Սեպտեմբերի 20-ին ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալլենբերգի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները և դրա հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ միջազգային հանրությանը պետք է Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրի՝ կանխելու հավանական նոր ռազմական ագրեսիաները, հրադադարի ռեժիմը պահպանելու, ՀՀ ինքնիշխան տարածքներից ադրբեջանական զորքերը  ետ քաշելու և հայ ռազմագերիներին վերադարձնելու համար։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարստացման հնարավորությունները, մտքեր փոխանակել քաղաքական երկխոսության խորացման և առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

На полях 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 20 сентября состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и Федерального министра по европейским и международным делам Австрии Александра Шалленберга. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе внешнеполитического ведомства.
Мирзоян представил своему коллеге подробности агрессии, развязанной Азербайджаном в отношении территориальной целостности Армении, и ситуацию, сложившуюся после нее.
Глава МИД Армении подчеркнул, что международное сообщество должно оказать давление на Азербайджан с целью предотвращения новых возможных агрессий, сохранения режима прекращения огня, отвода азербайджанских войск с суверенной территории Армении, и возвращения армянских военнопленных.
Собеседники обсудили возможности развития двусторонней повестки, обменялись мнениями по углублению политического диалога и развитию торгово-экономических связей.