Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականությունը հիմնված է կրոնական եւ էթնիկական հիմքի վրա։ Սա դրսեւորվում է իշխանությունների կողմից խրախուսվող հանցագործությունների տեսքով։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 20-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի նախկին օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը։
Նա նշեց, որ այսօր կրկնվում է ապրիլյան պատերազմի եւ 44-օրյա պատերազմի սցենարը։ Կրկին հրապարակվում են հայերի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի կադրեր։
Բաքվի քաղաքականությունը, նրա կարծիքով, չի փոխվի, քանի որ դա գործող իշխանության պահպանման երաշխիքն է, իսկ արտաքին թշնամու իմիջի անհետացումը կլինի նրանց վերջը։
«Անհրաժեշտ է ապահովել, որ Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանությունը ենթարկվի միջազգային քրեական պատասխանատվության։ Այժմ ադրբեջաներենից օտար լեզուների ենք թարգմանում ադրբեջանցիների վայրագությունների մասին տեսանյութերը։
Մենք ամեն օր պատերազմական իրավիճակում ենք, Ադրբեջանը շարունակում է ամրապնդել իր դիրքերը»,-եզրափակեց նախկին օմբուդսմենը։

Azerbaijan's Armenophobic policy is based on religious and ethnic basis; this is manifested in the form of crimes encouraged by the country’s authorities. The former Human Rights Defender (Ombudsman) of Armenia, Arman Tatoyan, told reporters about this Tuesday.
He noted that the scenario of the four-day war in April 2016 and the 44-day in the fall of 2020 war is being repeated today, and footage of the brutal treatment of Armenians by Azerbaijanis is being disseminated again.
According to him, this policy of the Azerbaijani authorities will not change because it is the guarantee of maintaining their rule, whereas the disappearance of the image of a “foreign enemy” will be their end.
"It is necessary to ensure that the highest authorities of Azerbaijan are subjected to international criminal accountability. Now we are translating the videos about the atrocities of Azerbaijanis from Azerbaijani into foreign languages.
We are in a war situation every day, Azerbaijan continues to strengthen its positions," concluded the former ombudsman of Armenia.