Սեպտեմբերի 19-ին աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Բելգիայի ԱԳ նախարար Հաջա Լահբիբի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանը Հաջա Լահբիբին է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված լայնածավալ ագրեսիայի հետեւանքները` դատապարտելով ադրբեջանական զինուժի կողմից միջազգային եւ հումանիտար իրավունքի խախտումներն ու հայ զինծառայողների եւ ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը։
Երկուստեք ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմի պահպանման եւ խաղաղ բանակցությունների միջոցով խնդիրների կարգավորման կարեւորությունը։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ շեշտել է, որ միջազգային հանրության անհասցե կոչերը նպաստում են ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ եւ առավելապաշտական վարքագծին, ինչի արդյունքում խաթարվում են տարածաշրջանում կայունության եւ խաղաղության հաստատման հայկական կողմի ջանքերը:
Նախարարները քննարկել են նաեւ հայ-բելգիական քաղաքական երկխոսության խորացման, բազմակողմ հարթակներում համագործակցության, առեւտրատնտեսական եւ կրթամշակութային կապերի զարգացման վերաբերյալ հարցեր:

Находящийся с рабочим визитом в Нью-Йорке министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 19 сентября встретился с министром иностранных дел Бельгии Аджой Лябиб. Об этом сообщает пресс-служба МИД.
Арарат Мирзоян представил Адже Лябиб последствия широкомасштабной агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении суверенной территории Армении 13 сентября, осудив нарушения азербайджанскими вооруженными силами норм международного и гуманитарного права и случаи бесчеловечного обращения с армянскими военнослужащими и военнопленными.
Была обоюдно отмечена важность сохранения режима прекращения огня и урегулирования вопросов посредством мирных переговоров.
Глава внешнеполитического ведомства РА особо подчеркнул, что безадресные призывы международного сообщества способствуют агрессивному и максималистскому поведению азербайджанской стороны, в результате чего подрываются усилия армянской стороны по установлению стабильности и мира в регионе.
Министры обсудили также вопросы углубления армяно-бельгийского политического диалога, сотрудничества на многосторонних площадках, развития торгово-экономических и культурно-образовательных связей.