Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ միջազգային հանրությանը պետք է Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրի՝ կանխելու հավանական նոր ռազմական ագրեսիաները, հրադադարի ռեժիմը պահպանելու, ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերը  ետ քաշելու և հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարստացման հնարավորությունները, մտքեր փոխանակել քաղաքական երկխոսության խորացման և առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Austrian Federal Minister for European and International Affairs Alexander Schallenberg met on the sidelines of the 77th session of the UN General Assembly on Tuesday, the Foreign Ministry's press service informed NEWS.am.
Mirzoyan presented his counterpart with details of Azerbaijan's aggression against Armenia's territorial integrity and the situation after it.
Mirzoyan stressed that the international community must exert pressure on Azerbaijan to prevent new possible aggressions, maintain the ceasefire regime, withdraw Azerbaijani troops from the sovereign territory of Armenia and return the Armenian prisoners of war.
The sides discussed possibilities of developing the bilateral agenda, exchanged views on deepening the political dialogue and developing trade and economic ties.