will be accommodated in the Hin Shen and Mets Shen communities, and the same programs will be implemented for the residents of Berdzor that are implemented for the other displaced persons. They may be allocated dwellings in Armenia. At the moment, there are many issues," said the Artsakh ombudsman.