Այս այցի շրջանակներում մենք չենք կարողանա այցելել Հայաստանի այլ շրջաններ: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 18-ին, ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսը՝ պատասխանելով NEWS.am-ի թղթակցի հարցին, թե արդյոք ամերիկյան պատվիրակությունը պատրաստվում է յցելել այն բնակավայրեր, որտեղ սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով տուժել են:
Ինչ վերաբերում է NEWS.am-ի թղթակցի մյուս դիտարկմանը, որ ԱՄՆ նախագահն այս տարի էլ շրջանցել է 907-րդ բանաձեւը եւ ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել հրադադարը եւ ագրեսիա իրականացնում Հայաստանի դեմ, արդյոք ԱՄՆ-ն սրանով չի նպաստում ադրբեջանական ագրեսիային, Փրայսը պատասխանեց. «Այդ պնդումը, կարծում եմ՝ այդքան էլ ճիշտ չէ: Մենք համաչափել ենք մեր օգնությունը, աջակցությունը Ադրբեջանին՝ համոզվելով նրանում, եւ ապահովելով նա, որ այդ օգնությունը երբեք չօգտագործվի Հայաստանի դեմ հարձակողական նպատակներով, եւ չօգտագործվի Արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը որեւէ ձեւով ոտնբահարելու հարցում: Սա երաշխիք է, եւ Հայաստանն ունի այդ երաշխիքը»:

В рамках этого визита мы не сможем посетить другие районы Армении. Об этом заявил на совместной пресс-конференции с главой постоянной комиссии НС РА по внешним связям Эдуардом Агаджаняном 18 октября в Ереване председатель Комитета по демократическому партнерству Палаты представителей Конгресса США Дэвид Прайс, отвечая на вопрос корреспондента Новости Армении – NEWS.am о том, собирается ли американская делегация посетить населенные пункты, пострадавшие в результате сентябрьской агрессии азербайджанцев.
Корреспондент Новости Армении – NEWS.am также напомнил о том, что президент США в этом году обошел резолюцию 907 и предоставил военную помощь Азербайджану, в то время как Баку продолжает нарушать режим прекращения огня и осуществляет агрессию против Армении. На вопрос, не способствуют ли США тем самым азербайджанской агрессии, Прайс ответил:
«Это утверждение, думаю, не совсем верное. Мы сбалансировали нашу помощь и поддержку Азербайджану, убеждаясь в этом, а также гарантируя то, что данная помощь никогда не будет использована в наступательных целях против Армении, и никоим образом не будет использована по части подрыва процесса мирного урегулирования арцахского конфликта. Это гарантия, и у Армении имеется данная гарантия».