Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի շրջանակներում հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի հետ, NEWS.am-ին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի մանրամասները՝ անթույլատրելի համարելով ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների միտումնավոր թիրախավորման, հայ զինծառայողների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի ու խոշտանգումների դեպքերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Ադրբեջանի նմանատիպ գործողությունները բացահայտ արհամարհանք են միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում անդամ երկրների կողմից ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ և պետք է համապատասխան հետևանքներ ունենան։
Հայկական կողմն ընդգծել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության պահպանման, իրենց նախնական դիրքեր ադրբեջանական զորքերի վերադարձի, հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև տարածաշրջանում կայունության վերականգման և խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը:
Արարատ Միրզոյանը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղ անխափան մուտքի ապահովումը։ Նախարարը նաև հույս է հայտնել, որ Արցախի բնակչության հիմնարար իրավունքների պաշտպանության հարցում Եվրոպայի խորհուրդն առավել հաստատակամ և հետևողական կլինի։
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-ԵԽ համագործակցության շրջանակներում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացի շարունակականությունը:

На полях 77-й сессии Генассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна с генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович Бурич.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге подробности агрессии, развязанной Азербайджаном против суверенной территории Республики Армения, назвав неприемлемым преднамеренный обстрел мирного населения и гражданской инфраструктуры со стороны азербайджанских вооруженных сил, бесчеловечное обращение и пытки армянских военнослужащих и военнопленных.
Он отметил, подобные действия Азербайджана являются открытым игнорированием основополагающих норм международного права и обязательств, взятых на себя государствами-членами в рамках Совета Европы, и должны иметь соответствующие последствия.
Армянская сторона подчеркнула необходимость сохранения территориальной целостности Республики Армения, возвращения азербайджанских войск на исходные позиции, немедленной репатриации армянских военнопленных, а также восстановления стабильности и мира в регионе.
Арарат Мирзоян подчеркнул важность обеспечения бесперебойного доступа международных организаций в Нагорный Карабах. Министр также выразил надежду, что Совет Европы будет более твердым и последовательным в защите основных прав народа Арцаха.
С обеих сторон была подчеркнута непрерывность процесса реформ, осуществляемого в Армении в рамках сотрудничества Армения-СЕ.