2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում խոսքը վերաբերում է ոչ թե միջանցքի, այլ հենց հաղորդակցությունների բացմանը։ Ուստի, Բաքվի կողմից հասկացությունների նենգափոխում է կատարվում։ Այս մասին NEWS.am-ի «Ուժի գործոն» ծրագրի շրջանակում ասաց ՌԳԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սկակովը։ «Հաղորդակցությունը նորմալ է, թույլատրելի եւ հասանելի, բայց էքստերիտորիալ միջանցքը ֆանտաստիկայի ոլորտից է»,- նշեց նա։ Փորձագետը վստահ չէ, որ Իրանը պատրաստ է Ադրբեջանի հանդեպ ինչ-որ ակտիվ ուժային գործողությունների։ «Բայց դա չի նշանակում, թե անգործ կնստի։ Մի բան է՝ վեճը չսահմանագծված սահմանին, մեկ այլ բան՝ ագրեսիան  հենց Հայաստանի դեմ՝ Ադրբեջանի եւ Նախիջեւանի միջեւ միջանցք բացելու նպատակով։ Սրանք միանգամայն տարբեր բաներ են։ Դա անհնար է, եւ Բաքուն դրան չի գնա»,- հավելեց Սկակովը։
Նրա կարծիքով՝ նման գործողություններն առաջ կբերեն ոչ միայն Իրանի կամ Ռուսաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի բացասական արձագանքը։

The statement of November 9, 2020 was not about a corridor, but about communications. That is why there is a substitution of notions on Baku's part. Alexander Skakov, deputy director of the Institute of Oriental Studies of the Russian Academy of Sciences, said this on the NEWS.am program The Power Factor. "Communication is normal, admissible and achievable, but a corridor with extraterritoriality is from the sphere of fiction," he noted.
The expert is not sure that Iran is ready for any active military action against Azerbaijan.
"But this does not mean that it will do nothing. One thing is a dispute on the non-demarcated border, another thing is aggression against Armenia itself in order to cut a corridor between Azerbaijan and Nakhchivan. These are completely different things. It's impossible, and Baku won't go for it," Skakov added.
He believes that such actions will cause a huge negative reaction not only from Iran or Russia, but also from the whole world.