Հոկտեմբերի 28-ին Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական միջազգային «Լազարյան ակումբ»-ի հինգերորդ նիստը։ Միջոցառումը տեղի է ունենում Մոսկվա-Երեւան տեսակամրջի ձեւաչափով։
Նիստին մասնակցում են հայ եւ ռուս քաղաքական գործիչներ, փորձագետներ եւ լրագրողներ։ Քննարկվում են հասարակական-քաղաքական իրավիճակը Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ-ռուսական օրակարգի կարեւոր հարցերը, իրավիճակը տարածաշրջանում եւ բազմաթիվ այլ թեմաներ։
Այս նիստի նպատակը ուղիղ երկխոսությունն է Հայաստանի եւ ռուս-հայկական հարաբերությունների իրողությունների եւ զարգացման հեռանկարների մասին։ Քննարկումների թեման է. «Ռուս-հայկական հարաբերությունների պատմական անցյալը եւ ներկան»։
Նիստը սկսվել է Ռուսաստանի Պետական դումայի պատգամավոր, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինի ներածական խոսքով։ Ռուս պատգամավորը, առաջին հերթին, որոշել է տեղեկացնել ՀԱՊԿ անդամների խորհրդակցության մեկնարկի մասին, որը գումարվել է Հայաստանի նախաձեռնությամբ։
«Խորհրդակցության մասնակիցներին ժամը 13.00-ին կմիանա նաեւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ ՀԱՊԿ նիստը վարում է Անդրեյ Ռուդենկոն, որն այդտեղ փոխարինում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին»,- ասել է Զատուլինը։
Խորհրդարանականի խոսքով՝ «Լազարյան ակումբ»-ի նիստը տեղի է ունենում ամենավճռական պահին։
«Հայաստանում բավական աշխույժ եւ շատ բուռն քննարկվում են Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի տարբեր նախագծեր։ Հոկտեմբերի 31-ին պետք է տեղի ունենա եռակողմ հանդիպում Սոչիում։ Հանդիպելու են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ  Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը»,- ասել է Զատուլինը։

В Ереване 28 октября стартовало пятое заседание международного армяно-российского «Лазаревского клуба». Мероприятие проходит в формате видеомоста Москва – Ереван.
В заседании принимают участие армянские и российские политики, эксперты и журналисты. Обсуждаются общественно-политическая ситуация в Армении и Нагорном Карабахе, ключевые вопросы армяно-российской повестки, ситуация в регионе и многие другие темы.
Цель данного заседания – прямой диалог о реалиях и перспективах развития Армении и российско-армянских отношений. Тема обсуждений: «Историческое прошлое и настоящее российско-армянских отношений».
Заседание началось со вступительного слова депутата Государственной Думы России, директора Института стран СНГ Константина Затулина. Российский депутат, в первую очередь, решил сообщить о старте совещания членов ОДКБ, созванной по инициативе Армении.
«К участникам совещания в 13:00 присоединится и президент России Владимир Путин. Заседание ОДКБ ведет Андрей Руденко, замещая на этом месте министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова», - сказал Затулин.
По словам парламентария, заседание «Лазаревского клуба» проходит в самый решающий момент.
«В Армении довольно оживленно и очень бурно обсуждаются различные проекты мирного договора с Азербайджаном. 31 октября должна состояться трехсторонняя встреча в Сочи. Встретятся президент России Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев», - заявил Затулин.