Ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից հայ ռզմագերիների գնդակահարության տեսանյութի մասով այս պահին ընթանում են աշխատանքներ. Քանի որ այս պահի դրությամբ մեր գրասենյակն իր աշխատանքները կենտրոնացրել է հրատապ միջոց կիրառելու մասին դատարանին պահանջներ ներկայացնելու ուղղությամբ, իսկ տեսանյութում երեւում է, որ այդ մարդիկ ուղղակի սպանվում են, այս պահին միջանկյալ միջոցի պահով, որպես ռանձին պահանջ ներկայացնելու համար իրավական գործիքները մեզ թույլ չեն տալիս, բայց անպայման դա կօգտագործվի, որպեսզի առհասարակ հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանության հարցը եւս մեկ անգամ ՄԻԵԴ-ում բարձրացվի: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Դիանա Քարազյանը:
«Եվրոպական դատարանին ավելի քան համոզիչ ապցույցներ են ներկայացվում, որ ի վերջո, այդ միջանկյալ միջոցները կիրառվեն: Իսկ միջանկյալ միջոցին հաջորդող պրոցեսներում, երբ միջպետական գանգատները կկումինիկացվեն կամ կներկայացվեն ՄԻԵԴ, այդ շրջանակներում, բնականաբար, այս փաստը եւս կարձանագրվի եւ համապատասխան պահանջներ կներկայացվեն դատարանին արդեն իրավունքների խախտման մասով»,-ասաց նա:
Դիանա Քարազյանի խոսքով, ռազմագերիները, որոնք հայտնվել են Ադրբեջանի տիրապետության տակ սկսած սեպտեմբերի 13-ից, կառավարության անունից միջպետական գանգատների շրջանակներում այդ ապացույցները ներկայացվել են Եվրոպական դատարան: «Ցավոք սրտի, Ադրբեջանը ոչ միշտ է այն ինֆորմացիան ներկայացնում, որը հենց դատարանը պահանջել է: Շատ ընդհանուր տեղեկություն են ներկայացնում: Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանը զուտ հաստատել է, որ իր մոտ գտնվում է 17 հայ ռազմագերի: Նրանց մասին ներկայացրել է շատ ընդհանուր տեղեկատվություն, թեեւ դատարանը պահանջել էր, որ ավելի մանրամասն տեղեկություն տրամադրի, այդ թվում նրանց վերաբերյալ բժշկական փաստաթղթեր, արդյոք նրանք բժշկական հետազոտությունների ենթարկվել են, թե ոչ; Մեզ համար նորություն չէ Ադրբեջանի նման վարքագիծը»,-ասաց նա:
Ավելի վաղ ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտնել էր, որ Սեպտեմբերի 27-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի նախաձեռնությամբ Սպիտակ տանը տեղի ունեցած իմ և Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանը խոստացել էր մինչև սեպտեմբերի 30-ը 17 հայ գերիների ազատ արձակել, սակայն չի կատարել իր ստանձնած պարտավորությունը:

Work is currently underway on the video of the shooting of Armenian prisoners of war (POWs) by Azerbaijani servicemen. Diana Karazyan, Deputy Head of the Office of the Government of Armenia Representative on International Legal Matters, told this to a press conference Monday.
"Since at the moment our office has focused its work on submitting requests to the (ECtHR) court on the application of an urgent measure [against Azerbaijan], whereas the video shows that these people are simply killed, at the moment of the interim measure, the legal instruments do not allow us to file as a separate claim. But it will definitely be used so that the issue of protecting the rights of Armenian prisoners of war in general will be raised once again at the ECtHR," Karazyan added.
"The European Court is presented with more than convincing evidence that, ultimately, these interim measures be applied. And in the processes following the interim measure, when the interstate complaints will be communicated or submitted to the ECtHR, naturally, this fact will also be recorded and appropriate demands will be submitted to the court—already in terms of violations of rights," she said.
According to Karazyan, the evidence that Armenian POWs have been under the custody of Azerbaijan since September 13 has been submitted to the European Court in the framework of interstate complaints on behalf of the Armenian government.
"Unfortunately, Azerbaijan does not always provide the information that the court itself requested. They provide very general information. As of now, Azerbaijan has merely confirmed that it has 17 Armenian prisoners of war. It has presented very general information about them, although the court had requested that it provide more detailed information—including medical documents about them, whether or not they underwent medical examinations. Azerbaijan's such demeanor is not new for us," added the deputy head of the office of the Government of Armenia Representative on International Legal Matters.
Earlier, Armen Grigoryan, Secretary of the Security Council of Armenia, informed that Azerbaijan had promised to release 17 Armenian POWs by September 30, but did not fulfill its commitment.