Ռուսաստանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հարեւանն է, ուստի հայտարարություններն այն մասին, թե Ռուսաստանը երես է թեքում տարածաշրջանից, թե Ռուսաստանը երես է թեքում Հայաստանից, ոչ այլ ինչ է, քան շահարկումներ։ Միանգամայն պաշտոնապես եւ հաստատապես հայտարարում եմ։ Այս մասին հոկտեմբերի 5-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի համար շատ կարեւոր է, որպեսզի այս տարածաշրջանը լինի խաղաղ, առանց առանցքների, տարածաշրջան, որը կնպաստի տարածաշրջանային եւ միջազգային տնտեսական գործընթացներին։ «Ռուսաստանի համար դա շատ, շատ կարեւոր, կենսական նշանակություն ունի»,- ընդգծեց դեսպանը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթի հոդվածին, ապա դեսպանը հիշեցրեց, որ որոշակի մեկնաբանություն արել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Ի՞նչ կարող եմ ավելացնել դրան», - հռետորական հարց ուղղեց Կոպիրկինը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթը հոդված էր հրապարակել՝ վկայակոչելով անանուն աղբյուրը, որում հիշատակված է տխրահռչակ «Լավրովի պլանը», Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարավային շրջանների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու հարցում։ Դրանում ընդգծվում է, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ադրբեջանական միջանցքի շահառուն Ռուսաստանն է։

Russia is a neighbor of the South Caucasus region, and therefore statements about whether Russia is turning its back on the region or on Armenia are nothing but speculations. Sergey Kopirkin.
According to him, it is very important for Russia for the South Caucasus to be a peaceful, axis-free region that will contribute to regional and international economic processes.
"This is very, very important, of vital importance for Russia," the ambassador emphasized.
And regarding the Haykakan Zhamanak daily’s recent article, the Russian diplomat reminded that the Russian presidential press secretary, Dmitry Peskov, had made a certain comment.
"What can I add to that?" asked Kopirkin rhetorically.
The Haykakan Zhamanak daily—which is affiliated with Armenian PM Nikol Pashinyan's family—had run an article citing an anonymous source, in which the infamous "Lavrov Plan" was noted, as well as Russia's interest in passing the southern regions of Artsakh (Nagorno-Karabakh) under the control of Azerbaijan. It emphasizes that Russia is the beneficiary of the Azerbaijani corridor expected to pass through the territory of Armenia. But Dmitry Peskov, the press secretary of the Russian president, had called this article "nonsense."