Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը ապաշրջափակման մասին է, ինչը նշանակում է,որ տարածաշրջանի բոլոր կոմունիկացիաները պետք է բացվեն։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 29-ին, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համագումարի իր ելույթում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ասել ենք, որ բացառում ենք ՀՀ տարածքով միջացք տրամադրելը եւ դրա մասին խոսք չկա: Կա դրույթ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է ապահովի Ադրբեջանի արեւմտյան շրջաններ եւ Նախիջեւանի միջեւ կապ եւ երկրորդ դրույթ, որ կողմերի համաձայնությամբ կարող են նոր ճանապարհներ կառուցվել այդ դրույթները ապահովելու համար:Մենք պատրաստ ենք այդ հաղորդակցությունն ապահովել, Ադրբեջանն ասում է չէ՝ չենք ուզում այդ տարբերակով, ասելով, որ ենթակառուցվածքներ պետք է կառուցվեն, որ 12 ամիս պետք է գործի այդ ճանապարհը եւ նոր երթուղի կառուցվի, սակայն երբ գալիս է գործնականացման հարցեր, պարզվում է, որ Ադրբեջանը ունի լրացուցիչ պատկերացումներ, որ այդ ճանապարհը պետք է լինի առանձնացված, պետք է վերահսկվի ոչ ՀՀ-ի կողմից, որ սահմանային անցակետերը պետք է ՀՀ օրենսդրությամբ չգործեն, մենք ասում ենք, որ մենք դրա հետ համաձայն չենք եւ դա չի կարող լինել: Մենք պատրաստ ենք նոր ճանապարհների կառուցմանը, դա մեր «Հայկական խաչմերուկ» ծրագիրն է, բայց դա պետք է տեղի ունենա մեր օրենսդրության սահմաններում, Ադրբեջանը փորձում է ասել, որ իրականում ՌԴ-ն պետք է վերահսկի այդ ճանապարհը: Մենք եւ, ըստ էության, Ռուսաստանը ասում ենք, որ այդ ձեւակերպումը ճիշտ չէ, չի կարող այդպիսի բան լինել ճանապարը պետք է վերահսկի Հայաստանի Հանրապետությունը»- ասաց նա։
Փաշինյանը ասաց, որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները ասում են, որ կոնֆլիկտի բերումով խնդրահարույց կլինի, որ ադրբեջանցիները շփվեն Հայաստանի մաքսավորների եւ սահմանապահների հետ:
«Նրանք ասում են, թող սահմանին կանգնեն ռուս սահմանապահները, որպեսզի ադրբեջանցիները չշփվեն հայերի հետ,մենք ասում ենք, որ ակնկալիքը կարող ենք հասկանալ, բայց աշխատանքային խմբում պայմանավորվել ենք, որ բոլոր համաձայնությունները պետք է լինեն համարժեքության սկզբունքով: Մենք ասում ենք, որ մենք էլ այդ խնդիրը ունենք, եւ առաջարկել ենք, որ սահմանին եւ իրենց եւ մեր կողմից պետք է կանգնեն ուրիշ երկրների օպերատորները, օրինակ ռուս սահմանապահները, կամ իրենց կողմից կարող են թուրքերն էլ կանգնեն, որովհետեւ խնդիր չկա, երբ հայերը գնում են Թուրքիա: Ահա այսպիսին է իրավիճակը եւ մեր դիրքորոշումը ճիշտ է, սկզբունքային է»,- ասաց նա:

Девятый пункт трехстороннего заявления касается разблокировки, а это значит, что все коммуникации в регионе должны быть открыты. Об этом заявил на съезде правящей партии «Гражданский договор» 29 октября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Мы заявляли, что исключаем предоставление коридора через территорию Армении, и речи об этом не может быть. Есть положение, согласно которому Республика Армения должна обеспечить связь между западными районами Азербайджана и Нахичеваном, и еще одно положение, по которому с согласия сторон могут быть построены новые дороги для обеспечения этих самых положений.
Мы готовы обеспечить данное сообщение, а Азербайджан говорит: нет, мы не хотим этот вариант. Они заявляют: нужно построить инфраструктуры, эта дорога должна работать 12 месяцев, необходимо построить еще и новую трассу. Но как только дело доходит до практических вопросов, выясняется, что у Азербайджана есть дополнительные видения - эта дорога должна быть отделена, не должна контролироваться РА, приграничные пропускные пункты не должны действовать в соответствии с законодательством Армении. А мы отвечаем, что с этим не согласны и этого быть не может.
Мы готовы к строительству новых дорог, это наша программа «Армянский перекресток», но это должно происходить в рамках нашего законодательства. Азербайджан пытается сказать, что на самом деле эту дорогу должна контролировать Россия. Мы и, по сути, РФ заявляем, что данная формулировка неверная, такого быть не может, дорога должна контролироваться Республикой Армения», - заявил Пашинян.
Азербайджанцы говорят, что в плане конфликта будет спорно, если граждане Азербайджана будут общаться с армянскими таможенниками и пограничниками, отметил премьер-министр. «Они говорят: на границе пусть стоят российские пограничники, чтобы азербайджанцы не общались с армянами, мы говорим, что можем понять их ожидание, но в рабочей группе договорились о том, что все договоренности должны основываться на принципе соразмерности. И у нас имеется эта проблема, потому мы предложили, чтобы на границе и с нашей, и с их стороны встали операторы иных стран, например, российские пограничники, а с их стороны могут встать турки, поскольку при въезде в Турцию у армян нет проблем. Вот какова ситуация и наша позиция правильная, принципиальная», - заключил глава правительства.