Հայաստանը, Իրանը եւ Բուլղարիան նախաստորագրել են Պարսից ծոց-Սեւ ծով միջանցքի ստեղծման նախնական համաձայնագիրը։ Այդ մասին հոկտեմբերի 20-ին Երեւանում կայացած ճեպազրույցում ասել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա հայտնել է, որ բանակցություններ են ընթանում նաեւ այլ երկրների հետ, որոնք ի սկզբանե ներգրավված չեն եղել այս գործընթացում։
«Կարծում եմ՝ միջանցքը հետաքրքիր կլինի նաեւ Հնդկաստանի համար, եւ մենք արդյունքում կկարողանանք հասնել այս գաղափարի իրականացմանը։ Հայաստանը հետաքրքրված է Պարսից ծոց-Սեւ ծով միջանցքով»,- հավելել է նախարարը։

Armenia, Iran and Bulgaria initialed and signed a preliminary agreement on the creation of the Persian Gulf-Black Sea corridor, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said at a briefing in Yerevan on Thursday.
He said negotiations are also underway with other countries that initially were not involved in the process.
"I think the corridor will also be interesting for India, and we will eventually be able to achieve the implementation of this idea. Armenia is interested in the Persian Gulf-Black Sea corridor," the minister added.