Պրահայի հայտարարության մեջ Ղարաբաղի հարցը որեւէ կերպ չի շոշափվել եւ, դատելով ադրբեջանական հայտարարություններից, նրանք ասում են, որ Ղարաբաղի հարցը լուծված է, այն գոյություն չունի։ Դա, իհարկե, այդպես չէ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը։ «Քանի դեռ Ղարաբաղի տարածքում գոյություն ունի ԼՂՀ, որտեղ ապրում են ադրբեջանական իշխանություններին չենթարկվող մարդիկ, որոնք ունեն իրենց իշխանությունը, իրենց Սահմանադրությունը, օրենքները եւ այլն, իսկ սահմանի երկայնքով խաղաղապահներ են կանգնած, Ադրբեջանի համար Ղարաբաղի խնդիրը գոյություն ունի։ Բայց քննարկել այն, թեկուզ բաց, գոնե հիմա Բաքուն պատրաստ չէ։ Ուստի խնդիրը դեռ օդում կախված է:
Ալիեւի առաջարկն ակնհայտորեն նշանակում է մարդկանց արտաքսում։ Նա ասում է, թե նա, ով չի համաձայնի լինել Ադրբեջանի սովորական քաղաքացի, կարող է գնալ։ Բայց թող ինձ ցույց տան մարդկանց, ովքեր կհամաձայնեն լինել Ադրբեջանի քաղաքացիներ՝ հայատյացության այն մակարդակի դեպքում, որը գոյություն ունի Ադրբեջանում։ Բաքվին խաղաղություն պետք չէ, նրան պետք է Ղարաբաղը, եւ նա պնդում է դա»,- ընդգծեց փորձագետը։
Խաղաղության պայմանագիր ասելով՝ Ադրբեջանն ու Հայաստանը, նրա խոսքով, տարբեր բաներ են հասկանում։ «Ադրբեջանը պահանջում է փաստաթուղթ, որը ոչ միայն կճանաչի տարածքային ամբողջականությունը, այլեւ Ղարաբաղի խնդիրը կճանաչի որպես Ադրբեջանի ներքին գործ։ Եթե հարցը պարզապես տարածքային ամբողջականության ճանաչումը լիներ, ապա կարծում եմ, որ ինչ-որ համաձայնության կգային։ Ադրբեջանն ուզում է փաստաթուղթ, որը կվերացնի խաղաղապահության հիմքը։ Եթե խնդիր չկա, եթե դա միայն ներքին գործ է, ապա ի՞նչ կապ ունեն խաղաղապահները։ Խաղաղապահներն այնտեղ են հենց այն պատճառով, որ հայ բնակչության խնդիր կա։
Ի՞նչ է նշանակում լինել Ադրբեջանի շարքային քաղաքացի։ Չէ՞որ Ադրբեջանում կա օրենք, ըստ որի ազգությամբ հայ ցանկացած մարդ ընդհանրապես չի կարող մտնել Ադրբեջան։ Հիմա ազգությամբ հայ քաղաքացին Մարտակետում կարող է ապրել, բայց չի՞ կարող Գյանջա գնալ։ Ադրբեջանը հող է ուզում՝ առանց մարդկանց։ Հայատյացության այն աստիճանը, որ կա Ադրբեջանում, ընդհանրապես չի ենթադրում այնտեղ հայերի առկայություն։ Երկու ամիս ասելով՝ Ալիեւը նկատի ունի սպառնալիք՝ եթե երկու ամսից դա տեղի չունենա, ապա համապատասխան միջոցներ կձեռնարկվեն։ Հայկական կողմերը պետք է աշխատեն, որ համապատասխան միջոցները դժվարանան։
Եթե Ադրբեջանը կռվել է միայն բանակի դեմ, այլ ոչ թե բնակչության դեմ, եթե Ադրբեջանի համար ընդունելի է, որ այնտեղ ապրում են տարբեր ազգությունների մարդիկ, այդ թվում՝ հայեր, ապա ես հարց ունեմ՝ որտե՞ղ են այն 38 000 մարդիկ, որոնք ապրում էին 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով օկուպացված տարածքներում հենց նույն պատերազմից առաջ:
Հասկանալի է, որ նրանք ոչ բոլորն են զինվորականներ եղել։ Խոսքը փախստականների մասին է։ Այս մարդկանց կամ սպանել են, կամ վտարել։ Սա շատ լավ ցուցանիշ է արցախահայության համար, թե ինչ կլինի, եթե Բաքուն ուղղահայաց իշխանություն ունենա Լեռնային Ղարաբաղի վրա։ Ըստ այդմ՝ սա լուծում չէ, իսկ այլ լուծումներ առայժմ չեն դիտարկվում»,- նշեց Իսկանդարյանը։ Նա կարծում է, որ Ադրբեջանը չի համաձայնի ռուսական կողմի առաջարկած տարբերակին, այն է՝ հետաձգել ղարաբաղյան խնդրի լուծումը։ «Բաքուն ուզում է Ղարաբաղը արագ, այստեղ եւ հիմա ձեռք բերել, քանի որ ակնհայտ մտավախություն կա, որ իրավիճակը կփոխվի, եւ դա ավելի դժվար կլինի անել։ Եվրոպացիներն առաջարկում են Ղարաբաղը ներառել Ադրբեջանի կազմում։ Ինչպե՞ս ներառել: Ո՞վ է երաշխավորում անվտանգությունը։ Ադրբեջանը համաձայն է միայն այն տարբերակին, որի դեպքում հայերը Ադրբեջանում, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, չեն ապրելու։ Այն գործիքները, որոնք կարող է օգտագործել Ռուսաստանը, կամ Եվրոպան, կամ որեւէ այլ մեկը, դիվանագիտական եւ քաղաքական գործիքներ են։ Խոսքը ճնշումների մասին է՝ հեռախոսազանգերի, հայտարարությունների, բանակցությունների եւ այլնի տեսքով։ Արեւմուտքն իր հնարավորությունների սահմաններում դա անում է: Որոշ խնդիրներ կհաջողվի լուծել, բայց դրանք Ադրբեջանի համար իսկապես լուրջ խնդիրներ չեն, այդ գործիքները բավարար չեն, իսկ ուրիշ գործիքներ ոչ ոք չի օգտագործում»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Вопрос Карабаха в пражском заявлении не был задет никак и, судя по азербайджанским заявлениям, они говорят, что вопрос Карабаха решен, он не существует. Это, конечно, не так. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Александр Искандарян. «До тех пор пока на территории Карабаха существует НКР, где живут не подчиняющиеся азербайджанским властям люди, у которых есть свои власти, своя Конституция, законы и так далее, а по периметру стоят миротворцы, до этих пор проблема Карабаха для Азербайджана существует. Но обсуждать ее, по крайней мере, открыто, по крайней мере, сейчас Баку не готов. Поэтому проблема по-прежнему висит в воздухе.
Предложение Алиева, очевидно, означает депортацию людей. Он говорит, что тот, кто не согласится быть обычным гражданином Азербайджана, может уехать. Но пусть мне покажут людей, которые согласятся быть гражданами Азербайджана при том уровне армянофобии, которая существует в Азербайджане. Баку мир не нужен, ему нужен Карабах, на этом он и настаивает», – подчеркнул эксперт.
Под мирным договором Азербайджан и Армения, по его словам, понимают разные вещи. «Азербайджан требует документа, в котором не просто было бы признание территориальной целостности, а проблемы Карабаха была бы признана внутренним делом Азербайджана. Если бы стоял вопрос просто признания территориальной целостности, то думаю, что пришли бы к кому-то согласию. Азербайджан хочет документ, который ликвидировал бы фундамент для миротворчества. Если нет проблемы, если это только внутренние дела, то причем здесь миротворцы? Миротворцы там находятся, именно потому что есть проблема армянского населения.
Что значит быть обычными гражданами Азербайджана? Ведь в Азербайджане существует закон, согласно которому любой человек армянской национальности не может въехать в Азербайджан вообще. Теперь гражданин армянской национальности  в Мартакете сможет жить, а в Гянджу не сможет поехать? Азербайджан хочет землю без людей.  Та степень армянофобии, которая есть в Азербайджане, вообще не предполагает наличие там армян. Алиев под двумя месяца имеет в виду угрозу: если этого не произойдет за два месяца, то будут приниматься соответствующие меры. Армянским сторонам нужно работать над тем, чтобы соответствующие меры были затруднены.
Если Азербайджан воевал только с армией, а они с населением, если для Азербайджана было приемлемо, что в нем живут люди разных национальностей, в том числе и армяне, тогда у меня вопрос: а где те 38000 человек, которые жили на оккупированных по итогам 44-дневной войны территориях до этой самой войны?
Понятно, что они не все поголовно были военными. Речь идет о беженцах. Эти люди оказались либо убитыми, либо изгнанными. Это очень хороший показатель для армян Арцаха, что будет, если у Баку будет вертикальная власть над Нагорным Карабахом. Соответственно, это не решение, а другие решения пока не просматриваются», – отметил Искандарян. Он считает, что на тот вариант, который предлагает российская сторона, а именно откладывание решения карабахской проблемы, Азербайджан не согласится. «Баку хочет получить Карабах, быстро, здесь и сейчас, потому что, очевидно, есть опасения того, что ситуация изменится вокруг, и это будет сложнее сделать. Европейцы предлагают включить Карабах в состав Азербайджана. Как включить? Кто гарантирует безопасности?  Азербайджан соглашается  лишь на тот вариант, при котором армяне в Азербайджане, включая Нагорный Карабах, жить не будут. Те инструменты, которые может использовать Россия, или Европа, или кто-либо еще – это инструменты дипломатические и политические. Речь идет о давлении в виде телефонных звонков, заявлений, переговоров и так далее. Запад в меру своих возможностей это делает. Некоторые проблемы удается решить, но вот в по-настоящему серьезных для Азербайджана вопросов не получается, недостаточно этих инструментов, а другие инструменты никто не использует», – заключил политолог.