Արցախի իշխանությունները ջանասիրաբար ևս մեկ գյուղ դատարկեցին, ինչի համար Ադրբեջանը պետք է «պարգեւատրի» նրանց։ Այս մասին նշվում է Աղավնո գյուղի բնակիչ Հայկարամ Մնացականյանի ֆեյսբուքյան ուղերձում: «Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն կհայտնի, հուսամ՝ նաև Հեյդար Ալիևի ոսկե մեդալով կպարգևատրի Հայկ Խանումյանին ու այս գործը գլուխ բերող բոլորին»,- ասում է նա: Ըստ բնակչի՝ թեպետ Աղավնոն զրկվել է հոսանքից ու կապի բոլոր միջոցներից, իրենք դեռ այնտեղ են. «Մենք ունենք բոլորիդ կարիքը՝ ապրելու Աղավնոյում, հույսը չենք կորցրել, թեպետ իրենք իրենց նպատակին հասնում են քայլ առ քայլ՝ հաճոյանալով Ալիևին; Ո՛չ Ռուսաստանի և ո՛չ էլ Հայաստանի կառավարությունների կողմից չի դատարկվել գյուղը, այս գյուղը դատարկվել է Արցախի կառավարության կողմից»,- նշում է Հայկարամ Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 5–ին Արցախի տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանն Աղավնոյի եւ Բերձորի բնակիչներին տեղեկացրել է, որ մինչեւ օգոստոսի 25-ը պետք է լքեն իրենց տները։ Օգոստոսի 18-ից այդ բնակավայրերում արդեն անջատվել է էլեկտրաէներգիան, հեռախոսակապը, ինտերնետ կապը, գազը, ավելի ուշ նաև ջուրը: Բերձորից և Աղավնոյից բնակրության մեծ մասը արդեն դուրս է եկել:

Artsakh authorities diligently devastated another village, for which Azerbaijan should "reward" them. A resident of Aghavno village Haykaram Mnatsakanyan wrote on a Facebook post. "Ilham Aliyev will thank, I hope, also award Hayk Khanumyan and all those who led this work with the Heydar Aliyev Gold Medal," he says. According to the resident, although Aghavno is deprived of electricity and all means of communication, they are still there. "We need you all to live in Aghavno, we do not lose hope, although they go step by step to their goal to please Aliyev; the village was not devastated by the Russian or Armenian governments, this village was devastated by the Artsakh government," says Haykaram Mnatsakanyan.
On August 5, Artsakh Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hayk Khanumyan informed Aghavno and Berdzor residents that they must leave their homes before August 25. On August 18, electricity, telephone, internet, gas and later water supply was cut off in these settlements. Most of the population has already left Berdzor and Aghavno.