Ռուսաստանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հարեւանն է, ուստի հայտարարություններն այն մասին, թե Ռուսաստանը երես է թեքում տարածաշրջանից, թե Ռուսաստանը երես է թեքում Հայաստանից, ոչ այլ ինչ է, քան շահարկումներ։ Միանգամայն պաշտոնապես եւ հաստատապես հայտարարում եմ։ Այս մասին հոկտեմբերի 5-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի համար շատ կարեւոր է, որպեսզի այս տարածաշրջանը լինի խաղաղ, առանց առանցքների, տարածաշրջան, որը կնպաստի տարածաշրջանային եւ միջազգային տնտեսական գործընթացներին։ «Ռուսաստանի համար դա շատ, շատ կարեւոր, կենսական նշանակություն ունի»,- ընդգծեց դեսպանը։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթի հոդվածին, ապա դեսպանը հիշեցրեց, որ որոշակի մեկնաբանություն արել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Ի՞նչ կարող եմ ավելացնել դրան», - հռետորական հարց ուղղեց Կոպիրկինը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ» թերթը հոդված էր հրապարակել՝ վկայակոչելով անանուն աղբյուրը, որում հիշատակված է տխրահռչակ «Լավրովի պլանը», Ռուսաստանի շահագրգռվածությունը Լեռնային Ղարաբաղի հարավային շրջանների՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու հարցում։ Դրանում ընդգծվում է, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ադրբեջանական միջանցքի շահառուն Ռուսաստանն է։

Россия соседствует с регионом Южного Кавказа, поэтому спекуляция о том, что Россия отворачивается от региона, что Россия отворачивается от Армении – это не более чем спекуляция. Заявляю совершенно официально и твердо. Об этом в беседе с журналистами 5 октября заявил Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
По его заверению, для России очень важно, чтобы этот регион был мирный, безосный, регион, который вносил бы вклад в региональный и международный экономический процесс. «Для России это является очень-очень важным, жизненно важным», – подчеркнул посол.
Что касается статьи в газете «Айкакан жаманак», принадлежащей семье премьер-министра Армении Никола Пашиняна, то посол напомнил, что определенный комментарий дал пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. «Что я к этому могу добавить?», – задал риторический вопрос Копыркин.
Напомним, что газета «Айкакан жаманак», принадлежащая семье премьер-министра Армении Никола Пашиняна опубликовала статью со ссылкой на анонимный источник, в котором указано на пресловутый «план Лаврова», заинтересованность России в переходе под контроль Азербайджана южных районов Нагорного Карабаха. В ней также подчеркнуто, что бенефициаром азербайджанского коридора через Армению является Россия.